2021-bmw-320e-plug-in-hybrid- (1)

BMW představuje nové základní plug-in hybridní modely 320e a 520e s celkovým výkonem 204 koní

Nové základní modely BMW řady 3 a BMW řady 5 v sobě kombinují průkopnickou energetickou účinnost, působivou hospodárnost a charakteristickou radost z jízdy. Obě modelové řady budou od března 2021 doplněny o dvě nové varianty s elektrifikovaným pohonem. Nové modelové varianty BMW řady 3 Sedan a BMW řady 3 Touring a taktéž BMW řady 5 Sedan a BMW řady 5 Touring jsou vybaveny čtvrtou generací technologie BMW eDrive.

Je to způsob, kterým BMW Group důsledně pokračuje ve své modelové ofenzivě na poli vozidel s elektrifikovaným pohonem. Už teď je dost zřejmé, že elektromobilita se postupně stává klíčovým aspektem budoucího růstu společnosti. Během roku 2021 chce BMW Group dosáhnout nárůstu prodejů vozidel s elektrifikovaným pohonem o přibližně 50 procent, a to v porovnání s již tak velmi úspěšným rokem 2020. Nové plug-in hybridní modely BMW řady 3 a BMW řady 5 jsou ideálním předpokladem pro oslovení dalších cílových skupin zájemců o elektromobilitu. Jen v BMW řady 3 se do budoucna počítá s výběrem čtyř plug-in hybridních modelů, z nichž tři budou volitelně dostupné i s pohonem všech kol BMW xDrive. U BMW řady 5 bude nabídka spočívat v celkem pěti modelech, které kombinují typickou sportovnost, každodenní praktičnost a schopnost cestování na dlouhé vzdálenosti s možností jezdit bez lokálně produkovaných emisí. Tři z nich budou v rámci standardní nebo volitelné výbavy využívat inteligentní pohon všech kol. Od března 2021 bude tedy BMW Group nabízet celkem 15 modelů BMW a jeden model MINI s plug-in hybridním pohonem. Současné rozšiřování modelové palety představuje další logický krok na cestě k modelové nabídce, která bude už v roce 2023 zahrnovat 25 elektrifikovaných vozidel.

Nová řada plug-in hybridních verzí obsahuje následující modely:

  • BMW 320e Sedan: Prodejní cena v České republice (včetně 21 % DPH): 1 119 300 Kč.
  • BMW 320e Touring: Prodejní cena v České republice (včetně 21 % DPH): 1 172 600 Kč.
  • BMW 320e xDrive Touring: Prodejní cena v České republice (včetně 21 % DPH): 1 238 900 Kč.
  • BMW 520e Sedan: Prodejní cena v České republice (včetně 21 % DPH): 1 391 000 Kč.
  • BMW 520e Touring: Prodejní cena v České republice (včetně 21 % DPH): 1 474 200 Kč.

Ekonomická vstupenka do světa elektrifikované radosti z jízdy

Nové přírůstky do řady plug-in hybridních modelů vytvářejí příležitost obzvláště ekonomickým způsobem zkombinovat komplexní kvality nového BMW řady 3 a nového BMW řady 5 s pokrokovým charakterem elektrifikovaného pohonu. Specifický plug-in hybridní pohon nových základních variant je tvořen zážehovým motorem o objemu 2,0 litru s výkonem 120 kW/163 k a elektromotorem s maximálním výkonem 83 kW/113 k (BMW 520e Sedan a BMW 520e Touring: 80 kW/109 k). Celkový systémový výkon pohonu dosahuje hodnoty až 150 kW/204 k.

Přečtěte si také:  Nová Toyota Prius Plug-in Hybrid snižuje spotřebu paliva díky předvídání jízdy

Díky inteligentně řízené interakci mezi spalovacím motorem a elektromotorem systém přináší pro značku typickou radost z jízdy, specifickou pro hybridní modely, a zároveň i výjimečnou hospodárnost. Dva motory přenášejí svůj točivý moment na kola zadní nápravy přes 8stupňovou převodovku Steptronic nebo podle potřeby na obě nápravy systémem xDrive. Kromě celkového výkonu 150 kW/204 k jsou schopnost sebevědomého zrychlení a sportovní jízdní vlastnosti zajištěny hladkým přenosem síly plug-in hybridního ústrojí a maximálním točivým momentem 350 Nm.

