eodevgenerator22_1

O krok blíž vodíku: Vodíkový generátor elektřiny dostal palivové články od Toyoty

Přechod k vodíkové společnosti je zase o něco blíž. Společnost Energy Observer Developments představila vodíkový generátor elektřiny postavený na technologii palivových článků od Toyoty. Dosahuje výstupního výkonu 100 kVA a lze jej využít v rámci nejrůznějších venkovních akcí, v lokalitách bez připojení k rozvodné síti nebo v nouzových stavech.

Je vhodný i k nasazení v chráněných lokalitách, neboť je za provozu velmi tichý a neprodukuje žádné emise.

Projekt spolupráce firem Toyota Motor Europe a EODev navazuje na loňské úspěšné začlenění modulu palivových článků Toyota do plavidla Energy Observer. Cílem EODev je uplatnit zkušenosti získané v rámci projektu Energy Observer a využívat dál vodík. Obě firmy chtějí zvyšovat povědomí o uplatnění vodíku a možnostech přechodu k vodíkové společnosti.

Při vývoji modulu palivových článků pro generátor GEH2 se uplatnila technologie vodíkového pohonu, která se již používá ve vozech Toyota Mirai. Jednotku tvoří kompaktní modul o hmotnosti přibližně 290 kg, jmenovitý užitečný výkon činí 60 kW, špičkový výkon až 92 kW.

eodevgenerator1_0

„Tohle je důkaz, že již dnes dokážeme vyvíjet produkty urychlující dekarbonizaci odvětví energetiky. Tento příklad začlenění technologie palivových článků odráží náš širší obchodní model rozvoje partnerské spolupráce na podporu budování vodíkové společnosti. Neustále hledáme další příležitosti, neboť naše technologie je dost flexibilní na to, aby se přizpůsobila nejrůznějším způsobům využití,“ říká Thiebault Paquet, ředitel obchodního oddělení palivových článků Toyota Motor Europe.

Přečtěte si také:  Toyota nadělila elektrickému bZ4X rychlejší nabíjení a větší pohodlí

Součástí projektů je i technická podpora od Toyoty a know-how potřebné k začlenění modulů do energetických projektů zákazníka. Obchodní oddělení palivových článků ve společnosti Toyota Motor Europe plní roli prostředníka, který garantuje optimální způsob uplatnění modulů. Toyota v poslední době svoji technologii palivových článků nasadila v nejrůznějších oblastech a dopravních prostředcích, jako např. v autobusech, nákladních vozidlech nebo plavidlech.