Do celosvětové vodíkové koalice se zapojují další nadnárodní firmy

Vodíkové kolegium uvítalo 11 nových členů z Asie, Severní Ameriky a Evropy. Do kolegia se zapojily přední mezinárodní společnosti působící v ropném a plynárenském průmyslu, energetice, vědeckém výzkumu, technologiích a automobilovém průmyslu. Tyto firmy podporují vodíkové inovace v rámci probíhajících energetických změn. Pouhý rok od založení kolegia se počet jeho členů bezmála zdvojnásobil.

Dalšími členy řídicího výboru se staly společnosti 3M, Bosch, China Energy, Great Wall Motor, JXTG Nippon Oil & Energy Corporation a Weichai, zatímco v roli podpůrných společností se zapojily firmy Hexagon Composites, Marubeni, McPhy, Nel Hydrogen a Royal Vopak. Vodíkové kolegium je první iniciativou svého druhu vedenou zástupci nejvyššího vedení firem. Od svého založení počátkem roku 2017 již zdvojnásobilo svoji velikost, a nyní tak pokrývá všechny klíčové trhy. Členové kolegia kromě stávajících individuálních projektů letos spojí síly na podporu změn a urychlení tempa v celosvětovém měřítku.

„Jde o firemní leadership v největším měřítku – nadnárodní firmy drží své slovo v hledání lepších řešení pro naplnění cílů Pařížské dohody o ochraně klimatu, a vodík se tak stává nedílnou součástí našich strategií,“ uvedl Dr. Woong-chul Yang, spolupředsedající Vodíkového kolegia a místopředseda představenstva Hyundai Motor Company.

Díky narůstajícímu zájmu politiků a investorů z celého světa bychom v příštích pěti až deseti letech mohli být svědky výrazného posunu v nasazování vodíkových technologií; scénáře ukazují, že vodíkové technologie by mohly uspokojit 18 % celosvětové poptávky po energiích, což znamená úsporu šesti gigatun emisí CO2, vytvoření trhu s ročními tržbami o objemu 2,5 bilionu dolarů a vznik 30 milionů pracovních míst do poloviny tohoto století.

Přečtěte si také:  Nákladním vozidlům a autobusům se zpřísní emisní limity. Následky pro automobilový průmysl mohou být likvidační

Benoît Potier, spolupředsedající Vodíkového kolegia a předseda představenstva a CEO společnosti Air Liquide říká: „Těší mne, že se stále více předních světových společností zasazuje o vývoj vodíkových technologií, které vnímá jako klíčové řešení na poli energetických změn. Vodíkové kolegium od svého založení před rokem již zaznamenalo velký rozmach. Aktivní účast kolegia na mezinárodních akcích nejvyšší úrovně, jako je např. Světové ekonomické fórum, Klimatický týden v New Yorku, konference One Planet Summit nebo Cop23, vedla k zásadnímu posunu v zapojení politiků a zástupců vlád. Naší prioritou pro rok 2018 bude pokračovat v tomto rychlém tempu ve spolupráci s globálními partnery a mezinárodními organizacemi, aby se vodík stal každodenní realitou.“

Vodíkové kolegium

Vodíkové kolegium (Hydrogen Council), založené při příležitosti Světového ekonomického fóra v Davosu počátkem roku 2017, je svého druhu první celosvětovou iniciativou vedoucích představitelů firem, usilující o prosazování vodíkových technologií v rámci celosvětových energetických změn. V současnosti je členem kolegia 24 předních nadnárodních firem – 3M, Air Liquide, Alstom, Anglo American, Audi, BMW GROUP, China Energy, Daimler, ENGIE, General Motors, Great Wall Motor, Honda, Hyundai Motor, Iwatani, JXTG Nippon Oil & Energy Corporation, Kawasaki, Plastic Omnium, Royal Dutch Shell, Statoil, The Bosch Group, The Linde Group, Total, Toyota and Weichai – a dále 15 dynamických hráčů napříč celým hodnotovým řetězcem – Ballard, Faber Industries, Faurecia, First Element Fuel (True Zero), Gore, Hexagon Composites, Hydrogenics, Marubeni, McPhy, Mitsubishi Corporation, Mitsui & Co, Nel Hydrogen, Plug Power, Toyota Tsusho a Royal Vopak. Celá koalice vykazuje roční tržby přes 1,6 bilionu eur a celosvětově zaměstnává bezmála 2,5 milionu pracovníků.

Přečtěte si také:  Evropský parlament dnes promarnil příležitost odmítnout normu Euro 7

Vodíkové kolegium doposud publikovalo dvě studie: How hydrogen empowers the energy transition (Role vodíku v podpoře energetických změn, leden 2017), zkoumající roli vodíku v procesu energetických změn, včetně informací o potenciálu, výsledků dosažených v poslední době a otázek spojených se zaváděním; a dále Hydrogen, scaling up (Vodík v novém měřítku, listopad 2017), představující první ucelenou vizi dlouhodobého potenciálu vodíku a strategický plán nasazení.