toyota_mirai-mesto_most- (1)

Vedení Mostu bude jezdit ve vodíkové Toyotě Mirai

Vedení města Most bude jezdit ve vodíkové Toyotě Mirai. Ekologický vůz s palivovými články předali zástupci Louwman Most primátorovi Marku Hrvolovi. Vůz bude financovaný prostřednictvím operativního leasingu Kinto One.

Město Most vodíkovou dopravu podporuje. Toyota tu nedávno testovala vodíkový autobus a po otevření vodíkové čerpací stanice na konci června v sousedním Litvínově se nabízí další rozvoj vodíkové dopravy.

Přečtěte si také:  Toyota dodala Vodafonu hybridní flotilu 144 vozů

„S otevřením prvních čerpacích stanic na vodík v Praze a nejnověji v Litvínově zájem o vodíkové vozy rychle roste. Mirai se tak stává vhodnou ekologickou alternativou k elektromobilům, jejíž výhodou je i velmi rychlé tankování srovnatelné s benzínovými vozy,“ říká Martin Peleška, generální ředitel Toyota a Lexus ČR.

Toyota již v letošním roce uzavřela objednávky na deset vodíkových vozů Toyota Mirai. Do konce roku by se tak jejich celkový počet v ČR mohl přiblížit 30 kusům.

„Vodík je důležitou součástí transformace Česka na nízkoemisní a bezemisní ekonomiku. Vodíková elektromobilita, která vhodně doplňuje bateriovou elektromobilitu, začíná ukazovat svůj potenciál. Jsme rádi, že rozvojem vodíkových plnicích stanic pomáháme Česku v této transformaci, a velmi nás také těší fakt, že Ústecký kraj a jmenovitě mostecký region patří k lídrům v této transformaci,“ doplňuje Martin Růžička, ředitel pro dekarbonizaci skupiny ORLEN Unipetrol.

Přečtěte si také:  Japonci oznámili průlom ve vodíkové technologii

Toyota Mirai je luxusní sedan o délce 4,975 metru s pohonem zadních kol postavený na nové platformě GA-L (Global Architecture Lexus). Disponuje celkovým výkonem systému 134 kW (182k), což mu umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 9 sekund a maximální rychlost 175 km/h. Vodíkové palivo o hmotnosti 5,6 kg pojmou 3 vysokotlaké zásobníky v zadní části. Doba natankování nepřekračuje 5 minut a dojezd vozu je až 650 km.