Škody Kodiaq iV a Superb iV hvězdami stánku Škoda Auto na výstavě e-SALON 2023

Škody Kodiaq iV a Superb iV hvězdami stánku Škoda Auto na výstavě e-SALON 2023

Škoda Auto se opět prezentuje na veletrhu čisté mobility e-SALON. Ukazuje zde své elektrické i plug-in hybridní modely, současně představuje všechny navazující služby. Ve čtvrtek dopoledne se na stánku mladoboleslavské automobilky uskutečnila tisková konference za účasti vedoucího českého zastoupení Škoda Auto Jiřího Maláčka.

Škoda jedničkou českého trhu

Podobně jako trh s elektromobily obecně, rostou utěšeně i registrace vozů Škoda Enyaq. V roce 2021 se jich prodalo 738, loni 1293 a za prvních 10 měsíců letošního roku už 1242. Aby tomu tak bylo i nadále, prochází Enyaq kontinuální modelovou péčí. Nové verze se dočkaly nejen řady designových změn karoserie a interiéru, ale i rozsáhlých technických vylepšení. Výkonnější generace hnacího ústrojí poskytuje vyšší maximální systémový výkon 210 kW, zároveň se podařilo zvýšit maximální dojezd na 570 km v režimu WLTP a udržet nabíjecí časy z 10 % na 80 % kapacity baterie pod 30 minut. V neposlední řadě byl implementován systém předehřevu baterie. Jedná se o funkci, která optimalizuje výkon nabíjení i v chladném počasí. V rámci kategorie vozů s plug-in hybridním pohonem se letos nejlépe daří modelům Škoda Octavia (549 prodaných kusů za prvních 10 měsíců roku 2023) a Škoda Superb (363 ks), celkem se od ledna do října prodalo na českém trhu 4746 plug-in hybridů. Elektromobilů se však u nás prodává v porovnání s okolními zeměmi stále relativně málo, a to nejen ve srovnání s Rakouskem či Německem, ale třeba i vůči Polsku. Přesto i u nás postupně registrace BEV rostou a podobný trend lze očekávat i v následujících letech. Ruku v ruce s tím jde výstavba nabíjecí infrastruktury. Zatímco v roce 2020 bylo v ČR 1516 nabíjecích bodů, v říjnu 2023 jich bylo už přes 5000. Do roku 2030 by toto číslo mělo stoupnout na 35 000, z toho by mělo být 2300 vysokovýkonných HPC.

Přečtěte si také:  Firemním flotilám dominují elektromobily značky Škoda. Většinou je dobíjejí na pomalých nabíječkách

Budoucnost blízká i vzdálenější

Škoda Auto jako lídr českého automobilového trhu má na e-SALONu reprezentativní zastoupení. Na jejím stánku hrají hlavní roli dva nejnovější modely, které teprve nedávno absolvovaly světové premiéry. Škoda Kodiaq jako symbol všestrannosti a inovací si už získala srdce více než 800 000 zákazníků na 60 světových trzích a posbírala řadu prestižních ocenění. Škoda Superb brzy začne psát další kapitolu svého úspěšného příběhu. Oba vozy jsou na e-SALONU vystaveny ve verzi iV s plug-in hybridním pohonem druhé generace. Ten se vyznačuje rychlejším nabíjením (z 10 % na 80 % kapacity trvá jen 25 minut) a čistě elektrickým dojezdem přes 100 km. Škoda Auto věří, že tyto ikonické modely budou hrát klíčovou roli v transformaci k elektromobilitě. Pohled do budoucnosti prezentují sochy budoucích elektrických modelů značky Škoda. Jde o kompaktní SUV Elroq a městský elektromobil segmentu A0.

Nejen elektrifikované vozy, ale i ekosystém kolem nich

Veletrh e-SALON se svou komplexností a velikostí řadí k významným událostem evropského formátu. Toho využívá i Škoda Auto, která zde prezentuje komplexní pohled na ekosystém elektromobility. Návštěvníci se dovědí, jak si správně vybrat vůz, jak ho nabíjet v domácím či veřejném prostředí, proč využívat a jaké výhody přináší aplikace Powerpass nebo Chargee, a dozví se podrobnosti o fungování baterií i servisních nákladech. Už 37 servisních partnerů Škoda Auto v České republice má certifikaci na servisní služby vysokonapěťových baterií a jejich počet nadále roste. Vzhledem k tomu, že se elektromobily postupně začínají objevovat i v prodeji ojetých vozů, přišli obchodní partneři programu Škoda Plus s tzv. certifikátem BHC. Ten osvědčuje stav baterie prostřednictvím její aktuální zbytkové kapacity a zákazník ho při nákupu ojetého vozu Škoda Enyaq dostane zdarma.