Kia EV9 získala v Euro NCAP pět hvězdiček

Zcela nová Kia EV9 získala nejvyšší hodnocení bezpečnosti v zevrubných testech Euro NCAP, přední nezávislé evropské organizace zaměřené na bezpečnostní zkoušky. Čistě elektrické sedmimístné SUV dosáhlo maximálního pětihvězdičkového ohodnocení, které opětovně potvrdilo pozoruhodné bezpečnostní parametry tohoto modelu.

EV9 bylo hodnoceno ve čtyřech kategoriích a ve všech testech splnilo vysoké standardy. Model dosáhl skóre 84 % za ochranu dospělých cestujících, 88 % za ochranu dětských pasažérů, 76 % za ochranu zranitelných účastníků silničního provozu včetně chodců a 83 % v kategorii „bezpečnostních asistentů“, kde se vozidlo hodnotí podle nabídky nejrůznějších technologií pro předcházení dopravním nehodám.

Přečtěte si také:  Automobilka Volvo Cars uzavřela partnerství se společností Breathe, do které investuje za účelem vývoje nové generace rychlého nabíjení

Testovací komisaři Euro NCAP v případě EV9 pochvalně zmínili zachování integrity prostoru pro cestující po čelní nárazové zkoušce a zajištění dobré ochrany v oblasti kolen a stehen všech členů posádky – bez ohledu na tělesný vzrůst nebo polohu při sezení. Zkoušky odhalily, že v případě čelní srážky by EV9 bylo pro protijedoucí vozidlo průměrně nebezpečným partnerem. EV9 získalo nejvyšší možný počet bodů v nárazovém testu do boční bariéry a prokázalo silnou ochranu všech kritických částí těla řidiče i členů posádky. SUV bylo též příznivě hodnoceno za vyspělý systém eCall, který v případě nehody upozorňuje složky záchranného systému.

Dokonce ještě lepších výsledků dosáhlo EV9 v ochraně dětských pasažérů, kdy prokázalo schopnost ochránit všechny klíčové části těla testovacích figurín představujících šestileté a desetileté dětské pasažéry. Testovací komisaři zmínili pružnost airbagů EV9, jakož i inteligentní systém detekce přítomnosti dítěte.

Při testování bezpečnostních asistentů EV9 pak zástupci Euro NCAP poukázali na schopnosti systému automatického nouzového brzdění (AEB), jenž dobře reagoval na ostatní vozidla a dokázal zamezit střetům ve většině testovacích scénářů.

Z dalších bezpečnostních prvků pochvalně zmiňovaných organizací EuroNCAP uveďme aktivní systém pro jízdu v pruzích (LKA), který jemně koriguje dráhu vozidla v případě, že by začalo vyjíždět z pruhu, a rovněž zasahuje v krizovějších situacích. Dobré schopnosti prokázal asistent pro udržování rychlosti při rozpoznávání aktuálních rychlostních omezení, když řidič může zvolit, zda má vozidlo samo nastavovat omezovač podle značek.

Přečtěte si také:  První majitel si přebral nové elektrické BMW v rámci programu Záruka Elektromobilita

K bezpečnostním parametrům EV9 přispěla vysokopevnostní podvozková platforma E-GMP (Electric-Global Modular Platform) a tuhá konstrukce karoserie. Uvedené skutečnosti spolu s nejrůznějšími aktivními systémy na podporu řízení a bezpečnostními prvky opětovně potvrdily kvality EV9 ve prospěch maximální funkčnosti a bezpečnosti na cestách.