ministerstvo-zemedelstvi-CEZ-bmw-i3-elektromobil
Elektromobil (EV) NEWS

Ministerstvo zemědělství opět jezdí elektromobilem od ČEZ

Zaměstnanci Ministerstva zemědělství budou při své práci využívat elektromobil BMW i3. Vůz dnes ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi slavnostně předal předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Tříletá zápůjčka vozu je aktivitou projektu Elektromobilita ČEZ, jehož cílem je podpora rozvoje tohoto způsobu dopravy v České republice.

„Nabídku znovu využívat v ministerském autoparku elektromobil jsem velmi přivítal. Dokazujeme tím, že celý sektor zemědělství podporuje nové trendy a zároveň deklaruje zájem na ochraně životního prostředí. Podobně jako v případě předchozí spolupráce s ČEZ máme i tentokrát elektromobil pronajatý na tři roky, využívat jej chceme především pro služební jízdy našich zaměstnanců po Praze a blízkém okolí,“ řekl při předávání vozu ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministerstvo zemědělství využívalo elektromobil zapůjčený od ČEZ už v uplynulých třech letech.

„Velice si vážíme toho, že Ministerstvo zemědělství opětovně podpoří projekt Elektromobilita ČEZ, a při propagaci elektrických vozů tak jde příkladem dalším subjektům z oblasti státní správy. Jako provozovatel největší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic očekáváme, že rok 2020 bude ve znamení další výrazné expanze elektromobility v České republice. To s sebou přinese mimo jiné i příležitosti poskytovatelům komplexních služeb pro celé odvětví. Skupina ČEZ si pozici v segmentu průběžně buduje už deset let a je na budoucí vývoj připravena,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Partnery projektu Elektromobilita ČEZ z řad institucí a ministerstev jsou také Úřad vlády, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest. Mez další patří automobilky, obchodní centra, komerční subjekty či radnice po celé České republice.
Elektromobilita jako reálná alternativa

Přečtěte si také:   Elektrifikované modely MINI zaznamenaly největší nárůst od svého uvedení na trh

Celkově ČEZ provozuje v ČR téměř 190 veřejných dobíjecích stanic, z toho zhruba 130 rychlodobíjecích. Výstavba sítě dobíjecích stanic ČEZ je z části financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava, v jehož výzvách ČEZ v minulosti uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Část stanic vzniká také z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ a část z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Společnost ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.

V České republice je aktuálně registrováno více než 3000 elektromobilů. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektromobilů a loni 789 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v nejbližších letech o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic také definitivně otevírají pro elektromobilitu cestování mezi městy.