toyota-prius_plug_in_pk170831_2309

Test v městském provozu: Hybrid ujel většinu cesty jen na elektřinu

Hybridní Toyota Prius jezdí v městském provozu ze čtyř pětin pouze na elektřinu a během této doby neprodukuje žádné emise. Vyplývá to z nedávného testu organizace CARe (Center of Automotive research and Evolution) uskutečněném v Římě a jeho okolí.

Celkově hybridní Prius 4. generace jel čistě na elektřinu 79,4 procenta času, což odpovídá 76,3 procenta vzdálenosti ujeté v ulicích italské metropole. Při vyhodnocení celé trasy včetně mimoměstských úseků jela hybridní Toyota na elektřinu 73 procent doby, respektive 62,5 procenta vzdálenosti.

Podobný test uskutečnila pařížská Polytechnická universita, které vyšlo, že Prius jel v Paříži 87 procent doby pouze na elektřinu. V obou případech šlo o plně hybridní model s autonomním dobíjením, nikoliv o plug-in hybrid.

Chová se jako elektromobil

“Test potvrdil, že hybridy výrazně šetří životní prostředí, protože se většinu provozní doby chovají jako elektromobily,” komentuje výsledky šéf českého zastoupení Toyoty Martin Peleška.

“Pokud se zaměříme na provozování vozidla výhradně s elektrickým pohonem s vyloučením intervalů, kdy žádnou trakci nepotřebuje, jako je jízda z kopce nebo stání na křižovatce, choval se hybridní Prius jako elektromobil po 67 procent času a na 63 procentech trasy,” dodává Peleška.

Průměrná ekvivalentní kilometrová spotřeba se v rámci celého testu pohybovala kolem 3,7 l/100 km. Mimo město klesla na 3,5 l/100 km, zatímco v rámci městského úseku byla 4,8 l/100 km.

Prius jezdil na trase dlouhé 37 km, rozdělené do tří odlišných úseků. Nasazeno bylo 20 řidičů, z nichž každý absolvoval tři testy a každá jízda trvala v průměru jednu hodinu a 35 minut.

Přečtěte si také:  Klíčová směrnice EU definuje budoucí roli vodíku v evropské energetice

V průběhu časového období asi 1,5 měsíce bylo provedeno všech 60 testů, v jejichž rámci byla získána data na základě více než 2200 testovacích kilometrů, představujících cca 95 hodin. Sběr dat zahrnoval 28 parametrů, což znamená celkem 168 milionů získaných hodnot.

toyota-prius-plug-in-hybrid- (3)

Prodej hybridů roste. I díky nízké spotřebě a ceně

Test tak potvrdil hlavní výhody hybridních vozů, tedy ekologičnost a nízkou spotřebu. Mezi další benefity hybridů patří nízké náklady na servis, protože se skládají z méně dílů, cena už dnes srovnatelná s konvenčními vozy a vysoká zůstatková hodnota v porovnání s nejistou budoucností dieselů nebo dlouhá, až desetiletá výdrž baterie.

Prodej osobních aut na hybridní pohon od ledna do října vzrostl meziročně o dvě třetiny na 3866 vozů. Z toho 66 procent připadá na značku Toyota a desetina na Lexus. Množství hybridů na českých silnicích se podle odhadu ministerstva průmyslu a obchodu do roku 2020 zdvojnásobí na 12 000 vozů. Počet elektromobilů vzroste čtyřikrát.