Lucid Motors broke ground on the first greenfield, dedicated electric vehicle factory built in North America less than a year ago, with the innovative AMP-1 factory now standing ready to start production of the next-generation EV, Lucid Air, in just a few months.

Lucid otevírá první továrnu na elektromobily v Severní Americe. Plně by měla začít vyrábět na jaře 2021

Špičkový výrobní závod Lucid AMP-1 v Casa Grande ve státě Arizona, bude mít počáteční výrobní kapacitu 30 000 kusů s možností budoucího rozšíření až na 400.000 kusů elektromobilů

Společnost Lucid Motors, která díky svým luxusním elektromobilům vytváří nový standard trvale udržitelné mobility, oznámila, že dokončila první fázi výstavby svého nového výrobního závodu Lucid AMP-1 (Advanced Manufacturing Plant) v arizonském Casa Grande. V současné době probíhají další přípravné práce spojené s uvedením do provozu, přičemž zahájení výroby nového elektromobilu Lucid Air je naplánované na jaro 2021. Inovativní výrobní závod Lucid AMP-1 je vůbec prvním výrobním závodem určeným čistě pro výrobu elektromobilů v Severní Americe, který byl vybudován na zelené louce a byl navržen tak, aby bylo možné jej do budoucna v případě potřeby rychle a snadno rozšířit. Očekává se, že další fáze výstavby začne na začátku roku 2021 a jejím cílem je spuštění výroby prvního SUV této značky s názvem Project Gravity v roce 2023.

Přečtěte si také:  Scania na veletrhu e-SALON 2023 představuje nejrůznější druhy městské nákladní elektromobility

„2. prosince 2019 jsme na 220 hektarovém pozemku v arizonském Casa Grande, kde závod Lucid AMP-1 stojí, poprvé hrábli do země a za méně než rok se nám podařilo na zeleném louce postavit první výrobní závod určený výhradně pro výrobu elektromobilů v Severní Americe,“ řekl Peter Rawlinson, generální a technický ředitel firmy Lucid Motors. „Úsilí a odhodlání našeho týmu je opravdu mimořádné a již nyní zprovozňujeme inovativní výrobní systém, která nám již za několik málo měsíců umožní zahájit sériovou výrobu nové generace elektromobilů značky Lucid Air.“

Lucid is already building a final series of production-representative Lucid Air at its factory, leveraging advanced processes such as an aircraft-inspired riveted and bonded monocoque body structure to endow Lucid Air with state-of-the-art structural efficiency. Customer-ordered production cars will start coming off the Arizona line in Spring 2021, with an initial capacity of up to 30,000 units annually growing to 400,000 units in 2028.

V rámci příprav na zahájení výroby, ověření inovativních výrobních postupů a odzkoušení špičkového výrobního vybavení, již firma Lucid vyrobila několik plně funkčních beta prototypů svých elektromobilů a v současné době probíhají poslední úpravy před zahájením výroby konečné ověřovací série modelu Lucid Air. Součástí inovativních výrobních systémů firmy Lucid je řada pokročilých a moderních postupů, jako je například používání techniky nýtování a lepení při výrobě karosérií, které nahrazují dříve používané bodové svary při současném zachování pevnosti spojů. Tyto technologie se, mimo jiné, používají v leteckém průmyslu. Výroba elektromobilů, které si objednali první zákazníci bude na této nové výrobní lince v Arizoně zahájena na jaře roku 2021, přičemž počáteční výrobní kapacita pro dodávky na světové trhy je 30.000 kusů ročně. Nejprve bude uspokojována poptávka ze Severní Ameriky. Prvními vyráběnými modely budou Lucid Air Dream Editions, Grand Touring a Touring. Na začátku roku 2020 bude zahájena také výroba modelu Lucid Air Pure, který bude k dispozici za cenu od 69.900 dolarů.

Přečtěte si také:  Anytime carsharing už nejsou jenom hybridy. Nově přináší i další modely aut, ekonomicky nejdostupnější benzínové i našlapané elektrické. A také skútry

Výběr Arizony pro výstavbu nového závodu nebyl náhodný. Mezi důvody, proč padla volba na tento stát, patří, mimo jiné, infrastruktura, kvalifikovaná pracovní síla, zeměpisné umístění a také skutečnost, že zde sídlí řada dodavatelských firem pro automobilový průmysl. Navíc je kolem dostatek místa pro další růst a plánované rozšíření závodu. Z tohoto důvodu jsme v rámci výstavby vybudovali i specializovanou infrastrukturu, kterou lze při dalším rozšiřování závodu také rozšířit. Do roku 2028 jsou naplánovány celkem 4 fáze rozšiřování tohoto závodu ze stávajících 92.810 čtverečních metrů až na 473.805 čtverečních metrů. Po úplném dokončení vzroste výrobní kapacita závodu AMP-1 až na 400.000 vozů ročně.

Lucid's AMP-01 was thoughtfully designed to be future-proof, while a large site was selected for planned expansions and key areas of the factory were intentionally designed with this in mind. A total of four expansion phases are planned through 2028, taking production capacity up to 400,000 units annually.

„Při výstavbě tohoto závodu, který jsme vybudovali na zelené louce, jsme postupovali podle několika výrobních filozofií, včetně „připravenosti na budoucnost (Future Ready)“ a „včasné dostupnosti (On Time),“ řekl Peter Hochholdinger, viceprezident firmy Lucid Motors pro výrobu. „Díky tomu, že jsme věnovali dostatek času kvalitnímu vyprojektování našeho výrobního závodu, ho nyní můžeme rychle rozšiřovat a uspokojovat tak stále rostoucí poptávku zákazníků po moderních elektromobilech.“