Toyota postaví megawattovou elektrárnu a výrobnu vodíku se 100procentním využitím obnovitelných zdrojů

Společnost Toyota Motor North America, Inc. (TMNA) postaví celosvětově první megawattovou elektrárnu využívající palivové články s tavenými uhličitany. Její součástí bude i vodíková čerpací stanice na podporu provozních činností v přístavu Long Beach. Závod Tri-Gen představil na mezinárodním autosalonu v Los Angeles projekt, který bude využívat zemědělský bioodpad původem z Kalifornie k produkci vody, elektřiny a vodíku.

Po spuštění závodu v roce 2020 bude toto zařízení dosahovat kapacity výroby energie 2,35 MW a současně bude produkovat asi 1,2 tuny vodíku denně – což bude postačovat k napájení přibližně 2350 středně velkých domácností, resp. k pohonu bezmála 1500 vozidel. Výroba elektrické energie v uvedeném zařízení bude 100procentně obnovitelná. V tomto případě poslouží k zajištění provozních potřeb společnosti Toyota Logistics Services (TLS) v přístavu Long Beach. TLS se tak stane prvním zařízením Toyoty v Severní Americe, které bude ze 100 procent využívat pouze obnovitelnou energii.

„Toyota již přes 20 let kráčí v čele vývoje technologií palivových článků, jelikož si uvědomuje jejich ohromný potenciál v oblasti snižování emisí a zlepšování života společnosti,“ uvedl Doug Murtha, viceprezident skupiny pro strategické plánování. „Tri-Gen je významným krokem na cestě k trvale udržitelné mobilitě a klíčovou součástí našeho strategického plánu Toyota Environmental Challenge 2050, kterým je dosáhnout nulových čistých emisí CO2 v rámci našich provozů.“

Tri-Gen je pro Toyotu důležitým krokem k rozvoji tzv. vodíkové společnosti. Uvedené zařízení je nejen klíčovou ověřovací studií pro lokální 100procentně obnovitelnou produkci vodíku ve velkém měřítku, ale také poslouží jako zdroj vodíku pro všechna vozidla Toyota na palivové články používaná v přístavu, včetně nově dodaných sedanů Mirai a těžkých nákladních automobilů Toyota „třídy 8“ na vodík, označovaných jako Project Portal. Za účelem snadného tankování paliva zde Toyota společně s Air Liquide postavila i jednu z největších vodíkových čerpacích stanic na světě.

Přečtěte si také:  Scania na veletrhu e-SALON 2023 představuje nejrůznější druhy městské nákladní elektromobility

Vývoj zařízení Tri-Gen zajistila společnost FuelCell Energy za podpory kalifornských orgánů ministerstva energetiky USA, jako je např. státní regulační orgán CARB (California Air Resources Board), kontrolní úřad SCAQMD (South Coast Air Quality Management District), závod na čištění odpadních vod OCSD (Orange County Sanitation District) a Kalifornská univerzita v Irvine, jejíž výzkumné kapacity napomohly k vývoji klíčové technologie. Uvedené zařízení překračuje přísné požadavky kalifornských standardů kvality ovzduší a podporuje úhrnné cíle regulačního orgánu CARB, Kalifornské energetické komise (CEC) a kontrolních úřadů SCAQMD a BAAQMD, které stály v čele snah o snižování emisí a zlepšování kvality ovzduší.

Toyota se i do budoucna zasazuje podporovat vývoj vodíkové infrastruktury zaměřené na spotřebitele, aby bylo možné potenciál vozidel na palivové články využívat naplno. Podnikům v Kalifornii dnes slouží 31 komerčních vodíkových stanic a Toyota pokračuje ve spolupráci s řadou společností v rámci budování dalších čerpacích stanic. Sem patří mj. partnerská spolupráce s firmou Shell, která je v dané oblasti prvním projektem spolupráce mezi významnou automobilkou a významnou ropnou společností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *