SEAT a Philips vybaví závod Martorell ekologickým osvětlením

SEAT navázal partnerství se společností Philips Lighting v rámci projektu maximálně ekologického osvětlení závodu Martorell. Obě společnosti uzavřely smlouvu o výměně veškerých venkovních osvětlovacích těles v areálu závodu Martorell za chytré osvětlení LED, které je hospodárnější a trvale udržitelnější. Společnost SEAT díky tomu sníží spotřebu energie o 80 %, resp. více než 900 MWh za rok. Tento krok je v souladu s ekologickou strategií ECOMOTIVE FACTORY společnosti SEAT, jejímž cílem je efektivní, trvale udržitelný a ekologický výrobní závod.

Projekt zahrnuje výměnu dosavadních osvětlovacích těles podél komunikací a parkovišť v areálu závodu za skupinová svítidla LED, která spotřebují přibližně o 80 % méně elektrické energie než konvenční žárovky a mají životnost cca 45 000 hodin, což je pětkrát více než u konvenčních žárovek. V rámci projektu bude více než 1200 osvětlovacích těles nahrazeno ekologičtějším a hospodárnějším systémem. Pokud by byla všechna svítidla postavena podél silnice v přímém směru, poskytla by trvale udržitelné osvětlení trase o délce 30 km, což je téměř trojnásobek délky slavného barcelonského bulváru Avenida Diagonal.

Joan Carles Casas, vedoucí strategického projektu ECOMOTIVE FACTORY, k tomu říká: „Cílem značky SEAT je dosáhnout 25% snížení spotřeby surovin a energie na vyrobené vozidlo do roku 2018. To zahrnuje snížení hlavních ukazatelů, jako jsou hodnoty spotřeby energie, emisí CO2, množství odpadu, spotřeby vody a emisí těkavých látek.“ A navíc k tomu dodal: „Partnerství se společností Philips Lighting nám umožňuje udělat další krok k výrobnímu závodu s ještě vyšší efektivitou a trvalou udržitelností.“

„Projekt na zvyšování energetické hospodárnosti ve výrobním závodě SEAT Martorell je realizován pomocí modelu ‚Světlo jako služba‘, který nám umožňuje posunout osvětlení na ještě vyšší úroveň. Philips Lighting se tak stal partnerem značky SEAT v poskytování služeb,“ říká David Martínez, vedoucí divize Osvětlení pro průmysl ve společnosti Philips Lighting. „Tento nový model zároveň reaguje na změnu paradigmat ve společnosti a firmách, v nichž hrají stále důležitější roli trvalá udržitelnost a schémata cirkulární ekonomiky.“

philips-seat-martorell-1

Řízení venkovního osvětlení na dálku

Tento projekt navíc umožňuje údržbářským týmům společnosti SEAT řídit jednotlivá svítidla podle aktuálních potřeb po internetu a v reálném čase. Správa svítidel zahrnuje také systém pro určování jejich přesné polohy. SEAT má naprostou kontrolu nad celým systémem osvětlení prostřednictvím softwarové platformy pro venkovní osvětlení Philips CityTouch, která umožňuje přímý přenos informací z každého osvětlovacího tělesa, usnadňuje údržbu a odhaluje potenciál pro další optimalizaci řízení výdajů za energie.

Přečtěte si také:  Kia v interiérovém designu využívá udržitelné materiály na bázi přírodních vláken

SEAT v současnosti posuzuje možnosti výměny vnitřního osvětlení ve výrobních a logistických provozech i kancelářských zónách za úspornější techniku. Včetně tohoto opatření, s jehož realizací počítá SEAT v nadcházejících letech, bude výrobní komplex Martorell disponovat kompletním ekologickým systémem osvětlení.

Strategie ECOMOTIVE FACTORY

SEAT v uplynulých letech výrazně zvýšil počet projektů v oblasti trvalé udržitelnosti a jeho úsilí nyní zahrnuje všechny aktivity společnosti, včetně výzkumu a vývoje, výroby, logistiky a prodeje. Společnost získala v roce 2015 ocenění Lean & Green Management Award pro nejefektivnější výrobní závod v evropském automobilovém průmyslu.

Opatření, realizovaná společností SEAT pro snižování spotřeby energií, zajištění oceňované úrovně kvality a zvyšování produktivity, jsou základem strategie PQT (Production, Quality and Team – výroba, kvalita a tým). SEAT spustil tuto iniciativu v roce 2012 s cílem zvýšit produktivitu a kvalitu výrobních procesů a připravit se na budoucí výzvy v automobilovém průmyslu.