vyfuk-emise

Evropský parlament dnes promarnil příležitost odmítnout normu Euro 7

Když Evropská komise před rokem předložila návrh Euro 7, spustila se bouře nevole. Oprávněně. Emisní norma v této podobě nikdy neměla spatřit světlo světa. Návrh to byl nedotažený, nerealistický a stěží proveditelný. Jeho dopady na životní prostředí by byly sporné, ale dopady na výrobce a uživatele automobilů jasně negativní. Schválení původní verze by mělo za následek zpomalení inovací, zastavení výroby malých aut, masivní propouštění ze strany výrobců a v neposlední řadě zdražení nových aut o desítky tisíc korun.

Euro 7 je návrh, který nepotřebujeme. EP měl dnes možnost jej zamítnout, ale bohužel se tak nestalo. Z mého pohledu je velká škoda, že EP tuto příležitost promarnil. Návrh totiž mohl mimo jiné nabídnout i řešení situace týkající se zákazu spalovacích motorů v EU.

Přečtěte si také:   Elektromobily Kia využijí recyklovaný materiál z 55 tun plastů vylovených v oceánu

Předkládali jsme návrhy umožňující využití tzv. CO2 neutrálních paliv syntetického nebo biologického původu ve spalovacích motorech. Tato paliva totiž mohou přispět ke snížení emisí a umožnit tak další využívání technologie spalovacích motorů. Navíc jsou naprosto zásadní z hlediska zachování principu technologické neutrality. Bohužel i tento návrh byl dnes většinou kolegů odmítnut.