lexuskenshikidecember2020bevprototype1_0

Lexus odhaluje novou generaci řízení elektrického pohonu

Lexus odhaluje novou technologii Direct4 pro řízení elektrického pohonu. Je navržená pro novou generaci bateriových elektromobilů a hybridních elektrických vozů této japonské prémiové značky. Direct4 přesně reguluje dávkování hnacího momentu od předního i zadního elektromotoru na všechna čtyři kola.

Systém automaticky vyvažuje pohon předních i zadních kol a reaguje na jízdní podmínky v souladu se záměry řidiče, kdy mění zpětnou vazbu při řízení a zajišťuje optimální postavení karoserie vozu. Stará se také o dávkování brzdné síly.

S ohledem na optimální rozdělování hnací síly využívá systém přední i zadní elektricky poháněnou nápravu, v obou případech vybavenou elektromotorem o vysokém točivém momentu a převodovkou. Jelikož je elektromotor přímo propojen s koly prostřednictvím jediného hřídele, reaguje zcela bez prodlevy.

Pocit těsného propojení s vozem

Jeho fungování s bleskovou odezvou je plně intuitivní a vyvolává v řidiči pocit těsného propojení s vozem. Kromě toho v ideálním poměru zajišťuje předvídatelnost a nadšení včetně mohutného lineárního zrychlování a opojných pocitů při zdolávání zatáček. Systém byl zároveň navržen tak, aby zaručil tichý chod a pohodlí v souladu s genetickou výbavou vozů značky Lexus.

Lexus nedávno v rámci své nové celosvětové strategie elektrifikace přestavil futuristický koncepční vůz LF-30, jenž návštěvníky uchvátil svým vizionářským designem a nápaditými technologiemi. Nová strategie s označením Lexus Electrified si klade za cíl výrazně posunout výkonové charakteristiky vozidel, jejich jízdní chování, ovladatelnost a potěšení za volantem.

Technologie reagující na lidské smysly

Takaši Watanabe, hlavní konstruktér Lexus Electrified, vysvětluje, že jedním z hlavních cílů strategie Lexus Electrified je využít nové elektrifikované technologie ke zlepšení těch kvalit jízdy, na které reagují lidské smysly.

Lexus čerpal ze svých bezkonkurenčních zkušeností s technologiemi elektrifikovaných vozidel. O tyto odborné zkušenosti se opírá vývoj charakteristických jízdních vlastností Lexus, tedy jedinečný standard, jenž bude definovat dynamické jízdní schopnosti příští generace vozů značky Lexus.