elektricky_autobus-Scania_Citywide_LF-Usti_nad_Labem- (2)
Elektromobil (EV) NEWS

Elektrobus Scania v Ústí nad Labem ušetřil 2,7 tuny CO2. Test bude pokračovat v dalších městech

Dopravní podnik města Ústí nad Labem ukončil test čistě elektrického nízkopodlažního autobusu Scania Citywide LF. Dopravce autobus nasadil na celé řadě linek, aby si mohl vyzkoušet nejrůznější provozní podmínky. Navzdory kopcovitému terénu Ústí nad Labem a zimním podmínkám autobus prokázal, že se svými osmi bateriemi o celkové kapacitě 264 kWh je na jedno nabití schopen ujet 200 kilometrů a plně postačuje potřebám dopravního podniku. Hostující vozidlo na linkách DPmÚL si navíc oblíbili i samotní cestující.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem autobus převzal k testu 16. ledna 2023. Počítal s nasazením na různých linkách s tím, že plně elektrická Scania Citywide LF v průměru najede každý den 138 kilometrů. Scania dodala k testování i mobilní nabíjecí stanici Kempower T-Series se systémem vzdáleného přístupu, který umožňuje na dálku řídit dobíjení. Vůz byl nasazen v období od 18. ledna do 14. března 2023 na všechny autobusové linky MHD a najel celkem 5569 kilometrů.

Přečtěte si také:   Přechod na elektřinu, když máte naftu v krvi. Jde to!

„Poznatky řidičů, kteří byli zapojeni do testování elektrobusu jsou velmi pozitivní. Kladně hodnotili celkovou koncepci autobusu s ohledem na moderní konstrukci a výbavu. Celkový dojem z řízení autobusu je podle nich srovnatelný s jízdou v osobním automobilu, nabíjení je snadné a řidiči, kteří vůz testovali, si tento typ autobusu dokáží představit ve flotile DPmÚL a.s.,“ říká Roman Pospíšil, náměstek výkonné ředitelky pro dopravu. Šoféři chválili také komfort podvozku, snadné ovládání brzd a vozidla jako takového i v krizových situacích. Ocenili rovněž velice dobrý výhled z kabiny a odpovídající údaje o dojezdu zobrazované přímo na přístrojovém štítu vozidla.

„Jsme nadšeni pozitivním ohlasem na náš elektrický autobus. Je pro nás důležité, že ústecký dopravní podnik mohl otestovat nejen samotné vozidlo, ale i naše dobíjecí řešení a také přístup kolegů z oblasti servisních služeb. Právě spojení skvělého ‚hmatatelného‘ produktu a špičkových služeb je něčím, na čem si velice zakládáme,“ uvedl Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania (CZ & SK).

Příspěvek k lepšímu ovzduší

Test ukázal potenciál v rámci úspory nejen emisí škodlivin, ale i oxidu uhličitého. Autobus v rámci testu ujel více než 5500 kilometrů a spotřeboval 6,28 MWh elektrické energie, což znamená spotřebu 113 kWh/100 km. Při srovnání s naftovým městským autobusem se spotřebou okolo 35 litrů nafty na sto kilometrů to znamená, že se emise oxidu uhličitého snížily o 2,7 tuny, tedy o více než jednu polovinu.

Elektrický autobus přesvědčil i ekonomicky. Vozidlo jezdilo zhruba za 5 Kč/km, čímž se stalo nejúspornějším vozidlem ve flotile DPmÚL, které bylo v provozu. „Můžeme potvrdit, že elektrický autobus nás přesvědčil, že je jednou z možných cest, kterými se můžeme vydat na cestě k bezemisní hromadné dopravě,“ říká Simona Mohacsi, výkonná ředitelka DPmÚL.

„Lepší autobus jsem v Ústí nad Labem neviděl.“

V rámci testu se ke Scanii Citywide mohli vyjádřit kromě řidičů i samotní cestující. Stačilo načíst QR kód a vyplnit jednoduchý dotazník. V průběhu testu tak učinilo 169 respondentů. V očích veřejnosti si autobus přitom vedl velice dobře, na škále od jedné do deseti, kde jedna je nejhorší a deset nejlepší, si vysloužil průměrné hodnocení 8,85 a 85 procent odpovídajících zadalo hodnocení 8-10.

Za nejlepší na elektrické Scanii lidé považují její tichý provoz (84 %), design (69 %) a komfort na palubě (67 %), tedy nástup, pohyb po palubě, sezení nebo klimatizaci. Více než 90 procent dotázaných navíc vyjádřilo přání, aby elektrobusů jezdilo v jejich městě více. Ostatně tomu odpovídají i slovní hodnocení, která byla rovněž v drtivě většině případů pozitivní. „Lepší autobus jsem v Ústí nad Labem neviděl,“ napsal například jeden z respondentů.

Přečtěte si také:   Toyota spouští on-line rezervační systém na nový Prius plug-in hybrid. Cena začíná na 1 150 000 Kč

„Pozitivní reakce a zájem cestujících nás neskutečně těší, vždyť oni jsou konečnými uživateli našich produktů. Například kladné hodnocení designu a komfortu je velmi dobrou zprávou pro kolegy z vývojového týmu, pro které byly tyto oblasti prioritou. Zároveň bereme na vědomí i věcnou kritiku. Věříme, že řadu z nedostatků by vyřešila možnost navrhnout autobus na míru Ústí nad Labem, což pro tento dvouměsíční test nebylo možné,“ řekl Lukáš Martinů, manažer prodeje autobusů Scania (CZ & SK).

„Výsledky a komentáře nás velice potěšily a je zřejmé, že obyvatelé našeho města by byli rádi, kdyby ve městě jezdilo více těchto moderních vozidel, která jsou tichá a svým provozem neznečišťují ovzduší,“ říká Jakub Kolář, provozně-technický náměstek výkonné ředitelky DPmÚL.

Testováním v Ústí nic nekončí

Test plně elektrického autobusu Scania Citywide LF v Ústí nad Labem vyvolal zájem o podobný projekt u celé řady dalších dopravců. V praxi si autobus budou moci vyzkoušet u Městské dopravy Mariánské Lázně a u Krkonošské autobusové dopravy ve Vrchlabí.

[1] Pro zjednodušený výpočet byl použity údaje Ministerstva průmyslu a obchodu o emisích CO2 připadajících na jednu MWh vyrobené elektrické energie v České republice (0,39 t CO2/MWh) a emise vzniklé spálením jednoho litru nafty: 2640 g CO2. Zatímco elektrický autobus takto vyprodukoval 2,45 tuny CO2, naftový by do ovzduší vypustil 5,15 tuny.

Přečtěte si také:   Místo nudy při nabíjení „elektrizující“ zážitky: Nové nabíjecí centrum Audi charging hub uprostřed Berlína

Specifikace testovaného autobusu Scania Citywide LF

Pohonné ústrojí:

 • Výkon elektromotoru: 250 kW stálý, 300 kW špičkový
 • Točivý moment: 2100 Nm
 • Převodovka: 2st., plně automatická
 • Kapacita baterie: 264 kWh (73 % využitelných)
 • Dobíjecí výkon: až 150 kW DC (kabel s konektorem CCS2), až 300 kW DC (pantograf)

Rozměry a kapacita:

 • Délka x šířka x výška: 12,0 x 2,55 x 3,27 m
 • Uspořádání náprav: 4×2
 • Uspořádání dveří: 2-2-2
 • Počet míst k sezení: 32
 • Počet míst k stání: 46
 • Počet míst pro vozíček: 1zíček: 1