bolt-sdilena-jizdni-kola-praha

Bolt do Prahy přivezl 600 sdílených elektrických kol

Přepravní aplikace Bolt od dnešního dne v Praze spouští službu sdílených elektrických kol. Ta budou rozmístěná na předem určených místech v Praze 1 – 10. Praha se stala prvním městem v regionu střední a východní Evropy, ve kterém Bolt sdílená elektrická kola provozuje. Spuštěním kol v Praze se Bolt přiblížil k naplňování ekologického programu firmy nazvaného Green Plan, ve kterém se zavázal kompenzovat dopad svého podnikání na životní prostředí.

Vypůjčení elektrického kola bude probíhat přes aplikaci, kterou již uživatelé v Praze používají k přepravě po městě, případně si ji nainstalují z Google Play nebo App Store. Půjčení kola začíná jeho odemknutím, které probíhá naskenováním QR kódu, který je viditelně umístěn na řidítkách a blatníku. Za odemknutí se nestrhává žádný poplatek. Za prvních pět minut jízdy jezdec zaplatí 5 Kč / min, následně platí 4 Kč / min. Poplatek za jízdu je automaticky odečten z karty, jejíž údaje jsou uložené v aplikaci. Po skončení jízdy je možné kola zaparkovat pouze na virtuálních parkovacích místech, která jsou viditelně vyznačená v aplikaci. Ve většině případů se jedná o místa poblíž již existujících cyklostojanů nebo prostory, kde zaparkování kol nebrání běžnému používání chodníku nebo cesty.

Přečtěte si také:  Nedůvěra Čechů k elektromobilitě postupně opadá. Snižovat ji pomáhají carsharingové společnosti

“V Boltu jsme přesvědčeni, že řešení z oblasti mikromobility napomáhají proměnit městskou mobilitu tak, aby byla více environmentálně udržitelná, a současně přívětivá pro uživatele. Elektrické koloběžky i kola jsou pro uživatele dostupnější a zároveň jsou citlivější k životnímu prostředí. S jejich pomocí se mohou lidé snadno a rychle pohybovat po městech i v době dopravních špiček. Pro Bolt uvedení nových možností přepravy představuje další fázi v rozvoji platformy. Tento krok napomůže českým městům vytvořit prostředí, které bude ještě příjemnější a bezpečnější pro lidi, kteří v nich žijí,” dodává Roman Sysel, regionální manažer Boltu pro střední a východní Evropu.

Bolt vyzývá všechny uživatele sdílených elektrických kol k bezpečnému využívání služby. Proto je v aplikaci k dispozici bezpečnostní sekce, která jezdcům před každou jízdou připomene zásady bezpečného pohybu s pomocí kol a také základní pravidla silničního provozu, kterými by se při jízdě měli řídit. Všem uživatelům kol Bolt také důrazně doporučuje, aby měli při jízdě nasazenou helmu.

Bolt se nyní stal jedinou aplikací svého druhu v České republice, která nabízí odvoz auty, jízdu na kolech a elektrických koloběžkách a dovoz jídla z restaurací. Dlouhodobým cílem je ve všech městech, ve kterých Bolt působí, dát cestujícím možnost kombinovat při přesunech různé formy přepravy. Odvoz auty je prozatím dostupný v Praze. V metropoli si také lidé s pomocí aplikace Bolt Food mohou objednat dovoz jídla ze spolupracujících restaurací a obchodů. V Olomouci, Pardubicích a Boskovicích si mohou lidé vypůjčit sdílenou elektrickou koloběžku.

Bolt při spuštění služby rozmístí do ulic metropole 600 kol. Ta se budou nacházet například na Karlínském náměstí, na Andělu, podél Vltavy, na I. P. Pavlova, u Holešovické tržnice i v kopcovitějších čtvrtích jako jsou Kobylisy. V závislosti na poptávce po službě bude Bolt připraven počet bicyklů v ulicích upravovat.

Přečtěte si také:  ORLEN rozšiřuje na svých čerpacích stanicích síť servisních a dobíjecích stojanů pro cyklisty

Technické zajímavosti sdílených kol:

  • Díky vyměnitelným bateriím je nebude potřeba kvůli dobíjení odvážet do skladu. Výměnu baterie provede přímo na ulici servisní tým společnosti, který se po městě bude pohybovat v autech na elektrický a LPG pohon.
  • Na jedno dobití, v závislosti na způsobu jízdy a terénu, ujede až 65 km.
  • Váží 22 kg.
  • Maximální rychlost s elektrickým pohonem je omezena na 25 km/h.
  • Je vybaveno jak přední, tak zadní bubnovou brzdou.