Nové BMW 320e Sedan zrychlí z nuly na 100 km/h za 7,6 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 225 km/h. U nového BMW 320e Touring tyto hodnoty činí 7,9 s a 220 km/h, zatímco pro nové BMW 320e xDrive Touring dosahují hodnot 8,2 s a 219 km/h. Nové BMW 520e Sedan zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy a jeho maximální rychlost činí 225 km/h. Nové BMW 520e Touring zvládne klasický sprint za 8,2 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 218 km/h. V čistě elektrickém režimu jsou nové plug-in hybridní modely obou modelových řad schopné dosáhnout maximální rychlosti 140 km/h.

Velké dojezdy čistě na elektřinu díky špičkové technologii bateriových článků

Díky příkladné hospodárnosti elektromotoru a vysoké úložné kapacitě vysokonapěťové baterie jsou nové plug-in hybridní modely ideální pro zvládnutí velké části každodenní porce kilometrů, jako například přesun mezi domovem a prací, pouze s využitím elektrického pohonu, a tudíž bez lokálních emisí. Lithium-iontová baterie používá nejnovější technologii bateriových článků vyráběných přímo v BMW Group. Poskytují kapacitu 12,0 kWh, čili množství elektřiny 34 Ah. Hodnoty elektrického dojezdu dosahují dle testovacího cyklu WLTP od 48 do 57 kilometrů pro nové BMW 320e Sedan, 52 až 61 kilometrů pro nové BMW 320e Touring, 50 až 59 kilometrů pro nové BMW 520e Sedan a 46 až 57 kilometrů pro nové BMW 520e Touring.

Při jízdě je vysokonapěťová baterie mimořádně účinná hlavně zásluhou schopnosti rekuperace kinetické energie. Díky dvěma standardně dodávaným nabíjecím kabelům je možné ji nabíjet z běžné domácí zásuvky, ale také z wallboxu a veřejných nabíjecích stanic. Vysokonapěťovou baterii lze při nabíjecím výkonu 3,7 kW nabít z 0 na 80 procent její celkové kapacity za 2,6 hodiny a z nuly na 100 procent za 3,6 hodiny.

Díky dlouhým dojezdům a nízkým hodnotám emisí CO2 splnily nové plug-in hybridní modely BMW řady 3 a BMW řady 5 kritéria, která jsou v České republice vyžadována pro třídu elektrických vozidel, a díky tomu dosáhly na související speciální výhody na veřejných silnicích. Výsledkem je, že se na ně mimo jiné nevztahuje povinnost koupě dálniční známky při jízdě po dálnici, povinnost platit silniční daň a například v Praze mohou parkovat na modrých zónách.

Digitální služby pro podporu jízdy bez lokálních emisí

Součástí základní výbavy nových plug-in hybridních modelů je BMW Live Cockpit Plus včetně paketu Connected Package Professional, který řidičům umožňuje používat celou řadu digitálních služeb, z nichž některé jsou speciálně navržené přímo pro elektromobilitu. Díky digitálním službám BMW eDrive Zone a BMW Points jsou řidiči plug-in hybridních modelů BMW dále pobízeni, aby intenzivně využívali potenciál jízdy bez lokálně produkovaných emisí a v městských částech ještě více přispívali ke snížení emisí CO2 a hladiny hluku. Jakmile vozidlo vjede do „zelených zón“ měst, které za pomoci GPS rozezná služba eDrive Zone, řídicí systém plug-in hybridního pohonu automaticky aktivuje čistě elektrický jízdní režim. Kromě oficiálních městských ekologických zón v Německu služba eDrive Zones rozeznává celou řadu městských oblastí v mnoha evropských zemích. Celkem lze službu eDrive Zones už nyní používat ve více než 80 evropských městech.

