bmw-330e-plug-in-hybrid- (1)

Nabídka modelů BMW řady 3 se rozšiřuje na celkem čtyři plug-in hybridní modely

BMW zvyšuje význam a přitažlivost plug-in hybridních modelů v segmentu prémiových automobilů střední třídy komplexní modelovou ofenzivou. U BMW řady 3 se v nadcházejících měsících rozšíří nabídka vozidel s elektrifikovaným pohonem ze současného jednoho modelu na celkem čtyři. Po úspěšném uvedení na trh nového BMW 330e Sedan bude od léta 2020 k dispozici také nové BMW 330e Touring. Kromě toho budou oba modely od léta 2020 k dispozici jak s klasickým pohonem zadních kol, tak ve spojení s inteligentním systémem pohonu všech kol BMW xDrive.

Nejnovější generace technologie BMW eDrive u všech plug-in hybridních modelů BMW řady 3 zlepšuje jak hospodárnost a dojezd čistě na elektřinu, tak i pověstnou radost z jízdy. Spontánní nástup výkonu elektromotoru je patrný během rozjezdu a akcelerace, což přispívá k velmi temperamentnímu projevu vozu. Vysoká kapacita vysokonapěťových lithium-iontových baterií s nejnovější technologií bateriových článků umožňuje plug-in hybridním modelům nového BMW řady 3 jet pouze na elektrický proud – a tedy bez lokálních emisí – s maximálním dojezdem mezi 55 a 68 km (předběžné údaje*). 

Tímto způsobem BMW Group i v roce 2020 pokračuje v soustavném zvyšování své modelové angažovanosti v oblasti vozidel s elektrifikovaným pohonem. BMW Group jako průkopník v oblasti elektromobility ke konci roku 2019 již na celém světě prodala půl milionu vozidel s čistě elektrickými nebo plug-in hybridními pohonnými systémy. BMW Group si klade za cíl mít do konce roku 2021 na silnicích více než milion vozidel s elektrifikovanými hnacími systémy. Čtvrtina v Evropě prodaných vozů BMW Group bude do roku 2021 elektrifikována, do roku 2025 se tento podíl zvýší na třetinu a do roku 2030 na polovinu. Společnost BMW Group plánuje do roku 2023 rozšířit svoji nabídku o 25 elektrifikovaných modelů.

„Power of Choice – Široký výběr“: Značná rozmanitost také v nabídce plug-in hybridních modelů

Díky strategickému přístupu „Power of Choice“, spočívajícímu v širokých možnostech výběru, je BMW Group schopna splnit individuální potřeby mobility svých zákazníků po celém světě. Široká škála druhů pohonu – zahrnující nejen vysoce účinné zážehové a vznětové motory, ale také čistě elektrické a plug-in hybridní systémy – vede k dobře sestavené nabídce, která je uzpůsobena širokému spektru legislativních norem a individuálním preferencím. Rozmanitost neustále vzrůstá také v nabídce elektricky poháněných modelů. S novými plug-in hybridními modely BMW řady 3 mají zákazníci další možnosti v oblasti sladění jejich touhy po trvale udržitelné mobilitě s osobními potřebami a preferencemi. Elektrifikované modely Touring kombinují maximální hospodárnost s větším vnitřním prostorem, který nabízí jejich prakticky řešený koncept karoserie. Použití plug-in hybridní technologie ve spojení s inteligentním pohonem všech kol je zaměřeno zejména na požadavky na jízdu na sněhu, v horských oblastech nebo v terénu.

Všechny plug-in hybridní modely nového BMW řady 3 splňují v závislosti na úrovni výbavy kritéria, která byla v Německu stanovena pro zařazení vozu do kategorie „elektrických vozidel“, s čímž souvisejí některá zvýhodnění. Kromě toho tyto modely v Německu plní podmínky pro snížené zdanění firemních automobilů. Jako základ pro určení zvýhodnění pro soukromé účely se bere pouze polovina hrubé ceny. 

