skoda-vision-e-nabijeci-stanice-mlada-boleslav-2

V Mladé Boleslavi byla do provozu uvedena rychlonabíjecí stanici pro elektromobily, financovala ji Škoda

Město Mladá Boleslav, sídlo společnosti ŠKODA AUTO, se s podporou české automobilky a energetické společnosti ŠKO ENERGO připravuje na nadcházející éru elektromobility. Spolupracující partneři dnes uvedli do provozu padesátikilowattovou rychlonabíjecí stanici pro elektromobily. V rámci příprav na elekromobilitu a poskytování nových služeb mobility zahájila ŠKODA AUTO největší investiční program ve své historii. Již v nadcházejícím roce uvede automobilka na trh první vozy s elektrickým pohonem.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůraznil: „Budoucnost značky ŠKODA je elektrická a výkonná dobíjecí infrastruktura je pro úspěch elektromobility nezbytná. Proto se v Mladé Boleslavi zapojujeme a přispíváme k tomu, aby se domovské město značky ŠKODA rozvinulo ve Smart City pro éru elektromobility.“

Zástupci města Mladá Boleslav, společností ŠKODA AUTO a ŠKO ENERGO, společně uvedli do provozu novou rychlonabíjecí stanici. Nachází se nedaleko dálnice D10 z Prahy do Liberce a zajišťuje nabíjení jak střídavým, tak stejnosměrným proudem. Díky vysokému nabíjecímu výkonu 50 kilowattů lze baterii elektromobilů dobít za 15 až 20 minut na zhruba 80 procent její kapacity, v závislosti na konkrétním typu a stavu baterie. Na takzvané rychlonabíječce Combo 2 mohou novou energii nabít současně až tři elektromobily s různými systémy dobíjení. Díky její blízkosti k Leteckému muzeu Metoděje Vlacha si řidiči mohou zpříjemnit dobu nabíjení například v tamní kavárně.

Dobíjecí infrastruktura se buduje i jinde ve městě a také v areálu závodu společnosti ŠKODA AUTO. Do konce října budou v Mladé Boleslavi uvedeny do provozu další čtyři nabíjecí stanice na střídavý proud o výkonu 11 kW a dalších deset stanic se nachází v areálu automobilky.

Přečtěte si také:  Skupina Stellantis uzavřela se společností Orano dohodu o recyklaci baterií pro elektromobily

skoda-vision-e-nabijeci-stanice-mlada-boleslav-1

Všechny nabíjecí stanice v Mladé Boleslavi financuje a provozuje společnost ŠKO ENERGO, která již více než 20 let zajišťuje veškeré energie pro společnost ŠKODA AUTO. Firma, která do výstavby veřejné dobíjecí infrastruktury investuje zhruba 3,3 milionu korun, dodává do všech třech českých výrobních závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí elektřinu, vodu, teplo, zemní plyn a stlačený vzduch. Kromě toho také zajišťuje obyvatelům, podnikům a veřejným institucím v Mladé Boleslavi dálkové vytápění. Mezi podílníky společnosti ŠKO ENERGO patří vedle společnosti ŠKODA AUTO, a.s. (44,5 %) i firmy VW Kraftwerk GmbH (22,5 %), E.ON Beteiligungen GmbH (21,0 %) a energetická společnost ČEZ ESCO, a.s. (12,0 %).

Při výstavbě dobíjecí infrastruktury spolu ŠKODA AUTO, ŠKO-ENERGO a město Mladá Boleslav úzce spolupracují. Společným cílem je vytvořit z města Smart City. Mladá Boleslav tak má být průkopníkem na cestě do nové éry mobility – do éry elektrických vozů.

Výstavba celostátní infrastruktury pro dobíjení elektromobilů je také jedním ze základních bodů Memoranda o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice, které v říjnu loňského roku podepsala česká vláda společně se Sdružením automobilového průmyslu AutoSAP. Jako člen oborového sdružení AutoSAP se společnost ŠKODA AUTO významně podílela jak na tvorbě tohoto memoranda, tak i na vypracování souvisejícího Akčního plánu. ŠKODA AUTO spolupracuje se státními institucemi a podporuje realizaci konkrétních opatření obsažených v těchto dokumentech.

skoda-vision-e-nabijeci-stanice-mlada-boleslav-3

První modely značky ŠKODA s elektrickým pohonem budou představeny v roce 2019

V příštím roce uvede značka ŠKODA na trh první modely s elektrickým pohonem, nejprve se představí elektrická verze modelu ŠKODA CITIGO, následovaná vozem ŠKODA SUPERB s plug-in hybridním pohonem. Prvním nově vyvinutým čistě elektrickým modelem české automobilky bude v roce 2020 sériová verze studie VISION E.

Přečtěte si také:  Anytime carsharing už nejsou jenom hybridy. Nově přináší i další modely aut, ekonomicky nejdostupnější benzínové i našlapané elektrické. A také skútry

ŠKODA AUTO bude v příštích pěti letech v rámci Strategie 2025 investovat dvě miliardy eur do vývoje elektrických vozů a nových mobilních služeb. Jedná se o největší investiční program v historii společnosti.