bmw-ix-in-euro-ncap

BMW iX získalo nejvyšší možné pětihvězdičkové hodnocení v testech bezpečnosti Euro NCAP

BMW iX s čistě elektrickým pohonem a rozsáhlou nabídkou digitálních funkcí představuje novou éru individuální mobility. Kromě toho poskytuje také nejvyšší úroveň bezpečnosti. Právě to potvrdili experti evropského institutu pro ochranu spotřebitelů zaměřeného na bezpečnost automobilů Euro NCAP tím, že BMW iX udělili v rámci testů Euro NCAP nejvyšší možné hodnocení pěti hvězdami. V průběhu testovacího programu, který byl v roce 2020 dále zpřísněn, zaujala nová technologická vlajková loď BMW Group jak vynikající ochranou cestujících, tak pokročilými asistenčními systémy, které obzvláště účinně pomáhají předcházet nehodám.

BMW iX dosáhlo pětihvězdičkového hodnocení ve všech testovacích kategoriích nárazových zkoušek Euro NCAP. Při hodnocení ochrany dospělých cestujících vyzdvihli testující specialisté kromě jiného účinnost nového airbagu umístěného mezi sedadly řidiče a spolujezdce, který poskytuje dodatečnou ochranu před zraněním v případě bočního nárazu. Bezpečnost dětí v zadní části BMW iX byla rovněž hodnocena nejvyšším možným počtem bodů, a to jak při čelním, tak při bočním nárazu.

Přečtěte si také:  BMW Group i v tomto roce připravila v rámci projektu GoingGreen by BMW flotilu vozů pro firemní testování odpovědné mobility

Komplexní přístup BMW iX k pojetí bezpečnosti zajišťuje nejvyšší úroveň ochrany cestujících. Kromě přesně koordinovaných zádržných systémů do něj patří také vysoce odolná nosná struktura karoserie s přesně definovanými deformačními zónami, které pohlcují energii nárazu a zabraňují zmenšení prostoru pro cestující. Karoserie BMW iX se vyznačuje kombinací hliníkového prostorového rámu se zesilujícími prvky prostoru pro posádku vyrobenými z uhlíkových kompozitů. Tyto extrémně pevné komponenty vyrobené z polymeru vyztuženého uhlíkovými vlákny jsou použity v oblasti střechy, boků vozu a v zadní části.

„BMW iX nastavuje nová měřítka v oblasti udržitelnosti a jeho nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení v testech Euro NCAP podtrhuje celkovou komplexnost tohoto vozidla,“ říká Dominik Schuster, vedoucí oddělení bezpečnosti vozidel BMW. „Extrémně pevná struktura karoserie a rozšířená nabídka zádržných systémů zajišťují vynikající úroveň ochrany cestujících. BMW iX navíc díky inovativním asistenčním systémům, které výrazně snižují riziko nehody v nejrůznějších situacích, dosahuje vynikajících výsledků jak v testech, tak při každodenním reálném používání.“ BMW iX je kromě jiného vybaveno systémem varování před čelní srážkou s brzdnou funkcí, který dokáže detekovat chodce a cyklisty stejně jako vozidla. Kromě toho systém automatického nouzového brzdění nyní reaguje také například při odbočování, a pomáhá tak minimalizovat jak riziko ohrožení chodců v této situaci, tak střetu s protijedoucími vozidly při odbočování vlevo.

Pokud ke kolizi přeci jen dojde, riziko zranění chodců nebo cyklistů snižují pečlivě navržené prvky karoserie a pružné konstrukce v přední části vozidla. BMW iX je rovněž vybaveno aktivní kapotou, která se zvedne pomocí pyrotechnického spouštěcího mechanismu, jakmile senzory identifikují srážku s chodcem. Tímto pohybem se vytvoří deformační zóna, která zabrání přímému nárazu chodce nebo cyklisty do tvrdých zón přední části vozidla.

Přečtěte si také:  Nové centrum pro testování baterií: BMW Group do roku 2026 investuje více než 100 milionů eur do provozu ve Wackersdorfu

K dalším standardním prvkům bezpečnostní výbavy BMW iX patří asistent pozornosti, varování před opuštěním jízdního pruhu či ukazatel rychlostních limitů, které v nárazových testech Euro NCAP získaly kladné hodnocení. Na přání je k dispozici výbava Driving Assistant Professional, jejíž součástí jsou taktéž asistenty řízení a vedení v jízdním pruhu. V samostatném hodnocení získal nedávno Driving Assistant Professional ve voze BMW iX3 od Euro NCAP nejvyšší možné hodnocení – „velmi dobrý“.