SKODA_ENYAQ_iV_wallbox-1-1536x924

Zánovních aut je méně, ale na trhu razantně přibývají ojeté elektromobily a hybridy

Loňský rok byl ve srovnání s tím předchozím ve znamení úbytku ojetin z trhu. Celkově jich bylo nabízeno o 4,6 % méně než v roce 2021. Ještě větší pokles zaznamenal segment zánovních vozů, kde meziročně ubylo 16% nabízených aut. V roce 2021 bylo celkově inzerováno 87 512 zánovních vozů, zatímco v loňském roce pouze 73 482. Větší tržní podíl stále více ukrajují nové technologie v podobě elektromobilů a vozů s hybridním pohonným ústrojím. Zánovních elektromobilů bylo na českém sekundárním trhu meziročně nabízeno o 39,5 % více, hybridů v roce 2022 přibylo oproti předchozímu roku 12,1 %. Výrazný pokles nabídky u zánovních ojetin zaznamenaly dříve velmi oblíbené vozy s pohonem na stlačený zemní plyn. Meziročně jich v nabídce ubylo 38,4 %.

„Loňský rok byl na začátku stále ještě poznamenán končící pandemií covidu a zároveň koncem února přilétla ekonomická ‚černá labuť ‚ v podobě války na Ukrajině. To ještě prohloubilo problémy v dodavatelských řetězcích výrobců automobilů. Proto nových aut v loňském roce přibývalo jen málo. Vzhledem k nedostatku nových aut pochopitelně vznikalo i méně zánovních vozů, což vysvětluje šestnáctiprocentní propad nabídek vozů v tomto segmentu,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings, provozovatele sítí autocenter AAA AUTO a Mototechna. Svůj tržní podíl naopak zvyšovaly alternativní a nové technologie. „Vzhledem k současné zelené politice v Evropě se automobilky snaží dostat na trh co největší množství vozů, které jsou čistší, aby se jejich flotilové emise co nejvíce blížily stanoveným limitům. Pokud si tedy v loňském roce mohly automobilky vybrat, jestli z dostupných dílů vyrobí vůz se spalovacím motorem, nebo jeho čistší alternativu, pak nepochybně volily alternativu. Zároveň o tento segment roste zájem i u zákazníků, kteří za současné ekonomické situace hledají provozně levnější vozy. To je i důvod poklesu zájmu o vozy na stlačený zemní plyn, který byl v loňském roce enormně drahý,“ dodává Vaněček.

Přečtěte si také:  Marek Eben má nové auto. Jezdí plug-in hybridním Citroënem C5 X
Nejinzerovanější zánovní vozy na českém trhu v roce 2022
TOP 10 zánovních vozů TOP 10 zánovních elektromobilů TOP 10 zánovních hybridů

1

Škoda Fabia Škoda Enyaq iV Toyota Corolla

2

Škoda Octavia BMW i3 Toyota RAV4

3

Škoda Scala Tesla Model 3 Toyota C-HR

4

Škoda Karoq Audi e-tron Toyota Yaris

5

Škoda Kamiq Porsche Taycan Suzuki Vitara

6

Škoda Kodiaq Hyundai Kona Suzuki SX4 S-Cross

7

Škoda Superb Škoda Citigoe iV Toyota Highlander

8

Hyundai i30 Volkswagen ID.3 Volvo XC60

9

Hyundai Tucson Volkswagen ID.4 Mercedes-Benz třídy E

10

Toyota Corolla BMW řady 1 Mercedes-Benz GLE

Nejčastěji nabízeným modelem mezi zánovními vozy byla v loňském roce Škoda Fabia ve stáří 1,8 roku, s nejčastějším nájezdem 15 456 km a střední hodnotou ceny 369 000 korun. U elektromobilů to byla Škoda Enyaq ve stáří 1,3 roku,
s nejčastějším nájezdem 6 033 km a mediánovou cenou 1 498 900 korun. Mezi hybridy pak tradičně vládla Toyota s modelem Corolla ve stáří 1,8 roku, nájezdem 19 155 kilometrů a nejčastější cenou 630 000 korun.