How-electric-sound-is-Born_02_small

Jak se zrodil elektrický zvuk modelu Born

Přestože elektromobil neprodukuje žádné emise, dokáže vyvolat záplavu emocí. To je případ elektromobilu CUPRA Born, prvního modelu značky CUPRA se 100% elektrickým pohonem. Born nadchne nejen svým designem, ale také zvukem. Tým CUPRA navrhl exkluzivní zvuk, který byl nyní poprvé představen v premiérové epizodě podcastu Kmene CUPRA s názvem The Impulse. Podcast je k dispozici na portálech Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Ivoox.

– Nadšení vnímané všemi smysly. Prvními hosty podcastu The Impulse jsou Antonino Labate, ředitel pro strategii, obchodní rozvoj a provozní činnosti značky CUPRA, a Francesca Sangalliová, vedoucí konceptu a strategie v oddělení barev a materiálů. „Slovo jemný ho vystihuje. Při každém poslechu vyvolává nové emoce,“ říká Labate. „Pro mě je to ideální zvuk,“ dodává. „CUPRA je velmi emocionální značkou, a když hovoříme o emocích, hovoříme také o smyslech,“ vysvětluje Sangalliová. „Když navrhujeme design vozu, myslíme přitom na všechny smysly, které jsou do něj zapojeny: zrak, hmat… ale můžeme jít ještě dál. Zvuk potvrzuje všechno, co vidíte a vnímáte hmatem,“ říká Sangalliová.

Přečtěte si také:  Scania na veletrhu e-SALON 2023 představuje nejrůznější druhy městské nákladní elektromobility

– Důležitost zvuku. Elektromobily nemají spalovací motor, a tak je jejich provoz velmi tichý. Evropská unie proto vyžaduje, aby byly všechny elektromobily vybaveny systémem AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System), který vydává zvuk při jízdě rychlostí méně než 20 km/h (30 km/h v případě USA). Účelem systému AVAS je upozorňovat chodce a ostatní účastníky silničního provozu na jedoucí elektromobil.

V případě modelu Born je zvuk zřetelně slyšitelný i při rychlosti jízdy více než 40 km/h. Tato akustická inovace je součástí revoluce automobilu, kterou přináší společnost procházející elektrickou transformací. Podle Labateho, „je CUPRA Born novým hrdinou pro novou generaci, revolucí ve svém segmentu“. A zvuk ještě zesiluje charakter tohoto modelu. Sangalliová jej popisuje jako „super emocionální, má v sobě světelné i kovové prvky, stejně jako auto“.

– Charakter modelu Born. Zvuk systému AVAS pro model Born vznikl s využitím čtyř klíčových materiálů pro značku CUPRA: kamene, mědi, dřeva a uhlíkových vláken. Důležitou roli v utváření charakteru tohoto vozu sehrála také Barcelona. „CUPRA Born ztělesňuje ducha Barcelony. Tím vzniká dokonalá kombinace s nečekanými emocemi, které řidič prožívá za jízdy,“ říká Labate. „Tento vůz perfektně spojuje sportovní výkony s elektrifikací,“ dodává.

https://auto-mania.cz/cupra-born-absolvuje-finalni-zimni-testy-v-blizkosti-severniho-polarniho-kruhu/

– Impulzy od ostatních účastníků. Hosté první epizody podcastu The Impulse také odpovídají na dotazy zaměstnanců společnosti, které se týkají například zahrnutí zvuku do digitálních aktivit značky nebo vlivu zvuku na život ve velkoměstech.

Přečtěte si také:  Stellantis a Ample uzavřely partnerství na využití technologie výměny modulárních baterií Ample v elektromobilech Stellantis

Příští epizody podcastu The Impulse se budou zabývat různými tématy, například novým televizním seriálem CUPRA „RPM“, závody Extreme E a vytvořením nové značky s módní značkou Mikakus. První epizoda podcastu The Impulse je pod anglickým názvem „How sound is Born“ (volně přeloženo: Jak se zrodil elektrický zvuk modelu Born) dostupný na kanálech značky CUPRA na portálech Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Ivoox.