210414_SKODA-ENYAQ-iV_Euro-NCAP-test-1536x1034

ŠKODA ENYAQ iV získala pět hvězdiček v testu Euro NCAP

Špičkové hodnocení nového modelu ŠKODA ENYAQ iV: v testu nezávislého sdružení European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) získalo nové elektrické SUV nejvyšší hodnocení pěti hvězdiček. Se ziskem 86 % z maximálně možného počtu bodů se jedná o jeden z nejbezpečnějších vozů, který je v současnosti k dispozici. Kromě toho dosáhla ŠKODA ENYAQ iV s 94% hodnocením ochrany dospělých cestujících a s 89% hodnocením ochrany dětské posádky dosud nejlepšího výsledku v testu Euro NCAP. První model značky ŠKODA na bázi modulární elektrifikované platformy koncernu Volkswagen tak i po zpřísnění hodnotících kritérií pokračuje v řadě špičkových výsledků v referenčním testu bezpečnosti. Pětihvězdičkové hodnocení již dříve dosáhl bestseller značky ŠKODA model OCTAVIA, dále kompaktní model SCALA a rovněž SUV vozy KODIAQ, KAROQ a KAMIQ.

Johannes Neft, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast technického vývoje, říká: „Pětihvězdičkové hodnocení nového modelu ŠKODA ENYAQ iV v bezpečnostním testu Euro NCAP nás velice těší. Hrdí jsme zejména na výsledek v oblasti ochrany dospělých a dětí v interiéru vozu. Skutečnost, že jsme i po loňském zpřísnění podmínek hodnocení prodloužili úspěšnou sérii pětihvězdičkových výsledků našich vozidel, potvrzuje náš silný závazek vůči bezpečnosti našich zákazníků a všech ostatních účastníků silničního provozu.“

Přečtěte si také:  Nové kombi Opel Astra Sports Tourer Electric vyjíždí na první trh

Nová ŠKODA ENYAQ iV dosáhla vynikajících výsledků v rozsáhlých nárazových a bezpečnostních testech organizace European New Car Assessment Programme (Euro NCAP), a to zejména v hodnocení ochrany posádky. S 94 % maximálně možného dosaženého počtu bodů za ochranu dospělých ve voze a s 89 % za ochranu dětských pasažérů dosáhlo první čistě elektrické SUV značky ŠKODA absolutně nejlepšího hodnocení testu Euro NCAP, i přesto, že hodnotící kritéria byla v roce 2020 opět zpřísněna. Ve všech dalších oblastech a stejně tak i v celkovém hodnocení ve výši 86 % maximálního možného počtu bodů se ENYAQ iV pokaždé umístil mezi nejlepšími.

Na palubě vozu ŠKODA ENYAQ iV je k dispozici až devět airbagů včetně centrálního airbagu mezi předními sedadly a komplexní ochrana cestujících Proactive Occupant Protection. Četné moderní asistenční systémy v mnoha situacích varují před možnou kolizí a dokonce ji aktivně pomáhají předcházet nebo minimalizovat její následky. Patří mezi ně například Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů, Asistent změny jízdního pruhu (Side Assist) včetně Asistenta pro vyparkování (Rear Traffic Alert), dále Antikolizní asistent, Asistent při odbočování a funkce Varování při vystupování z vozu. Travel Assist řidiči aktivně pomáhá s řízením v podélném a příčném směru a vedle adaptivního tempomatu (ACC) rovněž zahrnuje Adaptivní vedení v pruhu s detekcí práce na silnici, Asistenta při jízdě v kolonách a také Nouzového asistenta (Emergency Assist). Na přání je pro model ENYAQ iV k dispozici i head-up displej, ve kterém ŠKODA poprvé využívá rozšířenou realitu, a full LED Matrix světlomety.

Přečtěte si také:  Škody Kodiaq iV a Superb iV hvězdami stánku Škoda Auto na výstavě e-SALON 2023

European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) je sdružení ministerstev dopravy, automobilových klubů, svazů pojišťoven a výzkumných ústavů z osmi evropských zemí, založené v roce 1997. Konsorcium má sídlo v belgické Lovani (Leuven). Provádí bezpečnostní testy aktuálních modelů automobilů a hodnotí jejich aktivní a pasivní bezpečnost. V uplynulých letech se testy postupně zpřísňovaly a nyní zahrnují několik scénářů kolizí. Zatímco dříve se hodnotily výhradně výsledky nárazových testů, dnes se do výsledku stále výrazněji promítá i hodnocení aktivních bezpečnostních a asistenčních systémů.