kia_ev6-ionity-1

Kia se podílí na významné investici do IONITY

Kia se rozhodla opět výrazně navýšit svoji investici do evropské sítě ultra rychlých dobíjecích stanic IONITY pro elektromobily. Jako významný akcionář spojila Kia síly s dalšími investory projektu IONITY s cílem navýšit investice o 700 milionů eur ve prospěch rozšíření sítě vysoce výkonných dobíjecích míst napříč Evropou.

Společnost IONITY v současné době provozuje více než 400 ultrarychlých dobíjecích stanic s 1 500 dobíjecími místy podél evropských dálnic ve 24 zemích. Tato nejnovější dodatečná investice však zvýší počet dobíjecích stanic po celé Evropě na 1 000 a celkový počet se do roku 2025 zvýší na přibližně 7 000 dobíjecích míst. Tyto stanice budou umístěny nejen na strategicky klíčových místech evropské dálniční sítě, ale také podél důležitých hlavních silnic a v blízkosti velkých měst. Kromě toho budou stávající dobíjecí místa umístěná v oblastech, které se nacházejí s vysokou intenzitou dopravy, a tudíž se zvyšující se poptávkou po dobíjení, doplněna o nové dobíjecí místa. Tato opatření výrazně zkrátí celkovou dobu dobíjení a čekání zákazníků na nejrušnějších místech.

Přečtěte si také:  Elektrifikace nákladní dopravy vyžaduje cílené a promyšlené investice do dobíjecí infrastruktury, vyplývá ze studie Eurowagu

Toto rozšíření zákazníkům ještě více usnadní vyhledávání ultrarychlých 350 kW nabíječek, které jsou schopny dobít vozidla, jako je například elektrický crossover Kia EV6, z 10 na 80 % kapacity akumulátoru za pouhých 18 minut.

IONITY rovněž v rámci této investice do roku 2025 rozšíří počet vlastních dobíjecích míst v Evropě z dnešních 400 na více než 1000, přičemž v každé z těchto lokalit bude v průměru osm až dvanáct ultra rychlých stojanů o dobíjecím výkonu 350 kW. Další dobíjecí stojany se objeví i ve stávajících lokalitách podél dopravně vytížených tras s vyšší poptávkou po dobíjení. Díky uvedeným opatřením se výrazně zkrátí dobíjecí i čekací doby zákazníků na nejrušnějších místech.

kia_ev6-ionity-2

IONITY bude v rámci rozšiřování sítě usilovat o pořizování dalších prostor a v závislosti na lokalitě stavět a provozovat své vlastní servisní stanice. Firma nedávno odhalila koncept ‚Oasis‘ s cílem ukázat, jak by z pohledu zákazníka mohlo vypadat dobíjení v budoucnosti. Model prezentoval dobíjecí stanice chráněné před povětrnostními vlivy a ‚dobíjecí parky‘ rozmístěné u kaváren, restaurací a obchodů kvůli maximálnímu pohodlí a zpříjemnění zkušeností s dobíjením.

Síť IONITY používá přední evropský standard dobíjení CCS (Combined Charging System) a dodává elektřinu původem z obnovitelných zdrojů. To znamená, že majitelé vozů Kia mohou využívat dobíjecí infrastrukturu IONITY k bezemisnímu cestování se zárukou uhlíkové neutrality.

Přečtěte si také:  Nejvýkonnější hub v síti E.ON Drive v Česku dobije naráz 9 elektromobilů. Jeho výkon testují vozy Kia

Komentuje Jason Jeong, prezident společnosti Kia Europe: „Jelikož v příštích deseti letech směřujeme k postupnému stahování nových vozidel poháněných spalovacími motory, je klíčové, aby řidiči měli k dispozici širokou a spolehlivou infrastrukturu pro rychlé dobíjení. Díky našemu navýšení investic do IONITY dojde napříč Evropou k výraznému rozšíření ultra rychlých dobíjecích míst s možností uplatnit vysokonapěťové systémy našich elektromobilů. Ještě více řidičů tak bude moci snadno a rychle dobíjet svá vozidla pro bezproblémové cestování s elektromobilem.“

Kia má v plánu do roku 2026 celosvětově nabízet 11 nových elektromobilů vč. sedmi vyhrazených akumulátorových elektromobilů. Crossover EV6, který značka uvedla v letošním roce, je prvním vyhrazeným elektromobilem Kia s akumulátorovým pohonem, postaveným na zbrusu nové podvozkové platformě E-GMP (Electric-Global Modular Platform). Díky vyspělé 800V architektuře dokáže prostřednictvím nabíječky o výkonu 350 kW prodloužit dojezd o 100 km za necelé čtyři a půl minuty; po úplném dobití činí dojezdová vzdálenost až 528 km.