ABB-rychlodobijeci-stanice

ABB spouští 200. stanici pro dobíjení elektromobilů v České republice

Jubilejní 200. dobíjecí stanice byla uvedena do provozu v brněnském nákupním centru Královo Pole, a dále tak posílila iniciativu ABB Elektrotechnika Mission to Zero.

V Brně byly ve spolupráci se společností ČEZ instalovány čtyři nabíjecí stanice Terra 54 společnosti ABB. Tyto inteligentní stanice pro dobíjení elektromobilů jsou součástí portfolia ABB AbilityTM. Jejich řešení umožňuje monitorování nabíjecích stanic přes internet v reálném čase. Poskytuje tak vzdálenou diagnostiku, včetně údajů o spotřebě energie jednotlivých stanic a dalších statistických dat.

„Rozvoj elektromobility se dynamicky zrychluje, našich prvních 200 dobíjecích stanic tak reaguje na rostoucí poptávku. Tento trend se v roce 2020 ani v dalších letech nezmění. Podpora přechodu k udržitelné dopravě formou e-mobility je klíčovou součástí naší iniciativy Mission to Zero,“ řekl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB Česká republika.

ABB podporuje elektromobilitu s největšími energetickými hráči v zemi

I v roce 2020 se bude ABB podílet na budování sítě rychlonabíjecích stanic ve spolupráci s největšími dodavateli elektřiny v České republice, jako jsou společnosti ČEZ, PRE nebo E.ON. Vedle toho dodává stanice k supermarketům Lidl. Nově bude dodavatelem veřejných nabíjecích stanic pro operační program Doprava realizovaný společností PRE.

„Rok 2019 byl převratný. Společně s partnery jsme zahájili několik klíčových projektů podporujících rozvoj elektromobility v České republice. Jejich úspěšný start a bezproblémové fungování nám potvrdilo správnost cesty, kterou jsme se vydali,“ uvádí Vítězslav Lukáš.

Přečtěte si také:  Pražská energetika zprovoznila svou 600. dobíjecí stanici. Má výkon 150 kW a je v pražských Vršovicích

Stanice pro elektrobusy v Trutnově a největší dobíjecí park v ČR ve Vystrkově

Od října 2019 funguje v Trutnově nová inteligentní nabíjecí stanice pro elektrobusy, která zásadně zlepšuje komfort dobíjení. Díky stanici Heavy Vehicle Charger (HVC) 150 od ABB se změnil způsob i rychlost nabíjení bezemisních autobusů. Předností nových stanic je rychlé intenzivní nabíjení elektrobusů v průběhu dne, razantní snížení nákladů, menší instalační plocha a moderní nástroje pro diagnostiku a řízení.

V rámci tohoto projektu ABB dodává své nabíjecí technologie společnosti ČEZ ESCO, která je generálním dodavatelem projektu. Dobíjecí stanice HVC 150 poskytne elektrobusům dodaných společností Škoda Electric unikátní výkon 150kW.

ABB se rovněž podílelo na rozvoji největšího dobíjecího místa v České republice, které leží v obci Vystrkov. Zde majitelé elektromobilů mohou své vozy nabíjet už od roku 2016, kdy jej otevřela společnost E.ON. Součástí tohoto parku je pět nabíjecích stanic ABB, jednou z nich je rychlonabíjecí stanice Terra HP. Park funguje 24 hodin, 7 dnů v týdnu a zákazníci zde mohou využít i běžných služeb blízké čerpací stanice.

Mapa dobíjecích stanic

Vzrůstající podíl elektromobility v ČR

V České republice je aktuálně registrováno téměř 3000 elektromobilů, přičemž jen za první dva měsíce letošního roku jich nově přibylo 600. Odhady dalšího vývoje počínaje rokem 2020 hovoří o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů.

Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic jim tak doslova otevírají cestu i mezi městy.

Přečtěte si také:  Společnost Siemens úspěšně realizovala dobíjení elektromobilu výkonem 1 MW

ABB je světový lídr v oblasti nabíjecí infrastruktury pro elektrická vozidla. Celosvětově prodalo již více než 13 000 rychlonabíjecích stanic ve více než 80 zemích světa.