volkswagen-ID- (1)

Volkswagen ID. bude průkopníkem trvale udržitelné mobility

Volkswagen se hlásí k cílům Pařížské dohody na ochranu klimatu a svou elektrickou ofenzivou směřuje k trvale udržitelné mobilitě. Roli průkopníka zaujímá nový model ID., jehož výroba bude zahájena na konci letošního roku v Cvikově. Jako první koncernový elektromobil bude mít v rámci celé životnosti neutrální bilanci emisí CO2, pokud bude zákazník k nabíjení důsledně používat ekologickou elektrickou energii. Co se týče pouze fáze výroby, bude bilance emisí CO2 modelu ID. vylepšena ve prospěch ochrany klimatu o více než 1 milion tun CO2 ročně. Uvedené množství emisí produkuje například uhelná elektrárna, která zásobuje elektrickou energií 300 000 domácností. Volkswagen navíc pracuje na rozsáhlém programu eliminace emisí CO2, který zahrnuje opatření i pro další modely. Do roku 2025 uvede značka na trh více než 20 modelů elektromobilů.

„Změna klimatu je největší výzvou naší doby,“ řekl Thomas Ulbrich, člen představenstva značky Volkswagen, odpovědný za elektrickou mobilitu. „Volkswagen jako největší výrobce automobilů na světě bere na sebe odpovědnost. Nový ID. bude prvním sériově vyráběným koncernovým automobilem s neutrální bilancí emisí CO2. Zajistíme pro zákazníky rozmanité možnosti nabíjení ekologickou elektrickou energií, aby měla nulové emise i fáze používání vozidla. Opravdu trvale udržitelná mobilita je realizovatelná, pokud ji budou chtít všichni a společně na tom budou pracovat.“

Rada pro trvalou udržitelnost společnosti Volkswagen potvrzuje nový směr vývoje

Georg Kell, ředitel a jeden ze zakladatelů iniciativy UN Global Compact pod záštitou OSN a mluvčí rady pro trvalou udržitelnost společnosti Volkswagen, k tomu říká: „Lidmi způsobované emise CO2 musí být co nejrychleji sníženy. Rada pro trvalou udržitelnost společnosti Volkswagen se od svého založení intenzivně zasazuje o to, aby společnost považovala ochranu klimatu za strategickou prioritu. Volkswagen vytyčil svou elektrickou ofenzivou a modelem ID. správný směr vývoje. Nyní musíme v nastoupené cestě důsledně pokračovat.“

Přečtěte si také:  Firemním flotilám dominují elektromobily značky Škoda. Většinou je dobíjejí na pomalých nabíječkách

Ekologická elektrická energie od akumulátorových článků až po nabíjení

Volkswagen se u modelu ID. zaměřuje na snižování emisí CO2 či dokonce jejich eliminaci v rámci celého dodavatelského řetězce. Akumulátorové články jsou vyráběny v Evropě s využíváním ekologické elektrické energie. Další možnosti úspor v dodavatelském řetězci až k samotnému získávání surovin jsou v současnosti zkoumány společně s přímými i nepřímými dodavateli. Závod ve Cvikově využívá již dnes externě dodávanou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Nevyhnutelné emise v celém procesu výroby jsou kompenzovány investicemi do certifikovaných projektů na ochranu klimatu. Díky tomu se bude výroba modelu ID. již při uvedení na trh vyznačovat neutrální bilancí emisí CO2.

Volkswagen bude zákazníkům doporučovat, aby při provozu elektromobilu ID. používali energii z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné nebo vodní elektrárny. Elli, nově založená dceřiná společnost Volkswagenu, nabízí v Německu regenerativně vyráběnou „přírodní elektrickou energii“ s obchodním označením Volkswagen Naturstrom. Síť rychlonabíjecích stanic IONITY, kterou Volkswagen založil společně s dalšími výrobci automobilů, bude nabízet ekologickou elektrickou energii na 400 nabíjecích stanicích podél evropských dálnic.

Volkswagen vítá energetickou revoluci v Německu

Vzhledem k tomu, že čistota elektromobilu je závislá na čistotě elektrické energie, používané k jeho výrobě a nabíjení, vítá Volkswagen v Německu plánovaný krok k trvale udržitelné energetice. Ale i bez ohledu na energetickou revoluci se elektrickou mobilitu podaří prosadit pouze ve spolupráci s politikou. Ta musí nyní urychleně odstranit existující překážky pro elektromobily, od legislativy až po výstavbu veřejné nabíjecí infrastruktury.

Přečtěte si také:  Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

Volkswagen hodlá nabízet nejširšímu okruhu motoristů atraktivní a cenově dostupné elektromobily. Od konce roku 2019 bude ve Cvikově sjíždět z montážní linky kompaktní ID. Později bude následovat SUV ID. CROZZ, ID. BUZZ a sedan ID. VIZZION. Do roku 2023 bude jen značka Volkswagen investovat do elektrické mobility devět miliard eur.