Tesla Model 3

Elektromobil Tesla Model 3 obohatil výstavu Nikola Tesla na Výstavišti

Ve spolupráci se srbským Muzeem Nikoly Tesly a ambasádou Srbské republiky v ČR probíhá v Praze výstava Nikola Tesla na Výstavišti. Jedná se o putovní výstavu, která do Prahy přicestovala po městech jako Hofu či Milano. Díky partnerům akce se mohou návštěvníci těšit nejen ze samotné výstavy věnované srbskému géniovi, z jehož vynálezů dodnes žije celý svět, ale také z doprovodného programu od Pražské plynárenské nebo si nově zblízka prohlédnout nejznámější elektromobil na světě nesoucí jméno vědeckého velikána – Tesla. Na výstavě je dnes již legendární elektromobil Tesla jedením z dalších exponátů a zapůjčila ho Alza.cz, která patří k hlavním partnerům výstavy Nikola Tesla na Výstavišti.

Výstava potrvá až do 11. prosince v Křižíkově pavilonu D na Výstavišti a otevřena je denně od 9.00 do 18.00 hodin. Odborným garantem výstavy je Michael Šebek, profesor kybernetiky a vedoucí Katedry řídicí techniky na ČVUT.

Přečtěte si také:  Lexus v Japonsku představil elektromobily nové generace

Nikola Tesla a jeho geniální vize budoucnosti

Srbské Muzeum Nikoly Tesly přivezlo do Prahy úspěšnou výstavu o vědeckém géniovi, jehož vynálezy nás dodnes provázejí každodenním životem. Výroba a rozvod elektrické energie, generátor vícefázového střídavého proudu, magnetické rotující pole, dálkové ovládání, neonové osvětlení, rentgenové snímky, ale i řízené střely, za tím vším najdeme mozek srbského génia.

Tesla byl také inovátorem, který při provádění svých výzkumů poprvé zkoumal globální problémy planety a lidstva.

Nikola Tesla byl tvořivý génius po všech stránkách. Výstava připomíná jeho vynálezy, které využíváte každý den a ani si to neuvědomujete. Dozvíte se tu o slavné „válce proudů,“ kterou jasně vyhrál Teslův střídavý nad Edisonovým stejnosměrným, a proto ho dodnes používáme. Žil v době bohaté na nové myšlenky, které napadaly různé lidi skoro současně. O úspěchu autora pak rozhodl správný odhad významu, schopnost dotáhnout technické řešení, ale často jen náhoda. Budete překvapeni, kolik věcí přisuzovaných jiným vědcům vlastně vynalezl také Tesla. Další nápady tehdy realizovat nešlo, některými svou dobu předběhl a nebyl o ně zájem. A i když někdy spíš prorokoval a snil, tak většinou snil správně. O tom všem se na výstavě dozvíte. A vezměte s sebou děti, bude je to zajímat a inspirovat. Vždyť právě tvořivost a vize dnes potřebujeme nejvíc,“ komentuje výstavu její odborný garant Michael Šebek, profesor kybernetiky a vedoucí Katedry řídicí techniky na ČVUT.

Teslův odkaz v Praze, ve světě i firemní kultuře Alzy

V roce 1880 zavedl Nikolu Teslu zájem o elektřinu do Prahy, kde navštěvoval přednášky na Karlově univerzitě. Ne náhodou tedy muzeum nesoucí jméno slavného rodáka ze Srbska opět přináší jeho jméno do stověžaté Prahy, kde se mohou návštěvníci výstavy srozumitelnou formou seznámit s jeho zásadními vynálezy.

Přečtěte si také:  ČR posiluje dlouhodobou energetickou bezpečnost v LNG. ČEZ získal kapacitu v německém terminálu Stade

Že je značka Tesla v podvědomí české široké veřejnosti pevně ukotvena od nepaměti, svědčí třeba udělení Čestného doktorátu v roce 1937 na Vysokém učení technickém v Brně stejně jako udělení řádu Bílého lva, který obdržel Nikola Tesla v New Yorku z rukou tehdejšího velvyslance ČR, a to ve stejném roce jako čestný doktorát. V Praze existuje park, ulice, ale i největší pomník na světě věnovaný vědci, který změnil lidské životy v mnoha rozměrech. A jeho jméno zná dnes většina obyvatel planety i díky podnikateli Elonu Muskovi, který dokázal z elektromobilu Tesla udělat jeden z nejžádanějších a nejdražších brandů světa. A právě jeden z modelů elektromobilu Tesla, konkrétně Tesla Model 3, si mohou nyní návštěvníci výstavy prohlédnout díky partnerské firmě Alza také na Výstavišti v Křižíkově pavilonu D.

„Již několik let se věnujeme podpoře komunity a neziskových organizací na Praze 7, kde má Alza.cz své kanceláře i svou vlajkovou pobočku v Holešovické tržnici. Jako přední hráč na trhu e-commerce se zároveň zasazujeme o rozvoj a vzdělávání v oblasti technologií, proto pro nás bylo přirozené stát se partnerem výstavy Nikola Tesla na Výstavišti, která představuje dílo tohoto geniálního vynálezce. Pro realizaci výstavy jsme zapůjčili kvalitní audiovizuální techniku a součástí expozice se stal i jeden z našich vozů Tesla Model 3. Právě tento typ vozu zakoupený před dvěma lety má v naší firemní flotile elektrických automobilů speciální pozici, protože ho jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů dostávají na měsíc zapůjčený ke služebním účelům vybraní nejlepší zaměstnanci firmy. Věříme, že každým takovýmto krokem podpoříme zájem veřejnosti o elektromobilitu, které v Alze dlouhodobě fandíme,“ komentuje partnerství s výstavou Jan Moudřík, předseda dozorčí rady Alza.cz, a.s.