MONETA Money Bank prověřila své elektromobily na autodromu

Společnost MONETA Money Bank, která jako první firma v České republice obmění postupně flotilu většiny svých služebních vozů za auta s výhradně elektrickým pohonem, pozvala na konci srpna 80 obchodních partnerů do areálu mosteckého autodromu. Ti si na výcvikových plochách polygonu vyzkoušeli jízdu právě s elektromobilem. Celodenní akce zahrnovala i řadu dalších zábavních a relaxačních aktivit. Výběr lokality ovlivnilo i zázemí autodromu, elektromobily totiž sám provozuje a disponuje také dobíjecí elektrostanicí.

S výměnou vozového parku za elektromobily již MONETA Money Bank, do jejíhož portfolia služeb patří i výhodná půjčka na auto, začala v minulém roce a do konce letošního roku jich bude provozovat 55, čímž dále sníží svoji uhlíkovou stopu a posílí pozici tuzemského lídra v oblasti firemní elektromobility. „Banka dosud objednala 150 kusů elektromobilů Volkswagen e-Golf. Naši zaměstnanci s elektrickými vozidly najeli během jednoho roku v souhrnu více než 215 tisíc kilometrů, čímž snížili vyprodukované emise o 32 tun ekvivalentu oxidu uhličitého,“ vysvětlil Aleš Sloupenský, Chief Retail Distribution Officer MONETA Money Bank.

Banka také buduje širokou síť dobíjecích stanic, které budou sloužit nejen jejím pracovníkům, ale i veřejnosti. „Do poloviny příštího roku bychom jich měli otevřít prvních padesát,“ upřesnil Aleš Sloupenský.

Mostecký autodrom uspořádal už začátkem letošního roku na výcvikových plochách polygonu pilotní kurz bezpečné jízdy právě s vozy VW e-Golf, jež zapůjčila v rámci partnerství automobilka Volkswagen. Nyní se už mohou přihlásit na kurz všichni zájemci z řad řidičů, kteří elektromobil vlastní nebo se k jeho nákupu chystají, případně jej používají jako firemní. „Kurz mohou absolvovat vlastním nebo vypůjčeným autem. Vyzkouší a otestují jeho chování v bezpečí uzavřených ploch pod odborným vedením instruktorů. Před ukončením kurzu si navíc mohou baterie vozu doplnit potřebnou energií v dobíjecí elektrostanici umístěné přímo na polygonu,“ informovala obchodní a marketingová ředitelka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Přečtěte si také:  Elektromobilita v Česku 2023: 22 500 elektromobilů a přes 4 600 dobíjecích bodů, většina z nich nabíjí zelenou elektřinou

Součástí kurzu je i teoretická část v učebně polygonu. Účastníci se seznámí s přednostmi a výhodami plně elektrického vozu, ale dozvědí se také jeho nedostatky, respektive úskalí, s nimiž se mohou v běžném provozu setkat zejména s ohledem na bezpečnost pasažérů. „Předpokládám, že v diskusi se nevyhneme ani frekventovaným tématům, jimiž jsou dojezd vozu na jedno nabití, počet a výkon dobíjecích elektrostanic či současné ceny elektrických aut,“ nastínil zkušený instruktor mosteckého autodromu Jiří Patera.

Jízdu v elektromobilu si může vyzkoušet i každý účastník některého z kurzů bezpečné jízdy určeného pro auta se spalovacími motory. Autodrom má totiž jeden zcela nový vůz e-Golf k dispozici formou dlouhodobé zápůjčky. „Stačí dát s předstihem vědět, abychom měli elektromobil pro kurz připravený,“ dodala Svobodová.

Autodrom úzce spolupracuje se spolkem Čistá mobilita, který podporuje myšlenku inovativního přístupu, jehož cílem je snížení emisí skleníkových plynů a znečišťujících látek v ovzduší. Spolek sdružuje průmyslové podniky, oborová sdružení a svazy, výzkumné a finanční instituce, národní orgány veřejné správy, uživatele, spotřebitele i odborníky využívající čistou mobilitu či podílející se na výzkumu, vývoji, inovacích nebo podpoře vozidel s alternativním pohonem.