Premiéra pro modely Touring s plug-in hybridním pohonem

Od léta 2020 budou výhody elektrifikovaného pohonného systému poprvé k dispozici také ve dvou modelech BMW Touring. Tyto dva modely spojují progresivní charakter jejich pohonného systému s osvědčenými vlastnostmi konceptu karoserie kombi, který obzvláště přitažlivým způsobem spojuje radost z jízdy a praktičnost. Jejich dynamický design se vyznačuje dlouhou linií střechy, precizně vedenými křivkami a progresivně tvarovanými plochami. Prakticky řešený interiér obou modelů Touring s plug-in hybridním pohonem nabízí stejnou úroveň pohodlí na všech pěti sedadlech, jako je tomu v případě konvenčně poháněných verzí. Zásluhou prostorově úsporného uspořádání vysokonapěťové baterie pod zadními sedadly se objem zavazadlového prostoru zmenšil jen nepatrně. Sklopením opěradel zadních sedadel dělených v poměru 40:20 lze prostor pro náklad zvětšit až na 1420 litrů. 

Přečtěte si také:  Elektromobilita jde stále dopředu. Baterie v elektromobilech budou mít své pasy již za tři roky

Plug-in hybridní hnací soustavu nového BMW 330e Touring tvoří čtyřválcový 2litrový zážehový motor s technologií BMW TwinPower Turbo o výkonu 135 kW/184 k a do 8stupňové převodovky Steptronic integrovaný elektromotor, který generuje maximální výkon 83 kW/113 k. Systémový výkon obou pohonných jednotek 185 kW/252 k lze razantním sešlápnutím plynového pedálu na 10 sekund zvýšit o dalších 30 kW/40 k. Tato standardně dostupná funkce nazývaná XtraBoost je k dispozici v režimu SPORT, který lze aktivovat systémem volby jízdních režimů. Zvyšuje výkon soustavy až na 215 kW/292 k, čímž zachovává pro tento model specifický sportovní charakter, jenž je pro BMW řady 3 tak typický. Maximální točivý moment plug-in hybridního pohonu nového BMW 330e Touring dosahuje hodnoty 420 Nm.

Funkce XtraBoost je k dispozici také při plném sešlápnutí plynového pedálu, tzv. kickdownu, a při posunutí voliče převodovky do pozice pro manuální volbu M/S. Sportovní vlastnosti nového BMW 330e Touring dále podtrhuje pro tento model specifické naladění zvukového projevu, přímé, avšak citlivě dávkovatelné nastavení plynového pedálu a specifický program řazení 8stupňové převodovky Steptronic, který zahrnuje brzdění motorem při podřazování. 

Zásluhou výkonu dvou pohonných jednotek je nové BMW 330e Touring schopné zrychlit z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy (předběžný údaj). Jeho maximální rychlost činí 220 km/h (předběžný údaj). V režimu Hybrid je nové BMW 330e Sedan schopno čistě na elektrický pohon, tedy jinými slovy bez lokálních emisí, vyvinout maximální rychlost až 110 km/h. Spalovací motor spíná pouze při vyšších rychlostech nebo ve chvílích, kdy je potřeba vysoký výkon. Je-li tlačítkem eDrive aktivován režim Electric, může automobil při jízdě na elektřinu dosáhnout rychlosti až 140 km/h, přičemž ho pohání pouze elektromotor pohonu eDrive. Díky nejmodernější technologii článků je lithium-iontová vysokonapěťová baterie nového BMW 330e Touring schopna vozidlo pohánět výhradně na elektřinu na vzdálenost až 65 km (předběžný údaj*).

Hospodárné a praktické: Pohon BMW eDrive v kombinaci s BMW xDrive

Paralelně s příchodem BMW 330e Touring budou na trh uvedeny také dvě plug-in hybridní verze BMW řady 3 s pohonem všech kol. Tyto vozy využívají stejného plug-in hybridního pohonu jako odpovídající modely s pohonem zadních kol. V novém BMW 330e xDrive Sedan (kombinovaná spotřeba paliva: od 1,8 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: od 16,7 kWh/100 km; kombinované emise CO2: od 42 g/km, předběžné údaje*) a novém BMW 330e xDrive Touring (kombinovaná spotřeba paliva: od 2,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: od 17,8 kWh/100 km; kombinované emise CO2: od 46 g/km, předběžné údaje*) je výkon elektromotoru a spalovacího motoru kombinován s pohonem všech kol. BMW eDrive se kombinuje s BMW xDrive a společně vytvářejí příkladnou hospodárnost s vynikající všestranností. 

