ŠKODA v oblasti dopravy a logistiky sází na ekologická řešení

ŠKODA dále rozšiřuje svou ekologickou logistickou flotilu a v závodě v Mladé Boleslavi nasazuje čtyři kamiony s pohonem na CNG (CNG = Compressed Natural Gas – stlačený zemní plyn). Tato čtyři vozidla budou využita pro dopravu v areálu závodu, další vůz je určen pro dodavatelskou firmu. Pohon na zemní plyn umožňuje významné snížení emisí škodlivin a přepravních nákladů. Kromě toho ŠKODA bude na vybraných trasách využívat i takzvané ,gigalinery‘. To ročně ušetří až 200 tun CO2.

„V rámci naší celospolečenské zodpovědnosti věnujeme už tradičně velkou pozornost vývoji ekologických logistických řešení,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky. „Kamiony spalující zemní plyn jsou dalším příspěvkem k trvalé udržitelnosti společnosti ŠKODA AUTO,“ dodává Oeljeklaus.

Po dvouměsíční zkušební fázi jsou nyní čtyři kamiony s pohonem na CNG v každodenním provozu v areálu hlavního výrobního závodu v Mladé Boleslavi. Další ekologický kamion bude využívat dodavatelská firma na trase Mladá Boleslav – Stráž nad Nisou. Tuto 120 kilometrů dlouhou trasu absolvuje dvanáctkrát týdně a v porovnání s vozem s běžným naftovým motorem ušetří 16 tun CO2 ročně.

Kamiony, poháněné zemním plynem, se oproti vozidlům s konvenčním pohonem vyznačují podstatně nižšími emisemi a ve zkušebním provozu zabodovaly i o 30 procent sníženými náklady na pohonné hmoty. Emise oxidů dusíku (NOx) klesly o 80 až 90 procent, emise oxidu uhelnatého (CO) se snížily celkem o 90 procent. Při průměrné spotřebě necelých 50 kilogramů CNG na 100 kilometrů se emise polétavého prachu sníží až o 95 procent, emise CO2 o 25 procent.

Přečtěte si také:  Škoda Auto podporuje obce: Sdružení místních samospráv ČR zapůjčila 3 elektromobily Enyaq

Další pokrok v oblasti ekologie představují takzvané ,gigalinery‘, které ŠKODA začne využívat na vybraných trasách k přepravě nákladů od dodavatelů a zpět. Tyto nákladní soupravy o délce až 25 metrů pojmou a převezou 150 kubických metrů nákladu – o 50 procent více než běžný kamion. ŠKODA tak sníží počet jízd na 292 kilometrů dlouhé trase mezi Mladou Boleslaví a Rokycany z 53 na 35 týdně – ročně to představuje o 250 000 kilometrů méně a snížení emisí CO2 o zhruba 200 tun ročně. Dalším benefitem jsou nižší přepravní náklady.

ŠKODA pro výrobní logistiku v hlavním závodě v Mladé Boleslavi sází i na lokálně bezemisní dopravní prostředky na bateriový pohon. Jedna souprava elektrického tahače se dvěma přívěsy byla v rámci pilotního projektu dodatečně vybavena solárními panely. Fotovoltaické moduly pak za jízdy dobíjejí ion-lithiové akumulátory. Elektrické tahače denně ujedou zhruba 70 kilometrů. Od využívání solární energie si ŠKODA slibuje roční úsporu ve výši zhruba deseti procent. Pokud se zkušební provoz osvědčí, vybaví ŠKODA fotovoltaikou více těchto vozidel. Vedle těchto elektrických tahačů je v závodech společnosti ŠKODA AUTO nasazeno dalších 18 logistických tahačů, poháněných elektřinou.

Elektroofenzíva a ofenzíva CNG v oblasti logistiky představují další součásti pestrých ekologických aktivit, které ŠKODA rozvíjí v rámci strategie ,GreenFuture‘. Tato strategie spočívá na několika pilířích:,GreenProduct‘ se zabývá vývojem co nejekologičtějších vozů – a jak dle spotřeby paliva, tak dle použitých materiálů a jejich recyklovatelnosti. Pomocí ,GreenRetail‘ podporuje značka ekologické hospodaření svých prodejních a servisních partnerů. ,GreenFactory‘ shrnuje všechny aktivity, směrující k výrobě, šetrné k přírodním zdrojům. Do tohoto pilíře patří i ,GreenLogistics‘ pro ekologická řešení v oblasti logistiky. Pro blízkou budoucnost sleduje automobilka vizi, že většina dodavatelů, sídlících v blízkosti českých závodů, bude své komponenty k linkám v budoucnu dodávat výhradně kamiony s alternativním pohonem.

Přečtěte si také:  Živnostníci a podnikatelé mohou získat státní příspěvek na pořízení elektromobilu rodiny Škoda Enyaq

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *