volvo-tovarna-motor-skovde

Švédská továrna na motory je prvním klimaticky neutrálním výrobním závodem automobilky Volvo Cars

Továrna na motory společnosti Volvo Cars stojící ve švédském Skövde se od 1. ledna 2018, kdy přešla na obnovitelný způsob vytápění, stala první klimaticky neutrální továrnou automobilky Volvo.

Skövde je prvním výrobním závodem v globální výrobní síti společnosti Volvo Cars s tímto statusem, který představuje významný krok směrem k naplnění vize společnosti, na základě níž by měla automobilka počínaje rokem 2025 dosáhnout po celém světě klimaticky neutrální výroby. Továrna ve Skövde se současně stává jedním z několika málo klimaticky neutrálních automobilových výrobních závodů na území Evropy.

„Naší hlavní prioritou je neustále zlepšovat energetickou efektivitu a následně chceme potřebnou energii získávat z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Javier Varela, senior viceprezident pro výrobu a logistiku ve společnosti Volvo Cars. „Výsledky, jichž jsme dosáhli v naší továrně ve Skövde, znamenají důležitý přínos v rámci našeho úsilí zanechat na životním prostředí minimální stopu. Je nám ctí, že můžeme stát v čele posunu automobilového průmyslu směrem ke klimaticky neutrální výrobě.“

Na základě nové smlouvy mezi automobilkou Volvo Cars a místním dodavatelem vzniká veškeré teplo dodávané do závodu ve Skövde spalováním odpadů, biomasy a recyklovaných biopaliv. Elektřina dodávaná do této továrny pochází již od roku 2008, stejně jako u dalších evropských továren automobilky, z obnovitelných zdrojů.

„Jedná se o významný okamžik jak pro továrnu ve Skövde, tak i pro celou společnost Volvo Cars,“ prohlásil Stuart Templar, ředitel pro udržitelný rozvoj. „Péče o životní prostředí je jednou z našich klíčových hodnot. Klimaticky neutrální výroba ve spojení s naším plánem elektrifikovat všechny nové vozy Volvo uvedené na trh od roku 2019 výrazně přispěje ke zmenšení naší celkové uhlíkové stopy a podpoří celosvětové úsilí najít způsob, jak se vypořádat s problémem klimatických změn.“

Společnost Volvo Cars neustále hledá inovativní způsoby, jak se posunout blíže ke své vizi pro rok 2025. Například v roce 2016 představila továrna automobilky sídlící v belgickém Gentu systém dálkového vytápění, který snížil emise CO2 o 40 %, čímž zde došlo k redukci emisí CO2 o 15 000 tun ročně.

Přečtěte si také:  Scania otevírá vlastní montážní linku na baterie elektrických vozidel

„Máme v plánu ve všech regionech i nadále aktivně spolupracovat s našimi dodavateli energií, abychom našim továrnám zajistili přístup k energii z obnovitelných zdrojů,“ řekl Javier Varela.