Mercedes-Benz eCitaro Range Extender

Toyota dodá moduly palivových článků pro autobusy

Toyota Motor Europe bude dodávat moduly palivových článků Toyota pro nový městský autobus divize Daimler Buses s modelovým označením Mercedes-Benz eCitaro Range Extender. Divize Daimler Buses je součástí společnosti Daimler Truck AG.

Modul TFCM2-F-60 je druhou generací plochého modulu o výkonu 60 kW s možností snadného zabudování do střechy autobusu společně s baterií a zásobníky na vodík.

Hlavním přínosem technologie palivových článků od Toyoty je prodloužení dojezdu čistě elektrického autobusu v městském provozu až na cca 400 km pro klasický jednoduchý autobus a až 350 km v případě kloubového autobusu. Díky spojení baterie a palivových článků k prodloužení dojezdu odpadá potřeba dobíjení za provozu.

Přečtěte si také:  BMW Group i v tomto roce připravila v rámci projektu GoingGreen by BMW flotilu vozů pro firemní testování odpovědné mobility

Konstruktéři TME připraví celkový návrh systému a začlenění modulu do autobusu pro optimální provozní efektivitu, výkon a životnost. Díky efektivitě jednotky pro velké zatížení se dosahuje poměrně nízké spotřeby vodíku v poměru k výrobě energie. Modul TFCM s integrovaným měničem napětí pracuje v rozsahu
450 až 700 V a dosahuje nejvyšší účinnosti při výkonu cca 30 kW.

Vize dekarbonizované společnosti

Toyota naplňuje svoji vizi dekarbonizované společnosti a prosazuje uplatňování technologie vodíkových palivových článků nad rámec osobních vozů včetně těžkých nákladních vozidel, menších dodávkových automobilů, lodí a autobusů.

K naplnění tohoto cíle Toyota navazuje partnerskou spolupráci s několika evropskými výrobci v oblasti vodíkového paliva. Kombinace nejrůznějších typů prostředků na vodík v rámci vodíkové infrastruktury znamená podporu rozvoje celého ekosystému s potenciálem dalšího rozšiřování vodíkové mobility.

Přečtěte si také:  Toyota dodá olympiádě v Paříži v roce 2024 vodíkové Toyoty Mirai. Bude jich 500

„Spoluprací s Daimler Buses se opět rozšíří naše evropské obchodní aktivity v oblasti vodíkových pohonů. Toyota je odhodlána dosáhnout uhlíkové neutrality a jsme přesvědčeni, že vodík je jedním z klíčových stavebních bloků budoucí dekarbonizované společnosti,“ říká Matt Harrison, prezident a generální ředitel Toyota Motor Europe.