kolin-parkoviste-u-kauflandu

Ve Středočeském kraji „natankovali“ e-řidiči u stojanů Skupiny ČEZ celkem 67 552 kWh

Objem elektřiny odebrané v síti veřejných rychlodobíjecích stanic Skupiny ČEZ v průběhu 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o více než 54 %, na téměř 600 tisíc kWh. Odběry v březnu, který byl z větší části poznamenán vyhlášeným nouzovým stavem v ČR, činily více než 158 tisíc kWh, což je o 13 % meziročně více. Ve Středočeském kraji se v současné době nachází 19 dobíjecích míst s celkem 28 stojany. V období leden-březen u nich e-řidiči „tankovali“ celkem 4 562x s celkovým odběrem 67 552 kWh, což představuje 1 876 plně dobitých e-vozů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh.

V případě středních Čech si lze dobít e-vůz u rychlodobíjecích stanic v Berouně u Kauflandu nebo před železniční stanicí. Rovněž v Kolíně jsou hned dvě stání, a to přímo na autobusovém terminálu či na parkovišti u Kauflandu. Další jsou na exponovaných místech u různých autodomů či odpočívadel s občerstvením u sjezdů z dálnic, konkrétně jde o Choťánky (D11/42. km), Loket (D1/66. km), Velkou Dobrou (D6/16. km) a Žebrák (D5/34.km). Stranou není ani obchodní zóna v Arménské ulici v Kladně, parkoviště Hotelu U krbu ve Vestci či u Elektrárny Mělník, případně u Zákaznického centra ČEZ v Mladé Boleslavi. Zcela nejnovější přírůstek mezi středočeskými rychlodobíjecími stanicemi se nachází na parkovišti Kauflandu v Rakovníku. Vzhledem k tomu, že byla zprovozněna v dubnu letošního roku, ještě do statistiky za první čtvrtletí nezasáhla. Poměrně dost jsou využívány i standardní stanice s pomalým dobíjením. Ty se nacházejí v Chrášťanech, Neratovicích, Sedlci-Prčicích, Cerhenici, u Elektrárny Mělník a ÚJV Řež.

Přečtěte si také:  Tesco a ČEZ staví společně další dobíjecí stanice pro elektromobily. Nejnovější jsou v Českém Krumlově, Klatovech a Praze

„Počet elektromobilů v České republice překonal hranici 3,5 tisíce, když jen za první tři měsíce letošního roku přibylo hodně přes 800 e-aut. Je jasné, že poptávku po veřejném dobíjení dynamicky rostoucího počtu vozů dnes už plně zvládnou pokrýt jen lokality se dvěma a více stojany. Právě se na takové lokality budeme chtít cíleně zaměřovat. Do konce roku bychom chtěli překonat hranici 250 stanic v naší síti. Odhadujeme přitom, že objem elektřiny odebrané letos na našich stojanech prolomí hranici 3 milionu kWh. Jsme rádi, že výstavbu sítě můžeme zčásti financovat díky získaným prostředkům z dvojice grantů evropského programu Connecting Europe Facility,“  říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ s tím, že s dalšími stanicemi se na západě Čech počítá i do budoucna.  

Stanice běžného dobíjení je vybavena dvěma nezávislými zásuvkami se standardem Mennekes o parametrech dobíjení 32 A/400 V nebo 16 A/400 V. Za použití nabíjení AC s výkonem až do 22 kW trvá nabíjení cca 1-3 hodiny. V případě rychlodobíjecí stanice ABB je dobytí většiny akumulátoru otázkou 25 minut. Mají totiž DC konektory, které umožňují nabíjení s výkonem až do 50 kW. „Většinu nově budovaných lokalit již jednotně osazujeme právě rychlodobíjecími stanicemi ABB, k jejichž standardní výbavě patří zejména DC konektory s nabíjecími standardy jak pro auta asijských producentů, tak i evropské vozy. Stanice jsou připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku,“ doplňuje Tomáš Chmelík.

Přečtěte si také:  Eurowag splnil další milník na cestě za čistší nákladní dopravou. Po LNG se chce soustředit i na ostatní nízkoemisní a bezemisní pohony

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ se svým rozsahem vyrovná větším řetězcům klasických čerpacích stanic. Začala vznikat v roce 2012 a od té doby se ze zelených stanic s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy. Za loňský rok u nich načerpaly elektromobily celkem 1 963 523 kWh elektřiny, což je ekvivalent 54 542 plných dobití elektromobilu střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh. Zároveň jde o téměř 105procentní nárůst oproti roku 2018, kdy v celé síti „dobíječek“ elektrická auta načerpala 959 115 kWh. Celkem loni e-auta zastavila u stojanů ČEZ k dočerpání energie ve 153 612 případech.