zima-zimni-cesta

Věnujete svému vozidlu v zimních měsících dostatečnou péči? Měli byste!

Pokud chceme, aby nám automobil dobře a dlouho sloužil, musíme se o něj starat. Obzvláště v zimě, kdy trpí jeho baterie, podvozek i pneumatiky.

Baterie při jejím nepoužívání hrozí vybitím, podvozku nesvědčí nadmíra soli na pozemních komunikacích a nevhodné pneumatiky motoristu přímo ohrožují na životě. Co tedy udělat pro to, aby naše vozidlo zimní sezonu přečkalo bez úhony a my s ním?

Nezapomeňte na přezutí pneumatik

Bez zimních pneumatik na vozovku pokrytou sněhem a ledem vůbec nevyjíždějte. V sázce je doslova váš život. Přezutí pneu z letních na zimní by tak mělo patřit k prvním krokům v rámci přípravy vozidla na zimní sezonu. Důvody hledejte ve fyzice. Velké množství vody a sněhu lépe odvádějí zimní pneumatiky s vysokými drážkami v běhounu.

Uzavřete dobré havarijní pojištění

I přesto, že pro bezpečnou jízdu uděláte maximum, počítejte s tím, že některým situacím se nemusíte vyhnout. Smyk zkrátka můžete dostat i s novými zimními pneumatikami. Na místě je tak maximální opatrnost při jízdě. A nepodceňujte ani havarijní pojištění a povinné ručení. Zatímco povinné ručení je již z titulu svého názvu povinné, havarijní pojištění je dobrovolné. Ale obzvláště v zimních měsících jej lze jen doporučit. Stejně jako některá připojištění, obzvláště připojištění srážky se zvěří a čelního skla, která běžnou havarijní pojistkou nebývají kryta.

Pečujte o svou baterii

Již jsme zmínili, že v zimních měsících dostává zabrat autobaterie. Nejvíce jí paradoxně škodí její nečinnost. Proto je vhodné ji pravidelně dobíjet, ať již jízdou či dobíječkou autobaterií. Jinak se může stát, že jednoho dne nenastartujte.

Přečtěte si také:  Sophiina volba dodavatelů automobilek: Rozhodování mezi spalovacími motory a elektromobily není již tak jasné, jako bylo dříve

Seřiďte si světlomety

Každý řidič v dopravním provozu musí dobře vidět a také být viděn. Důležité proto je čisté přední sklo a dobře seřízené světlomety. Před každou jízdou se ujistěte, zda máte v ostřikovači dostatečné množství nemrznoucí směsi a že světlomety neoslňují protijedoucí vozidla. A světla se naučte ovládat. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi světly na denní svícení a světly potkávacími? A kde se na vašem vozidle zapínají mlhovky?

Věnujte péči podvozku vozidla

Podvozek vozidla často bývá přehlížený. A to se nám může vymstít. V zimě totiž přímo trpí negativními účinky posypové soli, která ho může doslova rozežrat. Tomu je možno zabránit aplikací speciálního kaučukového přípravku, který na podvozku vytvoří ochranný gumový film. Ten jej ochrání nejenom před solí, ale i nárazy drobných kamínků.

Tak šťastnou cestu!