volkswagen-id3

Volkswagen v roce 2021 zdvojnásobil prodeje čistě elektrických vozů

„Navzdory omezeným dodávkám polovodičů intenzivně pokračujeme v transformaci na elektromobilitu,“ říká Ralf Brandstätter, předseda představenstva značky Volkswagen, která v uplynulém roce dodala zákazníkům na celém světě historicky nejvyšší počet elektromobilů. Zákazníci převzali celkem více než 369 000 elektromobilů (+73 % oproti roku 2020) – z toho bylo 106 000 plug-in hybridních vozů (+33 %) a 263 000 elektromobilů (+97 %). V porovnání s předchozím rokem tak společnost zvýšila počet dodaných elektromobilů na dvojnásobek. „Během nejkratší doby jsme v Evropě dosáhli vedoucího postavení mezi elektromobily. Přechod na elektromobilitu urychlíme naší strategií ACCELERATE a rozšiřováním produktové řady. V letošním roce rozšíří naši rodinu ID. emocionální model ID. BUZZ1,“ řekl Brandstätter.

Volkswagen dodal v roce 2021 zákazníkům na celém světě 4,897 milionu vozidel se

všemi nabízenými druhy pohonu. V porovnání s předchozím rokem to představuje pokles o 8 procent. Zásadní vliv na prodejní ukazatele měly strukturální problémy se zásobováním polovodiči, které v průběhu roku vedly k omezování výroby. „Volkswagen dosáhl za mimořádně náročných podmínek uspokojivého prodejního výsledku. Obrovské dopady nedostatku polovodičů na výrobu nebylo možné během roku v celém rozsahu kompenzovat. Avšak náš historicky nejvyšší počet objednávek na 543 000 vozidel jen v Evropě – z toho 95 000 objednávek na elektromobily ID. – jasně ukazuje, že zájem o vozidla Volkswagen je i nadále velmi vysoký,“ řekl Klaus Zellmer, člen představenstva odpovědný za prodej a marketing značky Volkswagen.

Přečtěte si také:  Automobilový trh nepouští nohu z pedálu. Elektromobily poráží naftu na plné čáře, zvedá se i Česko

Volkswagen zvýšil počet dodaných elektromobilů na dvojnásobek

Podíl vozidel s výhradně elektrickým (BEV) nebo plug-in hybridním pohonem (PHEV) na celkovém počtu dodaných vozů se téměř zdvojnásobil na současných 7,5 % (2020: 4 %). V Evropě vzrostl tento podíl na 19,3 % (2020: 12,6 %). Výrazné zvýšení počtu dodaných vozů s elektrickým pohonem zaznamenal Volkswagen především v USA, Číně a Německu. Na domácím trhu byl již každý čtvrtý vůz značky Volkswagen vybaven elektrickou zásuvkou. Elektrická ofenziva v Číně pokračuje podle plánu, nicméně problémy s dodávkami polovodičů se v závěru roku projevily i u elektromobilů. Celkem bylo v Číně dodáno 77 100 elektromobilů (+437 %), z toho více než 70 000 vozů z rodiny ID. Volkswagen tak již patří mezi pět největších dodavatelů elektromobilů v Číně. Plány pro rok 2022 počítají s dalším výrazným zvýšením prodeje. V USA bylo prodáno téměř 17 000 elektromobilů, což je 20x více než v předchozím roce. Volkswagen se tak posunul v žebříčku výrobců elektromobilů na čtvrté místo.

vystrizek

Globální vůz ID.4 je bestsellerem

Celosvětově nejoblíbenějším modelem značky Volkswagen s elektrickým pohonem je ID.4, který dostál svému označení „globální vůz“ již v prvním roce po uvedení na trh. Z 263 000 elektromobilů byl nejčastěji zákazníkům předán model ID.4 se 119 650 vozy. Po něm následovaly modely ID.33 (cca 76 000 vozů), e-up!4 (cca 41 500 vozů) a téměř 18 000 vozů ID.65 – tento model nabízí Volkswagen výhradně na čínském trhu. V Evropě byl model ID.4 jedničkou na trhu s elektromobily ve Švédsku, Dánsku, Finsku a Irsku. Výhradně elektricky poháněné SUV ID.4 vstoupilo s téměř 17 000 dodanými vozy úspěšně na trh také v USA. V Číně obsadil tento model již druhé místo mezi všemi SUV s výhradně elektrickým pohonem.

Přečtěte si také:  Plně elektrické SUV Honda e:Ny1 budou pohánět nové jednotky od Vitesco Technologies

Zaměření na SUV se vyplácí – Golf je i nadále jedničkou

Kategorie SUV je nejrychleji rostoucím segmentem trhu. Volkswagen tomu včas a důsledně přizpůsobil své portfolio. Podíl SUV na celkovém počtu dodaných vozů již překročil 40 procent (v předchozím roce: 34,8 %). V USA realizoval Volkswagen dokonce tři čtvrtiny svých výnosů z prodeje s vozy SUV. V této zemi také prodal nejvyšší počet vozidel od roku 2013. V Německu však i v roce 2021 obhájil pozici nejprodávanějšího vozu Golf, a to navzdory napjaté situaci s dodávkami polovodičů.

Volkswagen očekává, že přinejmenším první pololetí 2022 bude i nadále kolísavé a náročné vzhledem k přetrvávajícím problémům s dodávkami polovodičů. Společnost však vychází z toho, že se v dalším průběhu roku podaří výrobu stabilizovat, a dojde tak k co nejrychlejšímu vyřízení vysokého počtu objednávek.