Přečtěte si také:  Elektrická nákladní doprava přichází. Česko nesmí zaspat přípravu infrastruktury

Nárůst vzdálenosti pokryté čistě na elektrickou energii pomáhá zlepšovat účinnost a omezuje emise, ale zároveň zákazníkovi snižuje i provozní náklady. To platí zejména při jízdě ve městech, kde elektromotory dosahují vyšší efektivity než zážehové nebo vznětové motory.

Za jízdu bez lokálních emisí jsou navíc rozdávány odměny, a to díky službě BMW Points, prvnímu programu odměn pro řidiče plug-in hybridních modelů BMW. Za každý kilometr ujetý čistě na elektrickou energii řidič dostává jeden bod. V oblastech definovaných jako BMW eDrive Zone je odměna za jízdu čistě na elektřinu dokonce dvojnásobná. Nasbírané body lze následně přeměnit na kredit, který se dá čerpat při nabíjení vysokonapěťových baterií u veřejných BMW dobíjecích stanic. Služby BMW eDrive Zones a BMW Points jsou součástí standardní výbavy nových plug-in hybridních modelů BMW řady 3 a BMW řady 5.

Neomezená každodenní použitelnost, schopnost cestování na dlouhé vzdálenosti a rozsáhlá standardní výbava

Vysokonapěťová baterie zcela nových plug-in hybridních modelů BMW řady 3 a BMW řady 5 je umístěna pod zadními sedadly, takže šetří místo. To znamená, že zavazadlové prostory modelů Sedan a Touring jsou k dispozici téměř celé. Hodnoty činí 375 litrů prostoru pro nové BMW 320e Sedan a 410 litrů pro nové BMW 520e Sedan. V případě nového BMW 320e Touring lze prostor rozšířit sklopením sedadel ze 410 na celkových 1420 litrů, u nového BMW 520e Touring se pak škála objemu pohybuje v rozmezí od 430 do 1560 litrů. Modely BMW řady 3 utáhnou přívěs o hmotnosti až 1500 kilogramů, modely BMW řady 5 pak maximálně 1700 kilogramů.

Štědrá nabídka prostoru přispívá k atraktivní využitelnosti plug-in hybridních modelů, stejně jako konceptu pohonu se dvěma motory. Díky palivové nádrži o objemu 40 litrů pro modely BMW řady 3 a 46 litrů pro modely BMW řady 5 je zajištěn dlouhý dojezd, který umožňuje bezproblémové cestování na dlouhé vzdálenosti těchto elektrifikovaných modelů.

Plug-in hybridní modely BMW řady 3 a BMW řady 5 jsou sériově vybaveny aktivní ochranou chodců. Při jízdě v elektrickém režimu do rychlosti 30 km/h je generován nezaměnitelný zvuk, navržený speciálně pro elektrifikované modely BMW. Ostatní účastníky provozu snadno upozorní na blížící se vůz a přitom neomezuje akustický komfort cestujících uvnitř.

Přečtěte si také:  BMW Group i v tomto roce připravila v rámci projektu GoingGreen by BMW flotilu vozů pro firemní testování odpovědné mobility

Sportovní projev nových plug-in hybridních modelů je dále posílen specifickými úpravami a cíleným přenosem zvuku pohonu do interiéru přes audiosystém. Nechybí ani přímá, ale zároveň citlivá odezva plynového pedálu a specifický program řazení 8stupňové převodovky Steptronic včetně schopnosti podřazování při brzdění.

Součástí standardní výbavy je taktéž automatická klimatizace s rozšířenými funkcemi (BMW 520e Sedan, BMW 520e Touring) nebo automatická klimatizace (BMW 320e Sedan, BMW 320e Touring), nezávislé topení a klimatizace. Interiér vozidla lze podle požadavků buď předehřát, nebo vychladit. Díky tomu je možné zajistit v interiéru příjemné klima ještě před startem i v případě, že baterie je téměř vybitá. Interiér lze předehřát i na dálku, a to za pomoci aplikace My BMW přes chytrý telefon.