skoda-baterie-elektromobil

Vše, co jste chtěli vědět o bateriích u elektrifikovaných automobilů

Jak je vyřešena bezpečnost baterií? A jak se vlastně nabíjejí? Co znamenají zkratky PHEV a BEV? Odpovědi na všechny otázky ohledně baterií pro elektromobily najdete na následujících řádcích.

Je více druhů baterií pro e-auta? V čem se od sebe liší?

Ano. Nejrozšířenější jsou dvě varianty – PHEV a BEV trakční baterie. PHEV trakční baterie se používají v autech, v nichž se kromě elektromotoru nachází i spalovací motor, konkrétně u takzvaných plug-in hybridů (proto také zkratka PHEV, která pochází z anglického Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Naproti tomu trakční baterie BEV se uplatňují u aut na čistě elektrický pohon.

Liší se nějak baterie pro hybridní vozy PHEV a čistě elektrické BEV?

Ano, liší. Základní rozdíl je v jejich kapacitě a konstrukci. Baterie pro PHEV vozy má menší kapacitu a umísťuje se zpravidla do zadní části vozu, pod druhou řadu sedadel, jelikož se v autě nachází také spalovací motor. Konstrukce baterie pro BEV vychází z umístění v automobilu. BEV trakční baterie se dává do podlahy elektrovozu a celková konstrukce připomíná skateboard. Jelikož v BEV voze není spalovací motor, musí mít baterie logicky i vyšší kapacitu.

Jaké jsou hlavní výhody plug-in hybridních vozů?

Hlavní výhodou je snížení spotřeby paliva a emisí CO2 a nesporně lepší jízdní vlastnosti při rozjezdu a za jízdy. Pokud jede vozidlo jen na elektromotor, je znatelně lepší i jízdní komfort.

Z jakých základních částí se skládá baterie pro elektrické vozy?

Trakční baterie se skládá z bateriových článků, které se nacházejí v bateriovém modulu. Tyto bateriové moduly jsou vzájemně propojeny a uloženy na bateriovou vanu. Bateriové moduly společně s vanou baterie jsou zakryty víkem a tvoří kompaktní celek.

Přečtěte si také:  Sdílená auta pomáhají firmám být ekologičtější. A to kvůli zaměstnancům i splňování ekologických norem

U smartphonů či notebooků se občas objeví problém s hořící baterií. Jak ŠKODA AUTO zajistí bezpečné elektrické vozy?

ŠKODA AUTO, jakož i celý koncern Volkswagen, klade bezpečnost zákazníka na první místo. V baterii je mnoho jistících prvků, které zabraňují jak vzplanutí, tak jakémukoliv poškození baterie, které by mohlo ohrozit obsluhu. Mezi ně patří například třístupňové jištění trakční baterie proti poškození. První dva stupně jsou softwarového charakteru, poslední stupeň je mechanický. Mechanické jištění má podobu vysokonapěťových stykačů a v baterii je zdvojené. V neposlední řadě je v baterii také základní jistící prvek v podobě pojistky.

ŠKODA AUTO chystá výrobu elektrických komponentů, budou to i baterie?

Ano. ŠKODA AUTO začne letos vyrábět bateriové systémy do PHEV. Tyto baterie vyrobené ve ŠKODA AUTO budou použity nejen pro vozy ŠKODA, ale počítá se s nimi i pro vozy dalších značek koncernu Volkswagen tj. Volkswagen, SEAT a Audi.

Jaká je běžně kapacita takových baterií?

Hlavní ukazatel u elektrických vozů je jejich dojezd na čistě elektrický pohon. V dnešní době se dojezd čistě na elektrický pohon pohybuje u PHEV baterií okolo 50 km, u BEV baterie je to asi 300 kilometrů. V roce 2020, kdy se na trhu objeví sériová verze konceptu VISION E, se už ale dojezd elektromobilu na jedno nabití bude pohybovat kolem 500 km.

Jaké jsou způsoby nabíjení baterií a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

V dnešní době jsou nejpoužívanější dva způsoby nabíjení elektrovozu. Jeden je přes rychlonabíjecí stanici, druhý přes standardní elektrickou zásuvku v domě. Rychlonabíjecí stanice najdeme například v nákupních centrech a rozšiřují se také na benzinových pumpách a ve městech. Jejich výhodou je nabíjení vyšším nabíjecím proudem, než jakým můžeme nabíjet doma. Rozdíl je dán velikostí jištění. Dalším způsobem může být bezkabelové indukční nabíjení.

Přečtěte si také:  89 % majitelů kancelářských budov chce zvýšit kapacity pro elektromobily

skoda-vision-e-elektromobil-baterie