Inteligentní systém pohonu všech kol rozděluje prostřednictvím elektronicky řízené vícelamelové spojky hnací sílu motoru a elektromotoru podle potřeby za všech okolností mezi kola přední a zadní nápravy. Systém pohonu všech kol je propojen se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control) a podle konkrétní jízdní situace během zlomku sekundy upravuje rozdělování točivého momentu. Plně variabilní rozdělování hnací síly zajišťuje maximální trakci a jízdní stabilitu za všech jízdních a povětrnostních podmínek. Podporuje také sportovní ovladatelnost plug-in hybridních modelů sedan a kombi. Nové BMW 330e xDrive Sedan zrychluje z klidu na 100 km/h za 5,8 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 224 km/h (předběžné údaje). Nové BMW 330e xDrive Touring zvládne standardní sprint za 6,2 sekundy a dokáže jet maximální rychlostí 214 km/h (předběžné údaje). Dojezd na elektřinu 58 kilometrů pro variantu Sedan (předběžný údaj*) a 55 km pro verzi Touring (předběžný údaj*) zajistí plug-in hybridním variantám nového BMW řady 3 s pohonem všech kol ideální základ pro používání čistě elektrického pohonu pro většinu každodenních jízd, jako je například dojíždění do zaměstnání nebo jízda po městě. 

Přečtěte si také:  ČEZ pokračuje v elektromobilizaci flotily. Pod jednou střechou má 42 parkovacích míst vlastní dobíječku

Lithium-iontový vysokonapěťový akumulátor s nejnovější technologií bateriových článků

Plug-in hybridní modely nového BMW řady 3 vděčí za svůj dlouhý dojezd čistě na elektrický proud nejnovějším pokrokům v technologii bateriových článků. Jejich lithium-iontový akumulátor, navržený speciálně pro každý model a vyrobený přímo BMW Group, má kapacitu 12,0 kWh a náboj 34 Ah. Vysokonapěťový akumulátor instalovaný v současné generaci plug-in hybridních modelů se vyznačuje působivou kombinací poměru hmotnosti a kapacity. Bateriové články vyrobené podle specifikací společnosti BMW Group mají mimořádně vysokou kapacitu. Elektrická energie uložená ve vysokonapěťové baterii se používá také k napájení elektrického systému vozidla. To znamená, že klasický spalovacím motorem poháněný alternátor již není potřeba, což dále zvyšuje účinnost systému jako celku. 40litrová palivová nádrž zaručuje celkový dojezd, který je vhodný i pro cestování na velké vzdálenosti. Tím potvrzuje fakt, že plug-in hybridní modely jsou ideální také pro dlouhé cesty. 

Vysokonapěťový akumulátor se intenzivně nabíjí během jízdy rekuperací kinetické energie. Navíc je možné jej nabíjet z běžných domácích zásuvek pomocí standardně dodávaného nabíjecího kabelu. Tímto způsobem se kompletně vybitá baterie nabije na 80 % kapacity během 4,2 hodiny. Odhadovaná doba potřebná pro dosažení 100 % dostupné kapacity je 5,7 hodiny. Pomocí nabíječky BMW i Wallbox lze nabíjecí časy zkrátit na 2,4, resp. 3,4 hodiny. Nabíjecí zásuvka je umístěna pod samostatným víčkem v levém předním blatníku. 

Rozsáhla standardní výbava zahrnuje nezávislý klimatizační systém

Všechny plug-in hybridní modely nového BMW řady 3 jsou standardně vybaveny akustickým varováním chodců. Při jízdě čistě na elektřinu v rychlostech do 30 km/h vytváří systém vnějších reproduktorů nezaměnitelný zvuk, navržený speciálně pro elektrifikované modely BMW. Tento zvuk nijak neobtěžuje posádku vozidla. Součástí standardní výbavy BMW řady 3 s plug-in hybridním pohonem je kromě jiného 3zónová automatická klimatizace a nezávislá klimatizace. Při nízkých venkovních teplotách lze interiér před vyjetím vyhřát na příjemnou teplotu, a to i ve chvíli, kdy je stav nabití akumulátoru nízký. Klimatizace také umožňuje interiér vozu v horkých dnech před odjezdem vychladit. Temperování interiéru před odjezdem lze obsluhovat na dálku chytrým telefonem s nainstalovanou aplikací BMW Connected.

