2024-porsche_macan-nova_generace-elektromobil- (1)

Proč je nové Porsche Macan tak efektivní při nabíjení?

Proces nabíjení nového plně elektrického Macanu lze nejlépe popsat jako symbiózu uživatelské přívětivosti a rychlosti s jasným zaměřením na bezproblémovou integraci nabíjení do každodenního provozu. Stejně jako Taycan je i Macan vybaven permanentními synchronními elektromotory (PSM) a 800voltovou technologií, která přispívá nejen k vysokému výkonu, ale také má za cíl optimalizovat dobu nabíjení. „Vyšší napětí zlepšuje nabíjecí výkon a snižuje ztráty při zachování nižší hmotnosti,“ vysvětluje Tomáš Gajdoš, manažer projektu Energy System pro řadu Macan.

Nabíjecí výkon až 270 kW

Macan je prvním Porsche postaveným na nové platformě Premium Platform Electric (PPE) vyvinuté ve spolupráci s Audi. Díky tomu, že sportovní SUV dosahuje nabíjecího výkonu až 270 kW, lze za optimálních podmínek* jeho baterii nabít z 10 na 80 procent za přibližně 21 minut.

Přečtěte si také:  Pražská Brumlovka má první 100% elektrickou flotilu autobusů v Praze. Bezplatné spoje za sedm let osmkrát objely zeměkouli a svezly přes 2,5 milionu pasažérů

To správné efektivní nabíjení přichází ke slovu, pokud vybraná stanice pracuje s 400voltovou technologií – tehdy inteligentní software vozu efektivně rozdělí 800voltovou baterii na dvě baterie se stejným napětím díky vestavěným vysokonapěťovým separátorům. Obě baterie lze poté nabíjet současně výkonem až 135 kW na 400voltové nabíjecí stanici bez přídavného vysokonapěťového zesilovače, díky čemuž je Macan kompatibilní s nabíjecími stanicemi po celém světě a zákazníci jej mohou používat co nejefektivněji. Samotná baterie, vyvinutá speciálně pro výkon a efektivitu, obsahuje články, které nabízejí optimální rovnováhu mezi hustotou, kapacitou, udržitelností a životností. To je dále podpořeno vysoce rozvinutým termo-managementem, který reguluje teplotu baterie pro optimalizaci výkonu nabíjení. Cirkulace zajišťuje potřebné chlazení, když teploty stoupají, zatímco v chladnějších měsících mohou být vysokonapěťové komponenty, jako je baterie, ohřívány podle potřeby – integrací vysokonapěťového ohřívače.

2024-porsche_macan-nova_generace-elektromobil- (2)

„V důsledku toho zůstává teplota baterie vždy v optimálním rozsahu, ať už je vozidlo na silnici nebo v režimu rychlonabíjení,“ říká Gajdoš. Porsche Charging Planner, funkce integrovaná do navigačního systému, dokáže baterii před nabitím ohřát na optimální teplotu, přičemž zohlední různé aspekty (profil trasy, aktuální spotřeba vozidla a očekávaný výkon nabíjecí stanice).

Inteligentní nabíjení

Proces nabíjení byl pro řidiče zjednodušen díky intuitivnímu konceptu ovládání v kokpitu. Nový Macan je vybaven inteligentním zobrazovacím systémem, který jasně ukazuje informace, jako je stav nabíjení, zbývající doba nabíjení a aktuální dojezd. „Nový režim péče o baterie má za cíl optimalizovat životnost vysokonapěťové baterie,“ říká Gajdoš. „Pokud tuto funkci aktivuje řidič, cílová úroveň nabití je nastavena na 80 procent, což je šetrné k baterii.“ To vše doplňuje aplikace My Porsche, která uživatelům umožňuje na dálku řídit a sledovat proces nabíjení. Pomocí aplikace a řízení času integrovaného ve vozidle lze naprogramovat nabíjecí procesy tak, aby probíhaly v noci, kdy jsou ceny elektřiny nižší. Řidič si také může zvolit dobu, kdy je baterie předehřívaná, nebo dobu, kdy má být vozidlo plně nabito. Jednou z nejdůležitějších inovací je Porsche Integrated Power Box (IPB), který si Porsche nechalo patentovat. Kombinuje tři komponenty: palubní AC nabíječku, vysokonapěťový ohřívač a 12voltový DC-DC měnič. Ultrakompaktní IPB váží pouhých 19 kilogramů a je umístěn mezi zadním sedadlem a baterií tak, aby se co nejvíc ušetřilo místo. „Toto řešení optimalizuje rozložení hmotnosti vozu,“ vysvětluje Tomáš Gajdoš. „A také přináší více místa v přední části vozidla pro ‚frunk‘, což je další zavazadlový prostor pod přední kapotou.“

Přečtěte si také:  První majitel si přebral nové elektrické BMW v rámci programu Záruka Elektromobilita

Nabíjecí port na každé straně

Kromě těchto technických vlastností se Macan může pochlubit také nabíjecím zařízením, které nabízí vysokou míru flexibility doma i na cestách. S portem pro rychlé nabíjení DC na levé straně a dvěma porty pro nabíjení AC – jeden na každé straně vozu – je doplňování energie pohodlnější. Samotný hardware je navržen tak, aby byl robustní a uživatelsky přívětivý. Nový Macan zkrátka kombinuje pohodlí s rychlým nabíjením.


* Jaké jsou optimální podmínky nabíjení?
Rychlonabíjecí stanice CCS s výkonem > 320 kW, napětím > 850 V, teplotou baterie 23 °C a počátečním stavem nabití 9 procent