Volvo přestane ve svých kancelářích, kantýnách a na svých akcích využívat jednorázové plasty

Do konce roku 2019 přestane společnost Volvo Cars ve svých kancelářích, kantýnách a na svých akcích v celosvětovém měřítku využívat jednorázové plasty. Přijaté rozhodnutí vychází z aktivní podpory kampaně Clean Seas (Čistá moře) Organizace spojených národů a potvrzuje ambici společnosti co nejvíce minimalizovat svou globální ekologickou stopu.

Prémiová automobilka hodlá nahradit více než 20 milionů jednorázových plastových předmětů, jako jsou kelímky, krabice na potraviny a příbory, jejich ekologičtějšími alternativami zahrnujícími biodegradabilní produkty vyrobené z papíru, celulózy a dřeva. Pro představu se jedná o odstranění více než 500 kusů plastových předmětů na jednoho zaměstnance ročně.

Přechod bude probíhat postupně. Do konce roku 2018 dojde k odstranění jednorázových plastů ze všech globálně pořádaných akcí, jako jsou například představení nových vozů, a také ze všech kanceláří a restaurací společnosti Volvo Cars v Číně, Belgii, Spojených státech amerických, Švédsku a v Malajsii.

Během roku 2019 přestanou jednorázové plasty ve svém provozu používat také místní generální dovozci. To se vztahuje i na lokální akce, které pořádají.

„Klíčem pro boj proti znečištění zeměkoule plasty a pro zvyšování povědomí o tomto problému jsou aktivity v privátním sektoru. Nemůžeme čekat až na závaznou změnu legislativy,“ uvedla Lisa Emelia Svensson, ředitelka programu na ochranu oceánů v rámci odboru životního prostředí Organizace spojených národů. „Pokud již dnes nezměníme své chování, během příštích 10 až 15 let dojde téměř ke zdvojnásobení globální produkce plastů, z nichž podstatná část skončí v oceánech. Rozhodnutí společnosti Volvo Cars skončit s jednorázovými plasty velmi vítáme, protože se stane skvělým příkladem pro ostatní.“

Přečtěte si také:  Scania bude vyžadovat dodávky zelených materiálů

Společnost Volvo Cars odhaduje, že jen do konce roku 2018 bude v důsledku jejího rozhodnutí nahrazeno více než 140 tun jednorázových plastů jejich neplastovými variantami.

„Znečištění životního prostředí plasty je jedním z největších ekologických problémů, s nimiž se dnes potýkáme,“ uvedl Stuart Templar, ředitel pro udržitelný rozvoj ve společnosti Volvo Cars. Svou odpovědnost bereme velmi vážně.“ Je nutné, abychom k vyřešení tohoto vážného celosvětového problému přispěli i my.“

Závazek, na jehož základě přestane společnost Volvo Cars využívat jednorázové plasty, následuje po její finanční podpoře vědeckého programu v rámci závodu Volvo Ocean Race, na který přispěla částkou 300 000 eur. Některé z lodí účastnících se ročníku 2017–18 závodu Volvo Ocean Race jsou vybaveny senzory zachycujícími údaje o stavu mořských podmínek v těch nejvzdálenějších částech světových oceánů. Součástí sbíraných dat jsou informace o mikroplastech.

Na podporu programu je věnována část výtěžku z prodeje Volva V90 Cross Country ve speciální edici Volvo Ocean Race. Vůz samotný je vybaven koberečky vyrobenými z econylu, což je materiál ze 100% recyklovaného nylonu, který byl zčásti získán ze starých rybářských sítí vyzdvižených z mořského dna.

Společnost Volvo Cars se zavázala snižovat svůj dopad na životní prostředí z hlediska svých produktů i svého provozu. Součástí její snahy je rovněž závazek přijatý v roce 2017, na jehož základě mají být všechny nové vozy Volvo uvedené na trh po roce 2019 elektrifikované. Své odhodlání k naplnění své elektrifikační strategie automobilka Volvo Cars minulý měsíc potvrdila prohlášením, že bude usilovat o to, aby v roce 2025 tvořila 50 % jejího globálního prodeje plně elektrická vozidla.

Přečtěte si také:  Kia nabízí výhodný operativní leasing pro specifikaci Earth PRO modelu EV6

Z hlediska provozu je cílem automobilky Volvo Cars dosáhnout do roku 2025 klimaticky neutrální výroby. O tomto předsevzetí svědčí i továrna na motory ve švédském Skövde, která se v lednu letošního roku stala první klimaticky neutrální továrnou společnosti.