Standardní výbava plug-in hybridních modelů BMW řady 3 zahrnuje rovněž automaticky se ztmavující vnitřní zpětné zrcátko a Park Distance Control se senzory vpředu i vzadu. Standardní výbavou elektrifikovaných modelů je také BMW Live Cockpit Professional, který kromě navigačního systému, služeb Remote Services, přípravy pro Apple CarPlay a služby Connected Music zahrnuje i asistent BMW Intelligent Personal Assistant. Kromě základního modelu jsou k dispozici také Modely Sport Line, Luxury Line a M Sport.

Přečtěte si také:  „Naši uhlíkovou stopu snižujeme efektivitou přepravy“, vysvětluje ředitel Rabenu. Co má a nemá v logistice smysl měnit?

Pro plug-in hybridní provedení je navíc k dispozici téměř celý seznam prvků volitelné výbavy, dostupných pro nové BMW řady 3 Sedan a nové BMW řady 3 Touring. Do tohoto seznamu patří Adaptivní M podvozek s Variabilním sportovním řízením a M sportovními brzdami, stejně jako inovativní asistenčními systémy optimalizující komfort a bezpečnost – od Driving Assistant Professional s asistentem řízení a funkcí udržování v pruhu po parkovací a couvací asistent. Další volitelnou výbavou je elektricky ovládané tažné zařízení. Od léta 2020 bude maximální zatížení brzděného přívěsu pro všechny plug-in hybridní modely nového BMW řady 3 činit rovných 1500 kg.

Pro plug-in hybridní modely specifické digitální služby BMW Connected

S uvedením nových plug-in hybridních modelů BMW řady 3 se představí nové digitální služby BMW Connected, které umožní ještě jednodušší a příjemnější nabíjení vysokonapěťové baterie během cestování. Po zvolení veřejné nabíjecí stanice navigační systém řidiči nabídne seznam doporučených hotelů, restaurací, kaváren, turistických atrakcí a kulturních institucí v její blízkosti. Prostřednictvím displeje a operačního systému má řidič možnost prověřit předpokládanou dostupnost veřejných dobíjecích stanic v době svého příjezdu. Kromě toho bude možné – tedy v případě, že to provozovatel konkrétní nabíjecí stanice umožňuje – dobíjecí místo po omezenou dobu zarezervovat. 

Funkce BMW iDrive Zones umožní zvýšit efektivitu využívání plug-in hybridních modelů v bezemisních zónách měst. Tato funkce, která bude standardní výbavou plug-in hybridních modelů BMW od roku 2020, umožní prostřednictvím geolokace automaticky rozpoznat vjezd do takzvaných „zelených zón“ ve městech. Při vjezdu do těchto zón se vozidlo automaticky přepne do čistě elektrického režimu a od té chvíle se chová jako elektromobil. Proto může využívat v souladu s místními předpisy stejných privilegií pro vjezd. Nová funkce zajišťuje, že potenciál plug-in hybridních vozidel je využíván ještě efektivnějším způsobem. Větší podíl cest absolvovaných čistě na elektrickou energii hraje nejen roli při optimalizaci hospodárnosti, ale také pomáhá snižovat provozní náklady. To platí především pro jízdu v městských oblastech, zejména tam, kde elektrická pohonná soustava poskytuje větší účinnost, než je tomu u zážehového nebo vznětového motoru.

Plug-in hybridní modely BMW: Mnoho předností v každodenním životě

Ve srovnání s konvenčně poháněnými vozy nabízejí plug-in hybridní automobily už dlouhou dobu značné následující výhody:

  • Úspora: Pokud je vozidlo nabíjeno doma nebo v zaměstnání, je jízda na elektrický proud levnější než jízda vozem na benzín nebo naftu.
  • Správná teploty vždy, když usednete dovnitř: Nezávislá klimatizace a topení jsou součástí sériové výroby. 
  • Brzdit se vyplatí: Brzdění nabíjí akumulátor. U konvenčních vozidel prostě jen vytváří teplo a opotřebovává brzdy.
  • To nejlepší z obou světů: Plug-in hybridní automobily ve městě nabízejí potěšení z elektrické jízdy a na dlouhých trasách klasickou BMW radost z jízdy.
  • Vyhlídky do budoucnosti: Vzhledem k tomu, že plug-in hybridy jsou schopny bezemisní jízdy, mohou vjet do mnoha zelených zón, nabízejí výhody při parkování a ušetří na mýtném.
  • Lepší kvalita života: Manuálním přepnutím na elektrický pohon uživatelé přispívají ke snižování emisí a hluku ve městech.