Orange-Combi-Cargo

Za 12 let existence ušetřilo Orange Combi Cargo 180 000 jízd kamionů, přes 100 000 tun CO2 a prochází další optimalizací

Projekt Orange Combi Cargo je multimodální projekt spuštěný 7. ledna 2008, jehož podstatou je převedení silniční nákladní přepravy na železnici. „Každodenní využívání železničního spojení mezi Vídní a Bludenzem ušetřilo za dobu trvání spolupráce více než 100 000 tun emisí CO2. Zároveň signifikantně ulevujeme silničnímu provozu. Na základě prodloužení smlouvy mezi Gebrüder Weiss a ÖBB Rail Cargo Group tato spolupráce pokračuje a bude procházet dalšími optimalizacemi,“ uvádí Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR. 

Před více než dvanácti lety odstartovali Gebrüder Weiss a ÖBB úspěšný projekt – Orange Combi Cargo. „Block train“ od té doby přepravuje denně náklady po železnici mezi Bludenzem a Vídní a získal pověst spolehlivé a ekologické dopravní alternativy k silničnímu řešení. Oba smluvní partneři nyní oficiálně prodloužili spolupráci na minálně další tři roky. Součástí kontraktu je i zachování zastávky OCC v tyrolském Hallu, která je využívána pro dokládku dalších zásilek. „Díky harmonizaci připojení OCC k destinacím položeným dále na východ od Rakouska prostřednictvím využití intermodálního uzlu ve Vídni poskytují nyní železniční trasy přímé spojení s Rumunskem nebo Tureckem,“ doplňuje Jan Kodada.

 „OCC každý den nahrazuje přibližně 60 kamionů, které bychom museli vypravit mezi Vídní a západním Rakouskem. Pozitivní dopad tohoto projektu na životní prostředí je tedy zřejmý. Díky multimodálnímu řešení ušetří přibližně 9 000 tun CO2 ročně. V průběhu dvanácti let jsme zvládli přesunout přes 180 000 cest kamionů ze silnice na železnice,“ říká Walter Konzett, Director Product Management Land Transport společnosti Gebrüder Weiss.

Přečtěte si také:  Gebrüder Weiss doručuje zboží na chorvatských ostrovech nákladními elektrokoly

Obě společnosti navíc nyní odsouhlasily přijetí řady opatření v zájmu zvýšení ochrany okolí před hlukem. Současné vagony budou postupně nahrazeny kontejnerovými vozy s nižší úrovní emitovaného hluku.

Orange Combi Cargo
Spolupráce na Orange Combi Cargo pokračuje díky prodloužení kontraktu. (zleva): Walter Konzett, Director Product Management Land Transport, Gebrüder Weiss; Thomas Kargl, člen vedení Rail Cargo Group; Wolfram Senger-Weiss, CEO, Gebrüder Weiss; Bernhard Ebner, Business Unit Manager Intermodal, Rail Cargo Group. (zdroj: Gebrüder Weiss)
Přečtěte si také:  Prodej CNG letos vzrostl o více než třetinu, hlásí innogy

Plánována jsou rovněž další opatření pro integraci dopravy s cílem nabídnout zákazníkům ze západního Rakouska, východního Švýcarska a jižního Německa ekologičtější a pohodlnější způsob spojení s destinacemi v jihovýchodní Evropě. „Rozšiřováním sítě podél rakouské osy východ – západ významně přispíváme k úsilí o ochranu životního prostředí a zajišťuje lepší podmínky pro větší podporu snahy o další využívání železnice v budoucnosti,“ říká Bernhard Ebner, ředitel intermodální divize ÖBB RCG.