ministerstvo-zemedelstvi-CEZ-bmw-i3-elektromobil

Ministerstvo zemědělství opět jezdí elektromobilem od ČEZ

Zaměstnanci Ministerstva zemědělství budou při své práci využívat elektromobil BMW i3. Vůz dnes ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi slavnostně předal předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Tříletá zápůjčka vozu je aktivitou projektu Elektromobilita ČEZ, jehož cílem je podpora rozvoje tohoto způsobu dopravy v České republice.

„Nabídku znovu využívat v ministerském autoparku elektromobil jsem velmi přivítal. Dokazujeme tím, že celý sektor zemědělství podporuje nové trendy a zároveň deklaruje zájem na ochraně životního prostředí. Podobně jako v případě předchozí spolupráce s ČEZ máme i tentokrát elektromobil pronajatý na tři roky, využívat jej chceme především pro služební jízdy našich zaměstnanců po Praze a blízkém okolí,“ řekl při předávání vozu ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministerstvo zemědělství využívalo elektromobil zapůjčený od ČEZ už v uplynulých třech letech.

„Velice si vážíme toho, že Ministerstvo zemědělství opětovně podpoří projekt Elektromobilita ČEZ, a při propagaci elektrických vozů tak jde příkladem dalším subjektům z oblasti státní správy. Jako provozovatel největší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic očekáváme, že rok 2020 bude ve znamení další výrazné expanze elektromobility v České republice. To s sebou přinese mimo jiné i příležitosti poskytovatelům komplexních služeb pro celé odvětví. Skupina ČEZ si pozici v segmentu průběžně buduje už deset let a je na budoucí vývoj připravena,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Partnery projektu Elektromobilita ČEZ z řad institucí a ministerstev jsou také Úřad vlády, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest. Mez další patří automobilky, obchodní centra, komerční subjekty či radnice po celé České republice.
Elektromobilita jako reálná alternativa

Přečtěte si také:  Nová Škoda Elroq očima designérů

Celkově ČEZ provozuje v ČR téměř 190 veřejných dobíjecích stanic, z toho zhruba 130 rychlodobíjecích. Výstavba sítě dobíjecích stanic ČEZ je z části financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava, v jehož výzvách ČEZ v minulosti uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Část stanic vzniká také z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ a část z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html.

Společnost ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.

V České republice je aktuálně registrováno více než 3000 elektromobilů. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, o rok později 725 elektromobilů a loni 789 e-aut. Odhady dalšího vývoje hovoří v nejbližších letech o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic také definitivně otevírají pro elektromobilitu cestování mezi městy.