toyota rav4 hybrid

Toyota RAV4 Hybrid dostala pět hvězd za bezpečnost

Toyota RAV4 Hybrid v letošním testu ADAC Ecotest 5 získala maximálních pět hvězd v hodnocení bezpečnosti a 78 bodů ze 100 za nízkou spotřebu pohonných hmot a nízké emise CO2 a škodlivin, čímž prokázala, že i SUV může být ekonomické auto.

SUV jsou velmi pohodlné automobily s širokými možnostmi, ovšem nebývají spojovány s nízkou spotřebou pohonných hmot. Existují ale i výjimky. Segment hybridních SUV, jehož prvním zástupcem se v roce 2004 stal Lexus RX 400h, dnes tvoří poměrně významná skupina modelů. Největší popularitě se těší samozřejmě hybridní vozy Toyoty. Minulý rok si 85 procent zákazníků kupujících model RAV4 vybralo hybridní verzi.

Letos na trhu debutovala další generace Toyoty RAV4 s novým hybridním pohonem 2.5 o výkonu 218 koní (ve verzi 4×2) nebo 222 koní (ve variantě 4×4). Třebaže se jedná o rozměrné rodinné auto se zvýšenou karoserií a skvělými jízdními vlastnostmi (zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,1 s v případě verze 4×4), jeho spotřeba pohonných hmot a emise zplodin jsou na překvapivě nízké úrovni. Prokázal to nezávislý test ADAC EcoTest realizovaný největším německým autoklubem, v němž RAV4 Hybrid získala nejvyšších možných pět hvězd.

Odborníci ADAC provedli výzkum, při němž průměrná spotřeba pohonných hmot činila 5,6 l/100 km a jenom 3,6 l/100 km při jízdě po městě. Potvrzují to i oficiální údaje výrobce založené na nových standardních testech WLTP, podle kterých RAV4 Hybrid průměrně projede 5,5–5,9 l/100 km, podle druhu pohonu a výbavy.

Přečtěte si také:  Toyota v USA začala vyrábět elektřinu a vodík z bioplynu

Hodnocení ADAC Environmental Ranking probíhá pravidelně od roku 2003. Němečtí odborníci testují automobily dvěma způsoby – v laboratorních zkouškách a na silnicích. Během obou testů měla RAV4 Hybrid mnohem lepší výsledky než jiná velká SUV s konvenčními benzínovými nebo dieselovými motory. RAV4 se tak připojila k dalším modelům Toyoty, jež v ADAC Ecotest získaly 5 hvězd. Jedná se o Toyotu Prius (94 ze 100 bodů), Prius Plug-in Hybrid (97 bodů) a sedan Toyota Mirai poháněný vodíkem (93 bodů).

Kompletní výsledky jsou ke zhlédnutí zde.