Skoda-Superb-iV-plug-in-hybrid-vysoka-skola-Technickeho-vzdelavani

ŠKODA darovala Vysoké škole báňské plug-in hybridní SUPERB iV pro výuku odborných technických předmětů

ŠKODA AUTO darovala Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava plug-in hybridní vůz SUPERB iV pro vzdělávací účely. Automobil bude využíván při odborné výuce v rámci bakalářských i magisterských programů. ŠKODA AUTO dlouhodobě podporuje vzdělávání v České republice a své aktivity v této oblasti dále rozšiřuje. V prosinci 2019 poprvé udělila Cenu Laurina & Klementa za nejlepší studentskou závěrečnou práci a ocenila devět finalistů z řad vysokoškolských studentů. Automobilka je také dosud jedinou mezinárodní společností, která v České republice založila vlastní vysokou školu. ŠKODA AUTO Vysoká škola si 1. ledna připomněla 20 let od svého založení v roce 2000.

První plug-in hybridní automobil pro potřeby vzdělávání v České republice zamířil na VŠB – Technikou univerzitu Ostrava, jejíž Fakulta elektroniky a informatiky se na automobilový průmysl specializuje již více než 12 let. V současnosti se zde buduje nové zázemí s laboratořemi zaměřenými na elektrické pohony vozidel, včetně dobíjecích stanic o výkonu až 150 kW. Univerzita také zajistila integraci vnitřní a venkovní 5G síť pro provoz autonomních vozidel.

Komplexní technika pokročilého plug-in hybridního vozu ŠKODA SUPERB iV bude využita pro nově akreditovaný specializovaný studijní program, který je aktuálně evropským unikátem a respektuje nejaktuálnější trendy světa vývoje hardware a software automobilových elektronických systémů. Studenti se v něm seznamují s problematikou funkční bezpečnosti, principy Automotive Spice, modelováním simulací a testováním. „Zejména pro praktickou laboratorní výuku je pro nás nezbytné mít k dispozici testovací vozidla, na nichž například realizujeme vývojově výzkumné práce týkající se nového asistenčního systému pro vozidla ŠKODA,“ říká Ing. Petr Šimoník, Ph.D., proděkan pro spolupráci s průmyslem FEI VŠB-TUO. „Spolupráce se ŠKODA AUTO si velmi vážíme. Poskytnutí plug-in hybridního vozu nám umožní připravit nové laboratorní úlohy a zkvalitnit proces odborné výuky“, dodává.

Přečtěte si také:  Zelená vlna na silnicích: logistika přechází na syntetické palivo

„Spolupráce s Technickou Univerzitou v Ostravě si nesmírně vážíme, a proto jsme se rozhodli tento vztah nadále prohlubovat. Věříme, že darovaný vůz studentům napomůže k dalšímu rozvíjení jejich schopností a znalostí v oblasti elektromobility,“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast řízení lidských zdrojů.

ŠKODA AUTO se podpoře zejména technického vzdělávání v České republice věnuje dlouhodobě a své aktivity dále rozšiřuje. Jen v roce 2019 ŠKODA AUTO darovala středním i vysokým školám 46 automobilů, 72 motorů, 34 převodovek, 158 počítačů a 31 dalších zařízení. Celkem tedy předala školám 341 učebních pomůcek, a zároveň podpořila výzkumné projekty na vysokých školách v celkové hodnotě přesahující 100 milionů korun. V budoucnu se společnost plánuje ještě více zaměřit na základní školy.

Automobilka se věnuje také motivaci studentů ke studiu automobilových oborů a následnému uplatnění v praxi. Proto vloni poprvé udělila Cenu Laurina & Klementa za nejlepší závěrečnou práci. Porota práce hodnotila zejména na základě odborného přínosu a možnosti aplikovat navržená opatření v prostředí společnosti ŠKODA AUTO, posuzovaly se také komunikační dovednosti nebo inovativnost a originalita.

Vítězem prvního ročníku se stal Petr Šulc z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice, který získal finanční odměnu 80 000 korun a vstupenku na Mistrovství světa v ledním hokeji, osm dalších úspěšných finalistů obdrželo částku 30 000 Kč.

ŠKODA AUTO v současné době spolupracuje v České republice s téměř 20 vysokými školami, a to nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale také formou poskytování odborných stáží pro studenty. Kromě toho automobilka nabízí absolventům univerzit mezinárodní trainee program zahrnující pracovní zkušenost v zahraničí a dále rozvojový a motivační program pro studenty doktorského studia. Podpora vzdělávání se tak řadí mezi hlavní oblasti firemní společenské odpovědnosti.

Přečtěte si také:  Nissan urychluje přechod na plně elektrický pohon. Představí nové elektromobily

Důkazem je i skutečnost, že ŠKODA AUTO zůstává dodnes jedinou mezinárodní společností, která v České republice založila univerzitu. ŠKODA AUTO Vysoká škola si letos připomíná 20 let úspěšné existence, během nichž připravila na budoucí kariéru 1535 úspěšných studentů bakalářských studijních programů a 543 absolventů magisterského studia.

Jako jediná vysoká škola v České republice poskytuje v rámci ekonomických oborů technické minimum, jež je nezbytné pro práci ekonomického pracovníka v průmyslovém podniku. Ojedinělé technicko-ekonomické studijní programy kombinují ekonomické znalosti se vzděláním ve strojírenství nebo elektrotechnice a vloni vznikl nový studijní program Podniková ekonomika a manažerská informatika, v němž vyučují i experti ze ŠKODA IT. Posluchači dále absolvují velký objem jazykové a interkulturní přípravy, která usnadňuje uplatnění v mezinárodním prostředí. Unikátní je taktéž program MBA zaměřený na management v automobilovém průmyslu.