Skoda-Chakratec-e-salon-dobijeci-stanice-superb-iv-a-citigo-iv

ŠKODA AUTO, PRE a Chakratec přiváží do Prahy jedinečnou technologii pro nabíjení elektromobilů

ŠKODA AUTO DigiLab v Praze zahajuje pilotní provoz jedinečné a inovativní rychlonabíjecí stanice. Ta využívá princip setrvačníku a ve srovnání s elektrickou sítí nabízí až dvojnásobný nabíjecí výkon. Kinetická nabíjecí stanice na výstavišti v Letňanech je prvním zařízením svého druhu v České republice a třetím na celém světě. Tuto technologii vyvinul izraelský startup Chakratec, který má za sebou bohaté zkušenosti v této oblasti. Spolupráci s ním v Tel Avivu navázal ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd.

ŠKODA AUTO na nedávném Smart Mobility Summitu v Tel Avivu koncem října zveřejnila nová partnerství s inovativními startupy, zabývajícími se řešeními nejen pro chytrou mobilitu, ale rovněž inovacemi v softwaru i hardwaru, která nalézají uplatnění v automobilovém průmyslu. Jednou z těchto nově oznámených firem je Chakratec, který vyvinul akumulační zařízení Kinetic Power Booster. Tato inovativní nabíjecí stanice umožňuje rychlé nabíjení elektromobilů i na místech, kde na to výkon sítě ve skutečnosti nestačí. Stanice pojme výkonové rezervy v síti, roztočí s jejich pomocí setrvačníky do vysokých otáček a uloží tak elektřinu ve formě kinetické energie. Pokud se k nabíječce připojí elektromobil, začne Kinetic Power Booster energii ve formě elektřiny opětovně vydávat a zvýší dobíjecí výkon na dvojnásobek toho, co poskytuje samotná elektrická síť. Toto řešení se proto nabízí pro nabíjení například v autosalonech nebo nákupních centrech.

Andre Wehner, Chief Digital Officer společnosti ŠKODA AUTO, říká: „Spolupráce s firmou Chakratec ukazuje, jak se z inovativních nápadů mohou díky dobrému scoutingu a cílené podpoře ze strany ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd. v Tel Avivu, stát konkrétní projekty. Naším rozhodnutím, že celosvětově třetí Kinetic Power Booster přivezeme právě do Prahy, ukazujeme, jak cílevědomě pracujeme na komplexní nabídce služeb elektromobility a integrované mobility.“

Přečtěte si také:  Společnost Siemens úspěšně realizovala dobíjení elektromobilu výkonem 1 MW

Vojtěch Fried, manažer elektromobilty PRE, k tomu dodává: „Technologie pro zajištění potřebného výkonu v místě dobíjení, vyvinutá firmou Chakratec, je dalším krokem směrem k elektrické budoucnosti individuální mobility. Jakožto provozovatel největší sítě nabíjecích stanic v Praze si velice považujeme toho, že můžeme uvedení Kinetic Power Boosteru z pozice silného partnera doprovázet od samého počátku.“

„Spolupráce se společnostmi ŠKODA AUTO DigiLab a PRE je pro nás významným milníkem. Přijímáme výzvy naší doby a jsme připraveni k tomu, abychom společně se svými partnery elektromobilitu posunuli dál,“ doplňuje Ilan-Ben David, CEO společnosti Chakratec.

Skoda-Chakratec-e-salon-dobijeci-stanice-citigo-iv

U kinetického systému Chakratec, na rozdíl od rychlonabíjecích stanic na bázi baterií, zůstává kapacita na konstantní výši. Jedná se totiž o čistě mechanickou technologii bez chemických článků, která umožňuje zhruba 200 000 nabíjecích a vybíjecích cyklů. To odpovídá životnosti zařízení kolem 20 let.

Technickým srdcem nabíjecí stanice je deset 150kilogramových setrvačníků, uložených v kontejneru, kde rotují ve vakuu. Pokud do nich přichází proud ze sítě, otáčky setrvačníků se zvyšují, při nabíjení vozu pak samy generují proud a přitom jejich otáčky klesají. Uložená energie vystačí na nabití vozu ŠKODA CITIGOᵉ iV a dalšího elektromobilu současně, a to dvojnásobným výkonem oproti síti. Po vybití potřebují setrvačníky určitý čas na to, aby se zase dostaly na požadované otáčky – v případě 100kilowattové nabíječky v Letňanech to trvá zhruba 45 minut.

Přečtěte si také:  Kia EV9 je mezi finalisty evropské ankety Auto roku 2024

Rychlonabíjecí stanici v pražských Letňanech bude provozovat projektový partner, společnost PRE Group, provoz stanice zahajují ŠKODA AUTO a PRE oficiálně v rámci e-SALONu. Tento veletrh elektromobility se na pražském výstavišti v Letňanech koná od 14. do 17. listopadu 2019.

Nabíjecí stanice Chakratec u vstupu do letňanského areálu zůstane a bude k dispozici veřejnosti i po skončení e-SALONu. Řidiči elektromobilů elektřinu v Letňanech zatím mohou v pilotní fázi projektu dobíjet zdarma. Ceny a platební metody pro ostrý provoz zveřejní provozovatel později. V závislosti na průběhu pilotní fáze plánují partneři výstavbu dalších rychlonabíjecích stanic se systémem Chakratec v České republice i v dalších zemích.