Stellantis a LG Energy Solution investují více než 5 miliard kanadských dolarů do společného podniku na výstavbu prvního velkého závodu na výrobu lithium-iontových baterií v Kanadě

Stellantis N.V. a LG Energy Solution (LGES) dnes oznámily uzavření závazných konečných dohod o založení prvního velkého závodu na výrobu baterií pro elektromobily v Kanadě. Společný podnik bude vyrábět špičkové lithium-iontové bateriové články a moduly. Tato produkce bude pokrývat významnou část požadavků spojených s výrobou vozů skupiny Stellantis v Severní Americe.

Společný podnik investuje více než 5 miliard kanadských dolarů (4,1 miliardy USD) do vybudování provozů, včetně vzniku zcela nové továrny na výrobu baterií ve Windsoru v kanadském Ontariu. Výstavba by měla být zahájena v letošním roce a spuštění výrobního provozu je plánováno na první čtvrtletí roku 2024.

Továrna s roční výrobní kapacitou více než 45 gigawatthodin (GWh) vytvoří ve Windsoru a okolí přibližně 2 500 nových pracovních míst. Společný podnik získal plnou podporu městských, regionálních i federálních orgánů kanadské vlády.

Přečtěte si také:  CATL a Beijing Hyundai podepsaly strategickou dohodu o bateriích pro elektromobily

Stellantis a LG Energy Solution předpokládají, že umístění závodu ve Windsoru v Ontariu, hlavním městě kanadského automobilového průmyslu, podnítí vznik silného dodavatelského řetězce baterií v regionu. Kanada plánuje vybudovat rozsáhlý místní ekosystém baterií, mimo jiné s využitím svého vedoucího postavení v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Náš společný podnik se společností LG Energy Solution je dalším významným krokem k dosažení našeho cíle elektrifikace v regionu, tedy dosažení 50% prodeje elektromobilů v USA a Kanadě do roku 2030,“ prohlásil Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Děkujeme městským, regionálním a federálním orgánům za jejich podporu a závazek pomoci Kanadě stát se severoamerickým lídrem ve výrobě baterií pro elektromobily.“

„Prostřednictvím tohoto společného podniku bude společnost LG Energy Solution schopna zaujmout pozici klíčového hráče při budování hodnotových řetězců zelené energie v regionu,“ uvedl Youngsoo Kwon, generální ředitel LG Energy Solution. „Založení společného podniku na výrobu baterií v Kanadě, která je považována za jednu z předních zemí v oblasti obnovitelných zdrojů energie, je pro společnost LG Energy Solution zásadní, protože naším cílem je zajišťovat pohon více elektromobilů po celém světě.“

„Dnešní oznámení o výstavbě špičkového závodu na výrobu baterií pro elektromobily ve Windsoru je investicí do pracovníků, do našich komunit a naší budoucnosti. Partnerství, jako je toto, jsou klíčem k vytváření nových pracovních míst a k tomu, aby se Kanada dostala do čela čisté ekonomiky. Spoluprací vytváříme tisíce nových pracovních míst a pro budoucí generace zajišťujeme čisté životní prostředí,“ prohlásil Justin Trudeau, předseda vlády Kanady.

„Tato mnohamiliardová investice zajistí Ontariu pozici severoamerického centra pro výrobu vozidel a baterií budoucnosti. Tyto investice jsou hybatelem změn a zároveň propojují zdroje, průmysl a pracovníky ze severního Ontaria s výrobní silou jižního Ontaria a vytvářejí místní dodavatelské řetězce. Každý region Ontaria bude mít prospěch z vytvoření tisíců pracovních míst a silnější ekonomiky, která bude přínosem pro všechny,“ řekl Doug Ford, premiér Ontaria.

„Stellantis je největším zaměstnavatelem ve Windsoru, kde má již bohatou historii. Společnost Chrysler zde zahájila provoz v roce 1925 a zaměstnávala celé generace obyvatel Windsoru-Essexu. Tímto oznámením zajišťujeme budoucnost dalších tisíců místních pracovníků a upevňujeme strategickou pozici Windsoru pro budoucnost elektromobilů v Kanadě. Svět se obrací k elektromobilům a ve Windsoru bude brzy stát továrna na výrobu baterií, které je budou pohánět,“ řekl Drew Dilkens, starosta Windsoru.

Přečtěte si také:  Scania na veletrhu e-SALON 2023 představuje nejrůznější druhy městské nákladní elektromobility

Skupina Stellantis v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila, že do roku 2030 hodlá celosvětově prodávat 5 milionů elektromobilů (BEV) ročně (100 % prodeje osobních automobilů v Evropě a 50 % prodeje osobních automobilů a pick-upů v USA). Stellantis rovněž plánuje zvýšit kapacitu dodávek baterií o 140 GWh na přibližně 400 GWh, což zajistí pět plánovaných gigatováren a doplňkové dodavatelské smlouvy.

V návaznosti na nedávná oznámení má nyní společnost LG Energy Solution v Severní Americe roční výrobní kapacitu více než 200 GWh, což znamená výrobu 2,5 milionu vysoce výkonných elektromobilů. Výrobce baterií již dříve oznámil, že plánuje investovat přibližně 4,6 miliardy USD do závodů na výrobu baterií v Severní Americe. V celosvětovém měřítku LGES v současné době rozvíjí svou mezinárodní výrobní síť na několika kontinentech, například v Kanadě, Spojených státech, Polsku, Indonésii, Číně a Jižní Koreji.

Transakce podléhá obvyklým podmínkám, včetně schválení regulačními orgány.