Slova o ekologii jsou všude kolem nás a rozhodně se nevyhýbají ani světu automobilů. Zde se dlouhou dobu dopad na ekologii nijak neřešil. V poslední době je jasně patrná snaha to vše napravit, což se podepisuje na řadě kroků, které nejsou vnímány až tak pozitivně. O jaké jde?
Filtry pevných částic
Novinka spojená s naftovými vozy, která už od počátku působila řidičům mnohé problémy. Když se podíváme na výčet těch hlavních, jednalo se hlavně o:
- Dražší cenu vozu
- Rizika poruchovosti
- Nutnost péče o filtr
Je tedy jasné, že se mnoho řidičů rozhodlo filtr pevných částic z auta odstranit, nebo se raději rozhodli pro koupi benzinového vozu. To potvrzuje i server www.motocars.cz, který se právě na svět motorismu pravidelně zaměřuje a sleduje veškeré trendy, které s ním souvisejí.
Downsizing
Další ze směrů, který možná dokázal vytvořit tabulkově ekologická auta, ale na druhou stranu z dané cesty nejsou nadšené ani automobilky, ani samotní majitelé, kteří musí mít dané automobily. Celý tento trend je založený na snižování objemu motorů a tím i snižování emisí. Výkon je však často honěn turby a dalšími prvky. Výsledkem jsou tříválcové motory s objemem pod jeden litr, které se už montují i do klasických vozů. Problémem často není jenom výkon, ale i jejich dlouhodobá spolehlivost.
Elektřina
Čísla v okolních zemích ukazují, že podíl hybridů a elektromobilů stále stoupá. Je pravdou, že v určitých ohledech vliv na ekologii mít může. Nejde však jenom o emise. Když se podíváme na celkovou ekologickou zátěž, spojenou třeba s výrobou autobaterií, nebo s jejich likvidací, určitě nejde o tak k přírodě šetrnou cestu, jak si mnoho lidí myslí. Opomíjet nelze také to, že elektřina pro současné elektrické vozy se musí i někde vyrábět. V případě uhelných elektráren lze mluvit o všem možném, ale určitě ne o minimálním dopadu na přírodu.