Bolt spouští sdílené elektrické koloběžky v Pardubicích

Přepravní aplikace Bolt připravila v Pardubicích ke spuštění své sdílené elektrické koloběžky. Po Olomouci a Boskovicích se Pardubice staly třetím městem, ve kterém je v České republice tato služba dostupná. Bolt zde v okamžiku spuštění rozmístí 150 strojů. Jejich počet bude v závislosti na poptávce připraven upravovat.

Vypůjčení elektrické koloběžky bude probíhat přes aplikaci, kterou si uživatelé nainstalují z Google Play nebo App Store. Po jejím nainstalování jsou uživatelé kliknutím na ikonu koloběžky přesměrováni do rozhraní, ve kterém si ji mohou vypůjčit. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód, který je na ní viditelně umístěný. Před zahájením první jízdy uvidí jezdec bezpečnostní instrukce, kterými by se během jízdy měl řídit. Jezdec z nich zjistí také zásady správného a bezpečného parkování koloběžek. Jezdci si mohou bezpečnostní tipy přečíst také před každou jízdou. Platba za půjčení koloběžky je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci.

Přečtěte si také:  Elektromobilita jde stále dopředu. Baterie v elektromobilech budou mít své pasy již za tři roky

Odemknutí koloběžky bude zdarma. Za každou minutu jízdy zaplatí jezdec 4 Kč. Po 5 minutách jízdy se cena za každou další minutu automaticky sníží na 3 Kč. Za 10 min jízdu tak uživatel zaplatí 35 Kč. Pokud se jezdec rozhodne vypůjčit si koloběžku na celý den, vyjde ho to na 625 Kč.

“Bolt v současné chvíli nabízí možnost půjčit si elektrickou koloběžku ve 14 státech po celém světě. V České republice jsou prozatím dostupné v Olomouci a Boskovicích. Jsme rádi, že Pardubice jsou dalším českým městem, kde tuto službu můžeme představit,” říká Roman Sysel, regionální manažer Boltu pro střední a východní Evropu.

“V nedávné době naše společnost oznámila svůj záměr stát se do konce roku klimaticky pozitivní v oblasti provozu sdílených koloběžek, což znamená, že chceme z atmosféry odstranit více oxidů uhlíku, než kolik do ní při jejich výrobě a provozu vypustíme. Těší nás, že spuštěním jejich provozu v Pardubicích se k naplnění tohoto cíle přiblížíme,” doplňuje Sysel.

Koloběžku budou muset jezdci odparkovat na předem určených místech. Ta jsou viditelně vyznačená v aplikaci. Vhodná místa k zaparkování koloběžky se nacházejí v blízkosti cyklistických stojanů nebo na chodnících rovnoběžně s jejich okrajem. V případě, že jezdec zanechá koloběžku na nevhodném místě, bude mu udělena pokuta ve výši 750 Kč.

„Sdílené elektrické koloběžky jsou v současné době již standardní službou v mnoha městech, bylo by jen otázkou času, kdy by se objevily také v Pardubicích. Využili jsme proto možnost spolupráce s firmou Bolt a domluvili se na podmínkách, jejichž prostřednictvím chceme provoz na území města regulovat. Věřím, že se nám díky nastaveným pravidlům podaří zajistit pro všechny zúčastněné s novou službou pouze pozitivní zkušenost,“ informuje náměstek primátora Pardubic zodpovědný za dopravu Petr Kvaš.

Koloběžky budou rozmístěny na mnoha stanovištích po celém městě. Patří mezi ně například okolí třídy Míru, autobusové a vlakové nádraží, univerzita ale i okraje města. Po dohodě s radnicí bude rychlost jízdy v některých oblastech snížena na 10 km/h. Místa, která nebudou s pomocí koloběžky průjezdná, budou v aplikaci rovněž viditelně vyznačena.

Koloběžky mají v sobě zabudovaný GPS modul, díky kterému lze v aplikaci zjistit jejich přesná poloha. Koloběžky vyžadující dobití nebo údržbu budou večer z ulic sesbírány. V ranních hodinách budou rozdistribuovány zpátky do ulic, odkud si je lidé budou moci opět vypůjčit.

Přečtěte si také:  Skupina Stellantis uzavřela se společností Orano dohodu o recyklaci baterií pro elektromobily

Technické detaily koloběžek dostupných v Pardubicích:

  • Koloběžka váží 17 kg. To z ní dělá nejlehčí model sdílené koloběžky na trhu. Je to proto, že je vyrobena z hliníku a dalších lehkých materiálů. Výhodou této konstrukce je i skutečnost, že ji lze celou snadno recyklovat.
  • Koloběžky mají nafukovací pneumatiky, díky kterým je zajištěna lepší přilnavost a také pohodlnější a bezpečnější jízda.
  • Na jedno nabití baterie ujede koloběžka více než 40 km.
  • Koloběžka dosahuje maximální rychlosti 25 km/h. Po dohodě s místními úřady může být její rychlost omezena.
  • V aplikaci lze spustit začátečnický mód, který maximální rychlost jízdy omezí na 15 km/h.
  • Na koloběžce je umístěno jak přední, tak zadní světlo. Na přední straně a na bocích se dále nacházejí odrazky, které přispívají k vyšší bezpečnosti i při pohybu ve večerních a nočních hodinách.
  • K ochraně životního prostředí přispívá také fakt, že je koloběžka postavena modulárně a lze ji velmi snadno opravovat. Její životnost je odhadována na 36 měsíců. V porovnání s konkurenčními modely bylo na její výrobu použito významně menší množství plastu. Nízká váha koloběžky také znamená její menší uhlíkovou stopu.