Nákladní vozidlo na palivové články Zero Emissions Truck
NEWS Vodík (FCEV)

Toyota začne testovat nákladní auta na vodík s dojezdem 600 km

Automobilka Toyota spolu s Hino Motors zahájí testy těžkých nákladních vozidel na vodíkové palivové články. Očekává se, že budou mít dojezd zhruba 600 km. Testy ověří reálnost používání palivových článků ke snížení emisí CO2 v logistice.

Těžká nákladní auta na vodík pro dálkovou dopravu musejí nabízet přiměřený dojezd a nosnost, a stejně tak i schopnost rychlého tankování paliva. Systémy palivových článků využívající vodíkové palivo s vysokou energetickou hustotou jsou považovány za efektivní způsob elektrifikace těžkých nákladních vozidel.

Přečtěte si také:   Dopravní podnik města Ústí nad Labem startuje test elektrického autobusu Scania Citywide LF

Do testů se vedle výrobců Toyoty a Hino dle uzavřené dohody zapojí i společnosti Asahi Group, Seino Transportation, NEXT Logistics a Yamato Transport. Nákladní auta budou převážet nápoje pro Asahi, autodíly mezi závody Toyoty a další zásilky pro logistické firmy Seino a Yamato.

Nákladní auta a autobusy produkují většinu emisí CO2

Praktické provozní zkoušky nákladních elektromobilů na palivové články, které proběhnou na začátku roku 2022, mají urychlit jejich komerční nasazení. Těžká nákladní auta a autobusy v současnosti produkují 70 procent všech emisí CO2 produkovaných užitkovými vozy v Japonsku.

Toyota je světovým lídrem v oblasti dopravních prostředků na vodíkový pohon. Na trh uvedla první sériový osobní automobil na vodíkové články Mirai, který si pořídilo již více než 10 000 zákazníků.

Vyvíjí další vozidla na palivové články. Na plavbu kolem světa se také vydala vodíková loď Toyoty Energy Observer.

Vzniká Japonská vodíková asociace

Tento týden rovněž zahájil činnost přípravný výbor pro založení Japonské vodíkové asociace, za kterou stojí devět soukromých firem včetně Toyoty. Sdružení má podpořit vytváření dodavatelského řetězce vodíku a globálních partnerství v odvětví.

Přečtěte si také:   Velký zájem o regionální elektrická vozidla: Scania má stovky objednávek

Předpokládá se, že vodík bude hrát důležitou roli při omezování globálního oteplování. Vodíková asociace se bude prostřednictvím partnerství s různými zúčastněnými stranami snažit kultivovat vodíkový průmysl a podporovat iniciativy směřující k jeho rozvoji. Nová organizace by měla vzniknout na začátku prosince.