Továrna Jaguar Land Rover v Nitře slaví páté výročí a potvrzuje elektrickou budoucnost

Společnost Jaguar Land Rover v minulém týdnu potvrdila, že její nejmodernější závod v Nitře na Slovensku bude vyrábět elektromobily v rámci strategie Reimagine. Automobilka počítá s uvedením devíti nových elektromobilů na trh do roku 2030.

Barbara Bergmeier, JLR Executive Director of Industrial Operations, při oznámení této novinky v den pátého výročí založení slovenského závodu ocenila úspěch závodu a jeho zaměstnanců. Od zahájení výroby v roce 2019 se v Nitře dosud vyrobilo více než 365 000 vozidel Defender a Discovery.

Přečtěte si také:  Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

„S potěšením oznamuji, že náš moderní závod v Nitře bude v tomto desetiletí v rámci naší strategie Reimagine vyrábět elektromobily. Je to projev důvěry v 5 000 kvalifikovaných a obětavých zaměstnanců závodu a důkaz klíčové role, kterou Nitra hraje v našich současných úspěšných výsledcích. Chtěla bych také poděkovat našim dodavatelům, kteří nás do Nitry následovali a podpořili zvýšení naší výroby,“ řekla Barbara Bergmeier, JLR Executive Director of Industrial Operations.

„Dnešní den je skutečným milníkem pro náš závod, který se od zahájení provozu před pěti lety vyvíjí stále rychleji. Změny, jako je rozšíření výroby modelu Defender 130 a přechod ze dvou na tři směny, které zvýšily výrobu z 2 000 na 3 000 vozů týdně, jsme přijali s nadhledem. Zpráva, že budeme pokrývat také výrobu elektromobilů, je potvrzením naší klíčové role ve strategii Reimagine,“ dodal Guillermo Mancholas, JLR Nitra Operations Director.

Přečtěte si také:  BMW Group zahájilo výstavbu montážní linky vysokonapěťových baterií v továrně v San Luis Potosí

Společnost Jaguar Land Rover investovala 1,3 miliardy eur do spuštění vysoce digitalizovaného a automatizovaného závodu v Nitře. Tento závod jako první v Evropě použil transportní systém Pulse společnosti Kuka, který umožňuje o 30 % rychlejší přenosové časy než běžné systémy.

Land Rover Defender, který se vyrábí výhradně v Nitře, patří v poptávce mezi mimořádně úspěšné vozy. Jako nejprodávanější model automobilky za poslední dva fiskální roky generuje vůz Defender desetkrát větší tržby než Defender Classic v roce 2015.

Automobilka JLR investuje během následujících pěti let 15 miliard liber, aby přeměnila svá vozidla na elektrická a do roku 2039 se stala společností s nulovými emisemi oxidu uhličitého. Tento plán zahrnuje také elektrické verze luxusních značek Range Rover, Defender, Discovery a plně elektrickou značku Jaguar včetně uvedení devíti čistě elektrických modelů do roku 2030.

Společnost rychle přetváří svou průmyslovou stopu, aby se připravila na elektrickou budoucnost, a elektrifikace závodu v Nitře představuje poslední dílek skládačky.

Přečtěte si také:  ČEZ pokračuje v elektromobilizaci flotily. Pod jednou střechou má 42 parkovacích míst vlastní dobíječku

Halewood se stane prvním plně elektrickým výrobním závodem JLR, v Solihullu se budou vyrábět elektrické modely Range Rover, Range Rover Sport a modely značky Jaguar. Ve středisku pro výrobu motorů ve Wolverhamptonu se budou vyrábět elektrické pohonné jednotky (EDU) a v Castle Bromwichi se budou znovu vyrábět karoserie pro elektromobily. Společnost Jaguar Land Rover mezitím tento týden otevřela ve Whitley v Coventry ve Velké Británii novou laboratoř Future Energy Lab za 250 milionů liber, která bude pro společnost vyvíjet vlastní elektrické pohonné jednotky.

Další podrobnosti o elektrických modelech, které se budou vyrábět v Nitře, budou potvrzeny v následujících měsících.