hybrid

Toyota v Polsku spustila výrobu hybridních elektrických pohonů pro nový Yaris

Společnost Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) ve svém závodu ve Walbrzychu zahájila evropskou výrobu hybridních elektrických převodovek pro nízkoemisní hybridní pohony. Jde zároveň o první projekt evropské výroby motorgenerátoru MG1, jenž je nedílnou součástí hybridního elektrického převodového ústrojí. Vedle výroby spalovacího motoru 1,5 litru TNGA v druhém závodu v Jelcz-Laskowicích navyšuje TMMP výrobu hybridních elektrických pohonů pro Toyotu Yaris i Yaris Cross, který bude uveden v druhé polovině letošního roku.

Poptávka po modelu Yaris, který byl vyhlášen evropským Autem roku 2021, je nejvyšší v historii. Model z kategorie malých vozů segmentu B, jenž vloni tvořil přes 20 % evropských prodejů značky Toyota, se vyrábí v závodu Toyota Motor Manufacturing France (TMMF), přičemž ještě v letošním roce bude spuštěna jeho výroba v kolínském závodě Toyota Motor Manufacturing Czech.

Přečtěte si také:  VCHD Cargo testovala elektrické nákladní vozidlo Mercedes-Benz eActros

K dalšímu navýšení výroby hybridních elektrických pohonů v závodu TMMP dojde poté, co se během roku 2021 spustí výroba nového modelu Yaris Cross, rovněž v závodu TMMF.

Nejnovější rozvoj aktivit TMMP je klíčovou součástí strategie Toyota Motor Europe posilovat lokální výrobu hybridních elektrických pohonů s cílem dosáhnout do roku 2025 plánovaného ročního prodeje 1,4 milionů vozidel.

Celých 90 % by měly tvořit modely s elektrifikovaným pohonem, tedy hybridy, plug-in hybridy, bateriové elektromobily a vozidla poháněná palivovými články. TME v rámci navyšování svých evropských investic rozšířila výrobní závod TMMP ve Wałbrzychu o novou licí linku, další zpracovatelské linky a novou montážní linku.

TMMP zároveň poprvé v Evropě spouští výrobu elektromotoru MG1, jenž je nedílnou součástí hybridních elektrických převodovek. Závod ve Wałbrzychu s ohledem na rostoucí poptávku po hybridech zprovozní na podzim 2021 paralelní výrobní linku pro hybridní elektrické převodovky.

Od roku 2022 otevře druhou výrobní linku na benzínové motory 1,5 litru TNGA, čímž závod TMMP v podstatě zdvojnásobí svoji výrobní kapacitu hybridních elektrických pohonů pro modely Toyota Yaris a Yaris Cross.

„Jde o zásadní navýšení kapacity TMMP ve výrobě kompletních hybridních elektrických pohonů včetně elektromotorů a hybridních elektrických převodovek. V návaznosti na naši stále širší nabídku elektrifikovaných modelů s vícero typy hnacích ústrojí je klíčové, abychom nepolevovali v investicích do evropské infrastruktury a odborných znalostí našich lidí. Naše prodeje hybridních elektrických vozů v roce 2020 činily 53 % z celkového objemu, přičemž společně s bateriovými elektromobily, plug-in hybridy a vozidly na palivové články se naše prodeje hybridů ještě zvýší. Díky uvedeným technologiím se nám podařilo splnit naše evropské flotilové cíle CO2 pro rok 2020 a jsme přesvědčeni, že těchto cílů budeme dosahovat i do budoucna ,“ uvedl Marvin Cooke, výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Europe.

Po úplném rozběhnutí těchto nových projektů v roce 2022 budou závody ve Wałbrzychu a Jelcz-Laskowicích disponovat celkem šesti výrobními linkami na hlavní komponenty hybridního pohonu, jmenovitě třemi linkami pro hybridní elektrické převodovky a třemi linkami pro spalovací motory TNGA.

Uvedené posílení místní výroby hybridních elektrických součástí v Evropě souvisí se vznikem Oddělení testování a vyhodnocování hybridního pohonů, které TMMP založila v roce 2020. Celkové investice do obou závodů se započtením nedávno dokončených projektů dosáhnou do konce roku 2022 bezmála 6 mld. PLN (cca. 1,3 mld. eur); výrobní kapacita bude představovat 1,65 mil. komponent ročně a společnost bude zaměstnávat přes 3000 pracovníků.

Přečtěte si také:  26. listopad oslavíme první Světový den udržitelné dopravy

Nízkoemisní hybridní technologie od Toyoty

Hybridní vozidla používají dva zdroje energie – benzín a elektřinu. Během brzdění se kinetická energie hybridního vozidla prostřednictvím rekuperace proměňuje na elektřinu ve prospěch nižší spotřeby paliva. Toyota považuje hybridní technologie za důležitý krok na cestě k plně elektrifikované mobilitě. Hybridní technologie od Toyoty snižují emise i spotřebu paliva a nabízejí zákazníkům cenově dostupné řešení mobility. V Polsku se nachází celosvětově první výrobní a vývojové centrum hybridních pohonů Toyota mimo území Asie. Toto centrum dodává hybridní elektrické převodovky a příslušné hybridní benzínové motory TNGA pro nízkoemisní vozidla Toyota evropské výroby.

Projekty v polských závodech Toyota zahrnující hybridní technologie

CZ tab1 Yaris Walbrzych

Architektura TNGA

TNGA (zkr. Toyota New Global Architecture) je globální architektura, na jejímž se základě se dnes navrhují všechny nové modely Toyota. Uvedená platforma zahrnuje společné principy konstrukce jednotlivých typů podvozků a karoserií, jakožto i hnacích ústrojí pro nejrůznější modely. Jejím charakteristickým rysem je nižší těžiště a tužší karoserie, což znamená vysokou úroveň pasivní bezpečnosti a vyšší jízdní pohodlí. Z výrobního hlediska TNGA znamená navrhování automatizovaných výrobních linek, a tedy i vyšší efektivitu, modulární konstrukci linky pro výrobu nejrůznějších druhů komponent nebo pohonů na jediné výrobní lince, jakožto i lepší ergonomii práce a nižší dopady na životní prostředí.

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP provozuje dva výrobní závody v Dolním Slezsku. Závod ve Wałbrzychu vyrábí hybridní elektrické převodovky pro nízkoemisní hybridní vozidla s motorem 1,8 litru, stejně tak jako benzínové jednotky 1,0 litru a manuální i poloautomatické převodovky. Současná roční výrobní kapacita závodu činí 350 tis. hybridních elektrických převodovek, 258 tis. motorů a 633 tis. převodovek. Závod v Jelcz-Laskowicích vyrábí benzínové motory 1,5 litru a 2,0 litru TNGA; jeho výrobní kapacita činí 312 tis. motorů ročně. Závody TMMP dodávají do montážních závodů vozů Toyota a firem PSA Group a Lotus, provozovaných evropskými společnostmi v České republice, Velké Británii, Francii, Turecku a Rusku, resp. mimo Evropu: v Jihoafrické republice a Japonsku.