CEZ-dobijeci-stanice-brno-kralovo-pole- (5)

Směr Brno ultrarychle: ČEZ pokračuje ve výstavbě páteřní sítě dobíjecích stanic

Rychle a bez čekání doplnit baterie elektromobilu a vyrazit po D1 na Brno! Od dneška to není žádný problém díky desítce nových dobíjecích stojanů ČEZ u čerpací stanice v Průhonicích. Provozovatel největší veřejné dobíjecí sítě v ČR pokračuje v cílené výstavbě míst, kde můžou řidiči využívat minimálně trojici stojanů. Současně ČEZ začíná v těchto hubech stavět stanice o vyšších výkonech, které zvládnou dobít elektromobil výrazně dříve než klasické rychlodobíjecí stanice. Díky certifikaci původu elektřiny garantuje ČEZ řidičům e-aut odběr skutečně bezemisní energie.

V roce 2025 chce ČEZ nabízet řidičům elektrických aut dobíjení v síti 800 stanic, která bude mít čtyřnásobný výkon stojanů ve srovnání s dneškem. Dosáhne toho mimo jiné postavením desítek tzv. dobíjecích hubů, lokalit s třemi a více stojany umístěnými na místech s nejsilnějším provozem u hlavních tahů a ve městech. Právě takové lokality dobíjecích stanic omezí čekání na dobíjení a díky ultrarychlým stojanům o výkonech nad 100 kW zkrátí dobu dobíjení o desítky minut. Jedním z takových míst jsou Průhonice, kde je elektromobilistům k dispozici deset stojanů, z toho 4 ultrarychlé o výkonu až 180 kW.

Přečtěte si také:  Nové městské autobusy budou povinně plně bezemisní až od roku 2035

„Na přelomu roku se počet čistě elektrických aut v České republice dostane k hranici deseti tisíc, jen letos přibyly dalších dva tisíce e-aut. V poslední době se také ukazuje, že pokrytí poptávky po veřejném dobíjení na nejfrekventovanějších místech bez prostojů a čekání už spolehlivě zajistí jen větší počet dobíjecích stojanů. Cíleně se proto zaměřujeme na výstavbu těchto kumulovaných dobíjecích míst jako byla v poslední době sedmička stojanů v Teplicích, osm stanic na dálnici D5 na půl cesty mezi Prahou a Rozvadovem a nově teď dobíjecí hub v Průhonicích,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. Další lokality, kde bude možné naráz dobíjet 10 a více aut, jsou v pokročilé fázi přípravy.

Dobíjecí huby ČEZ

LokalitaPočet rychlodobíjecích stanic + (příp. stanic normálního dobíjení s možností upgrade na vyšší výkony)
OC Olympia Teplice4+3
Benzina Šlovice, 83. km D58
Outlet Arena Ostrava2+4
OC Královo Pole Brno4
Kaufland Vypich3
Auto Louda Choťánky3
Shell Nupaky, 8. km D13
Vestec, D03
Kaufland Ostrava3
Autosalon Samohýl Zlín3
Autosalon Samohýl Olomouc3
Průhonice10

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ, která už se svým rozsahem vyrovnává větším řetězcům klasických čerpacích stanic, začala vznikat v roce 2012. Od té doby se ze zelených stanic s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy. V prvním pololetí načerpala e-auta u těchto stojanů celkem 1 578 970 kWh. Letos by to mělo být poprvé v historii přes 3 miliony kWh.

Přečtěte si také:  E-mobilita na vzestupu: v 1. čtvrtletí meziročně stoupl výkon sítě ČEZ o 39 % a odběry o 65 %

U každé ze stanic ČEZ mohou současně doplňovat energii dva elektromobily, dohromady je tedy síť v jednu chvíli schopna odbavit asi 680 elektromobilů. Rychlodobíjecí stanice ABB tvoří více než 80 % sítě ČEZ. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ více než 20 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města. ČEZ řidičům e-aut garantuje odběr skutečně bezemisní energie, a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE.