Kia e-Soul und e-Niro

Poptávka po elektromobilech táhne nahoru rekordní podíl značky Kia na evropském trhu

Společnost Kia Motors v prvním pololetí 2020 zaznamenala v Evropě historicky nejvyšší prodeje hybridních modelů a elektromobilů, a to i přes celkové zpomalení evropského trhu s automobily.

Během první poloviny roku 2020 ve srovnání se stejným obdobím 2019 vzrostly prodeje elektrifikovaných vozů Kia o 17,6 % na 44 894 prodaných kusů (nárůst ze 38 173 kusů za první pololetí 2019). K vedenému objemu napomohla stále širší nabídka mild-hybridních (MHEV), full-hybridních (HEV), plug-in hybridních (PHEV) a bateriově elektrických (EV) hnacích ústrojí Kia. Ve výsledku tak dnes elektrifikovaná vozidla tvoří čtvrtinu celkových evropských prodejů značky Kia (25,2 %).

Podle údajů dnes zveřejněných Evropskou asociací výrobců automobilů (ACEA)* dosavadní letošní prodeje značky Kia na evropských trzích poklesly o 33,5 % na 178 392 kusů (z původní rekordní hodnoty 268 305 kusů za první pololetí 2019). Díky solidním prodejům elektrifikovaných vozidel uvedené značky se však podařilo nepříznivé dopady zmírnit, a tak pokles prodejů značky Kia činil méně než průměrných 39,5 %, které zaznamenal širší evropský trh. Tržní podíl značky Kia v zemích EU, EFTA a Velké Británii proto v prvním pololetí 2020 vzrostl z 3,2 % na 3,5 %, čímž značka dosáhla nového historického rekordu.

Komentuje Emilio Herrera, COO společnosti Kia Motors Europe: „I přes rozvrat celého trhu v důsledku pandemie evidujeme i nadále vysokou poptávku po našich hybridních vozech a elektromobilech. Automobilové odvětví se začíná postupně zotavovat a Kia disponuje robustní základnou k posílení prodejů, zejména díky naší řadě nízkoemisních modelů i vozidel s nulovými emisemi.“

„Pomalu nahlížíme do druhé poloviny roku a již se těšíme, až na trh uvedeme nově elektrifikovaný model Kia Sorento, stejně tak jako modernizované verze vozů Picanto a Rio. Uvedení mild-hybridních pohonů EcoDynamics+ napříč naší řadou kompaktních modelů zároveň znamená, že poprvé v historii nabídneme cenově dostupný a úsporný hybridní výkon nejširším skupinám zákazníků.“

Přečtěte si také:  Solární parkoviště v EU už elektřinu vyrábějí. Česko boom carportů teprve čeká

Rekordní prodeje elektrických a hybridních vozů

Elektrifikované modely nyní tvoří čtvrtinu všech nově registrovaných nových vozů Kia v Evropě; u svých dvou modelových řad čistých elektromobilů značka eviduje nárůst prodejů o 65 % (12 522 kusů). Při počtu 8 715 prodaných vozů e-Niro a 3 808 kusů modelu e-Soul nyní elektromobily tvoří rekordních 7 % celkových prodejů značky Kia v zemích EU, EFTA a Velké Británii, přičemž poptávka po těchto vozech i jejich dodávky nadále rostou.

V návaznosti na uvedení modelů Ceed Sportswagon a XCeed v novém plug-in hybridním provedení a na pozadí rostoucího zájmu zákazníků o Niro Plug-in Hybrid vzrostly prodeje plug-in hybridů značky Kia o 29,4 % (11 177 vozů). Dále narostly prodeje modelů MHEV o 181 % (na 8 389 kusů). Do modelové řady Ceed se čtyřmi zástupci byla nedávno uvedena mild-hybridní technologie pohonu EcoDynamics+, přičemž značka zaznamenala i rostoucí prodeje vozů Sportage EcoDynamics+.

Poptávka po vozech z elektrifikované řady Kia Niro – zahrnující hybridy, plug-in hybridy a čisté elektromobily – se na pozadí klesajícího trhu ukázala jako obzvláště pevná (27 030 vozů). Elektrifikovaná modelová řada dokonce přeskočila modely Stonic (23 474 kusů) a Picanto (21 214 kusů), čímž se poprvé v historii stala třetí nejprodávanější modelovou řadou Kia v Evropě. Do top trojky uvedené značky se dále řadí rodina vozů Ceed (48 158 kusů – zahrnuje Ceed, Ceed Sportswagon, ProCeed a XCeed) a Sportage (33 292 kusů).

Přečtěte si také:  CATL a Beijing Hyundai podepsaly strategickou dohodu o bateriích pro elektromobily

Příležitosti ve druhém pololetí: nové Sorento, modernizované modely, nová pohonná ústrojí

Druhé pololetí 2020 společně se zotavujícím se automobilovým trhem v Evropě přinese značce Kia nové příležitosti. Kia během třetího kvartálu uvede Sorento čtvrté generace, které poprvé nabídne hybridní pohon a posílí zastoupení značky v oblíbeném segmentu SUV střední třídy.

Kia kromě toho nedávno ohlásila několik modernizací svých oblíbených modelů v kategorii mini a malých vozů – Kia Picanto a Rio – s cílem ještě posílit postavení těchto vozů na trhu. Provedená vylepšení zahrnují nové mild-hybridní pohony EcoDynamics+ pro Rio; mild-hybridní pohonné jednotky se rovněž nedávno představily napříč celou modelovou řadou Ceed. Kia má v plánu ještě letos představit uvedenou technologii pro úsporu paliva v dalších modelech a hnacích ústrojích.