skoda octavia iv

Červené koberce a fanfáry: Přijíždí první plug-in hybridní Octavia

Plně elektrické SUV již Škoda představila a nutno podotknout, že jde o obrovský krok do neznáma. Byť se bezesporu jedná o výjimečný počin, elektromobil není a ještě dlouho nebude pro každého. Zájemci o tradičněji pojatý vůz se proto musí poohlédnout jinde a stejně tak lidé, kteří hledají zlatý střed. Žádná z uvedených skupin však nemusí zoufat. Je tady inovativní Škoda Octavia iV s plug-in hybridním pohonem a slibuje benefity povedeného benzinového motoru 1,4 TSI o výkonu až 115 kW a 75 kW elektromotoru.

Nová Škoda Octavia iV s celkovým systémovým výkonem 150 kW a maximálním točivým momentem 350 Nm dostala do vínku šestistupňovou automatickou převodovku DSG. Do nabídky se dostane ve všech běžných výbavových stupních s výjimkou nejlevnější Active a „dobrodružně“ laděné Scout. Milovníky svižné jízdy jistě potěší fakt, že jde v rámci standardní nabídky o nejsilnější model. Stovku pokoří za slušných 7,9 sekundy, což je jen o vteřinu více než „eresácký“ 2.0 TSI.

Co by zájemce o plug-in hybridní automobil rozhodně mělo zajímat, je dojezd čistě na elektřinu – na tu Škoda Octavia iV urazí až 55 km. Vysokonapěťovou lithium-iontovovou baterii s kapacitou 13 kWh (37 Ah) lze nabít z pohodlí domova přímo ze sítě, případně wallboxem.

Na první pohled je plug-in hybridní Škoda Octavia k nerozeznání od modelů, které mají pod kapotou čistě spalovací motor. Oproti nim však mají o 5 litrů menší nádrž a plaketu „iV“ na pátých dveřích. Logo řidič uzří také vždy při zapínání 10″ obrazovky.

skoda octavia iv

Jakou má úsporná Octavie spotřebu?

Nezávislé testy sice hovoří ve prospěch Octavie s konvenčním dieselovým motorem, ovšem ta je vhodná spíše pro delší trasy (motoru svědčí nižší zatížení a plynulejší tempo). Plug-in hybrid je jako stvořený pro řidiče, jejichž obvyklým rajónem je město a blízké okolí – automobil dává skutečný smysl pouze při pravidelném nabíjení. Pak se průměrná spotřeba pohybuje kolem 5,2 litrů na 100 km.

Ceny nové Škody Octavia iV najdete na stránkách autorizovaných prodejců. Jedním z nich je auto-poly.cz.