bosch_ladekabel-schuko_33_img_w760

Bosch se zbavuje „nabíjecí cihly“

Nabíjení elektromobilů nebylo nikdy tak snadné: Nový flexibilní nabíjecí kabel Bosch s integrovanou řídicí a bezpečnostní technologií se obejde bez obvyklé „nabíjecí cihly“ – jak se hovorově říká objemné řídicí jednotce na kabelu – i při nabíjení ze zásuvky 230V. Výsledkem je, že flexibilní inteligentní nabíjecí kabel, který oslavil světovou premiéru na IAA Mobility 2021, váží méně než tři kilogramy, a tedy v průměru o dobrých 40 procent méně než konvenční nabíjecí kabely s řídicími boxy. Špičkový kabel šetří nejen hmotnost, ale také místo v zavazadlovém prostoru.

Díky adaptérům Typ 2 a domácí zástrčky již není potřeba druhý kabel, abyste mohli flexibilně čerpat energii doma nebo z nabíjecí stanice na cestách. Nabíjení elektromobilů nikdy nebylo tak snadné.

Přečtěte si také:  Lexus v roce 2026 uvede na trh bateriový elektromobil příští generace

„Díky univerzálnímu nabíjecímu kabelu od společnosti Bosch je elektromobilita pro zákazníky ještě přívětivější,“ říká Dr. Uwe Gackstatter, vedoucí divize Bosch Powertrain Solutions. „Naším cílem je, aby se nový kabel stal standardní výbavou elektromobilů.“

Bosch očekává, že jej bude prodávat výrobcům vozidel i koncovým zákazníkům od poloviny roku 2022.

Kabel pro všechny případy: Nabíjení doma i na cestách s výkonem až 22 kW

Třífázový kabel umožňuje tzv. režim 2 a režim 3 nabíjení střídavým proudem až 22 kW. S flexibilním chytrým nabíjecím kabelem můžete nabíjet i doma bez wallboxu. To odpovídá požadavkům zákazníků: 84 % řidičů elektromobilů v Evropě nabíjí svůj vůz večer nebo přes noc doma (zdroj: newmotion EV Driver Survey 2020).

Technologie integrovaná v každé ze zástrček zajišťuje spolehlivý a bezpečný proces nabíjení. Komponenty pro řízení a kontrolu nabíjecího výkonu jsou umístěny ve vozidle v konektoru Typ 2. Na druhém konci domácí zástrčky s adaptérem je umístěna regulace teploty a proudový chránič. Díky tomu nedochází k přetížení nebo přehřátí ani při běžném nabíjení z domácí zásuvky s nabíjecím výkonem až 2,3 kW. V případě potřeby se bezpečnostní technika vypne před dosažením kritické hodnoty.

Miniaturizační know-how: Bosch techniku třikrát zmenšil

Aby bylo možné řídicí a bezpečnostní techniku do kompaktních kabelových konektorů vůbec integrovat, vývojáři společnosti Bosch ve srovnání s předchozími aplikacemi výrazně zmenšili velikost elektroniky v řídcích boxech. Zde přichází ke slovu miniaturizační know-how společnosti Bosch, které se v rámci společnosti neustále rozšiřuje.

„Flexibilní chytrý nabíjecí kabel (Flexible Smart Charging Cable) je skvělým příkladem toho, jak Bosch usnadňuje každodenní život pomocí inovativních špičkových technologií a zároveň přispívá k širšímu přijetí elektromobility,“ říká Gackstatter. Dalším plus je krátká doba vývoje. Vývojovému týmu se podařilo uvést nový nabíjecí kabel na trh během pouhých 18 měsíců.

Přečtěte si také:  Projekt NEXTAEC: Přinese nová generace alkalických elektrolyzérů revoluci ve výrobě vodíku?

Vedoucí postavení v oblasti inovací: Bosch rozšiřuje portfolio v oblasti elektromobility

Bosch rozšiřuje své portfolio v oblasti elektromobility pomocí flexibilního inteligentního nabíjecího kabelu. Společnost k tomu přistupuje komplexně. Jako lídr v oblasti inovací v oblasti elektrických pohonů od elektrokol po automobily a stavební stroje je Bosch diverzifikovanější než kterákoli jiná společnost. Nabídka zahrnuje řešení pro bateriové elektrické pohony i pohony na palivové články. Součástí portfolia jsou také nabíjecí služby nebo služba Battery-in-the-Cloud pro správu baterií, která zlepšuje jejich výkon a životnost. Kromě toho Bosch vstoupil do sektoru vybavení továren pro výrobu baterií.