Vodíkový autobus Caetano

Toyota dodá 60 vodíkových autobusů pro Štrasburk

Automobilka Toyota se bude prostřednictvím společnosti Toyota Caetano Portugal podílet na dodávkách 60 autobusů H2.City Gold s pohonem na vodíkové palivové články pro francouzské město Štrasburk. Jeho dojezd je více než 500 km na jedno doplnění, což odpovídá dieselovému autobusu.

H2.City Gold, vyráběný pod společnou značkou CaetanoBus a Toyota, je standardní nízkopodlažní lehký autobus s hliníkovou karoserií. Od roku 2024 bude vybaven novou generací Toyota Fuel Cell Stack.

Autobusy jsou také vybaveny malým lithium-titanium-oxidovým (LTO) akumulátorem s kapacitou 44 kWh a hnacím ústrojím se špičkovým výkonem 180 kW, což je výborná kombinace pro zajištění optimální účinnosti.

Přečtěte si také:  26. listopad oslavíme první Světový den udržitelné dopravy

Vodíkový autobus je stejně bezpečný jako jeho naftový ekvivalent. Vodíkové nádrže se nacházejí na střeše vozidla, autobus je bezemisní a vypouští pouze vodní páru.

Jde o největší rámcovou dohodu ve Francii na dodávku vodíkem poháněných elektrobusů od jednoho dodavatele. Smlouvu byla uzavřena s místním provozovatelem veřejné dopravy CTS.

Toyota dodá moduly palivových článků pro autobusy

Jezdí už i v dalších městech

Autobus H2.City Gold již od roku 2022 jezdí ve městě La Roche a letos se prvních několika kusů dočká i další francouzské město Les Sables d’Olonne. Autobus byl zároveň zařazen do katalogu vozidel pro veřejnou dopravu a v několika městech jezdí jako demobus. Zpětná vazba od autobusových dopravců, řidičů a cestujících je přitom velmi pozitivní.

„Jsme potěšeni, že můžeme být součástí rozšiřování vodíkových flotil v Evropě, abychom podpořili cíle dekarbonizace a pomohli budoucím generacím dosáhnout lepší kvality života. Vodíková mobilita je zásadní pro dekarbonizaci veřejné dopravy a my jsme velmi odhodláni poskytovat tuto technologii městu Štrasburk a v budoucnu dalším francouzským městům,“ uvedl obchodní ředitel CaetanoBusu Nuno Lago de Carvalho.

Přečtěte si také:  Japonci oznámili průlom ve vodíkové technologii

Zájem o vodíkový autobus je i v dalších zemích. Německé Deutsche Bahn nedávno objednaly 60 H2.City Gold. V Itálii má Industria Italiana Autobus (IIA) poskytnout italské autobusové společnosti SASA Bolzano pět vodíkových autobusů CaetanoBus v rámci obchodní dohody podepsané loni se společností CaetanoBus.

Vodíkový autobus se v Česku testoval v Mostě

Autobusy budou tankovat ve vodíkové čerpací stanicí instalované v depu MHD. Ve Španělsku si provozovatel veřejné dopravy EMT Madrid nedávno objednal deset autobusů H2.City Gold od CaetanoBus. Dodány mají být do konce prvního čtvrtletí roku 2024.

V Mostě bude tři dny cestující na lince 17 vozit vodíkový autobus

V Česku stejný autobus testovalo před nedávnem město Most, nasazen byl na náročnou trasu s řadou převýšení. Mostu poskytl data o tom, zda je vodík perspektivním palivem pro vozidla městské hromadné dopravy.